NaTreku.cz

Výstup na Lysou horu od přehrady Šance

Pohoří, oblast / Stát

Moravskoslezské Beskydy / Česko

Roční období

Podzim

28. 10. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 916 m

↓ 915 m

Délka

14.9 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1324 m n.m.

min. 504 m n.m.

Turistická mapa výstupu na Lysou horu

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 916 m
Sklesané metry: 915 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro seniory - ANO
  4. Přelidněnost - vysoká

Výšlap na Lysou horu po žluté znače od Šance

Nástupní místo

Autem přijíždíme k přehradě Šance od Ostravice a necháváme zde auto na neplaceném parkovišti přímo u silnice. Nejde o oficiální parkoviště, jde spíše o větší záliv u silnice, ale stojí tu další auta, tak nemáme strach o pokutu (nikde žádná značka omezující parkování).
 

Popis treku

Auto necháváme nedaleko hráze přehrady Šance na silnici 56 v odstavných zálivech - nejde přímo o parkoviště, ale není zde žádné značení o zákazu stání a je tu dost jiných aut. Vycházíme od auta na hráz Šance, což už je vlastně žlutá značka, která vede až na vrchol Lysé hory.

Ještě kousek za hrází vede asfaltová silnice, ze které brzy odbočujeme do lesa. Stoupání začíná velmi pozvolně po široké lesní cestě. Trochu prudší stroupání je začíná pod vrcholem Čupel 943 m n. m., který ale žlutá značka traverzuje, takže přes vrchol nejdeme. Traverz pod Čupelem až k rozcestí Pod Čupelem je vlastně rovinka po lesní cestě. 

Další prudší stoupání začíná pod Kobylankou 1 054 m n. m., jejíž vrchol žlutá značka jen těsně míjí. Tato prudší stoupání nejsou nijak nebezpečná - vždy široká lesní cesta, jen je v prudším kopci, který ovšem hravě zvládnou i zdatnější senioři. 

Z Kobylanky jdeme opět chvíli téměř po vrstevnici, takže skoro po rovině. Závěrečné stoupání je již pod vrcholem Lysé hory a terén a cesta se mění na více kamenitou. Ovšem ne takovou kamenitou dálnici, jako je červená značka na Lysou horu z Malenovic.

Na této žluté značce je skvělé to, že vede téměř celou cestu smíšeným, hlavně bukovým lesem. Hlavně na podzim to zde hraje všemi barvami.

Na vrcholu Lysé hory bylo 28. října 2022 extrémní množství lidí. Můj odhad je určitě víc jak 500. Je to dané tím, že na vrchol vede i klasická silnice, takže spousta cyklistů. Dalším faktorem je to, že na vrchol vedou čtyři turistické značky ze všech světových směrů a to, že zrovna byl krásný podzimní den a ještě k tomu státní svátek v pátek. Naštěstí nově otevřená chata Emil Zátopek Maraton je obrovská a spolu s otevřenou Bezručovou chatou tento nápor i kolem oběda velmi slušně zvládla. 
 

Náročnost

Trasa po žluté na Lysou horu od přehrady Šance je o něco kratší než z Malenovice po modré, ale tím pádem je sklon cesty o něco prudší. Nejde o nic dramatického, jen se jde častěji do prudkého kopce po lesní pěšině.

Na druhou stranu je tato cesta vedena téměř celá lesem, což mně osobně přišlo příjemnější. Trasu zvládnou i menší děti nebo zdatnější důchodci. S kočárkem tuto cestu nedoporučuji - s nosičkou pro malé děti je to v pohodě.
 

Dostupnost vody

Na cestě ve volné přírodě není žádný pramen, kde by šlo vodu dobrat. Na výstup na Lysou horu od Šance vám bohatě bude stačit 1 litr vody na osobu. Na vrcholu Lysé hory je celoročně otevřená chata Emila Zátopka - Maraton, kde se můžete dobře najíst i napít.
 

Vrcholy

Cestou sice míjíme dva menší vrcholy Čupel 943 m n. m. a Kobylanku 1 054 m n. m., ale ani jeden nevyjdeme. Resp. žlutá turistická značka přes ně nevede, takže je na vás, jestli si uděláte odbočku - na Kobylanku je to ze žluté asi 150 metrů. Z vrcholu Lysé hory 1 324 m n. m., nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd, jsou za dobrého počasí skvělé výhledy na slovenské hory. Krásně je vidět Malá Fatra, ale i Západní Tatry Roháče.
 

Nebezpečí

Trasa po žluté značce od přehrady Šance na Lysou horu je naprosto bezproblémová. Proto také uvádíme, že ji zvládnou jak děti školního věku tak senioři. Cesty jsou v naprosté většině široké bez exponovaných míst. Jde se stále smíšeným lesem. Jsou zde pouze tři prudší úseky, ale nic náročného - jen se jde prudšeji do kopce. 

Vloženo: 29. 10. 2022
Autor:
Karel
Profil autora