NaTreku.cz

Výlet s kočárky na rozhlednu Miloňová v Beskydech

Pohoří, oblast / Stát

Moravskoslezské Beskydy / Česko

Roční období

Zima

16. 03. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 292 m

↓ 279 m

Délka

6.6 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 845 m n.m.

min. 580 m n.m.

Turistická mapa CHKO Beskydy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 292 m
Sklesané metry: 279 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - ANO (pro silnější ruce)
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - malá

Občas strmější trasa s dětmi na rozhlednu Miloňová

Nástupní místo

Trasa začíná u hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích na Leskové. Před hotelem je v létě neplacené parkoviště - slouží hlavně pro zimní sezonu pro vlek Razula, který je hned naproti.
 

Popis treku

Od hotelu Lanterna stoupáme mimo cestu do prudkého svahu po staré sjezdovce (foto). S kočárky je to dřina, ale dá se vyjet i bez sportovního kočárku. Za chvíli jsme na zpevněné cestě po které vede červená turistická značka. Je odtutd pěkný výhled na Leskové.

Pokračujeme po červené značce mírně do kopce směrem k rozhledně. Je to vlastně traverz pod vrcholem rozhledny. Tato cesta je také využívána jako cyklostezka. Cestou zde potkáte menší pramen, kde je možnost dobrat vodu. Asi po 20 minutách přicházíme k rozcestníku, který určuje náš další směr - Miloňová doprava do mírně prudkého kopce. Kousek před rozhlednou pak musíme kličkovat mezi polomy (foto), což jízdě s kočárky moc nepřidá, ale jde to.

Asi po 45 minutách volné chůze od startu přicházíme k celoročně otevřené rozhledně Miloňová 846 m n. m. Jde o dřevěnou stavbu s kamennou základnou, ze které jsou za dobrého počasí skvělé výhledy na velkou část CHKO Beskydy. V blízkosti rozhledny je také přístřešek s posezením (foto). 

Od rozhledny scházíme po zelené značce prudkým svahem okořeněným opět menšími polomy (foto) - nutno říct, že tato část je s kočárkem nepříjemná. Díky většímu sklonu svahu a kratší vzdálenosti jsme asi za 15 minut opět na bodu s výhledem na Leskovou. Odtutd už pohodlně scházíme po zpevněné cestě k hotelu Galik - vhodné pro děti, mají velký a ohraničený :) koutek.
 

Náročnost

Trasu výletu jsme plánovali i pro velmi malé děti v kočárku. I tak je zde ale několik prudkých svahů, které pro tlačení kočárku vyžadují trochu síly (sjezdovka hned za hotelem, sestup od rozhledny) - není to zcela ideální trasa pro kočárek, ale projít se to s ním dá. Oficiální turistické značení v oblasti zelenou značku pro kočárek nedoporučuje. Posuďte sami, jak na vás působí nejtěžší sestup - foto. Situaci nám trochu znepříjemnily menší polomy kolem rozhledny. Jde se většinou po širokých lesních pěšinách, ke konci k hotelu Galík po asfaltce. Trasu v pohodě zvládnou i pejsci.


Počasí a webkamery

Při plánování výletu do této oblasti by se vám mohlo hodit sledování webkamery ze sjezdovky Razula, která je přímo naproti nástupnímu místu této trasy. Dalším osvědčeným zdrojem informací o počasí při plánování výletů pro vás může být yr.no nebo windy.com
 

Dostupnost vody

Trasa je velmi krátká a proto bohatě stačí 0,5 litru vody na osobu. V případě potřeby je možné využít pramen na červené značce. Jak na začátku trasy tak na konci je vždy hotel, kde se dá najíst. Jde o hotel Lanterna u startu trasy a hotel Galík na konci trasy - zde je i skvělý ohraničený dětský koutek.
 

Vrcholy

Z vrcholu rozhledny Miloňová můžete vidět spoustu okolních kopců Moravskoslezských Beskyd jako např. Vysoká 1 024 m n. m., Polana 937 m n. m., Kotlová 869 m n. m.,  Homůlka 867 m n. m., Miloňov 657 m n. m. a další.
 

Nebezpečí

Trasa je za dobrého bez objektivního nebezpečí. Jde se celou dobu po zpveněné cestě nebo lesní cestě. V okolí rozhledny je třeba dbát zvýšené opatrnosti na prudkých svazích, kde za mokra nebo sněhu hrozí uklouznutí. Rozhledna je zajištěna dobře, při slušném chování (nelézt na zábradlí apod.) nehrozí žádný malér. Na červené značce je dobré dávat pozor na cyklisty - vede zde cyklostezka.
 

Zajímavosti

Rozhledna Miloňová nad údolím Leskové v Beskydech je majetkem Lesů ČR, je vysoká 24 metrů a je celoročně bezplatně přístupná (vstup na vlastní odpovědnost). Provozovatelem rozhledny je obec Velké Karlovice. Stavba má jehlanovitý tvar a je vytvořena podle návrhu architekta Antonína Závady ze smrkové kulatiny. Střechu pokrývá štípaný šindel. Více informací o rozhledně najdete na oficiálním webu Velkých Karlovic velkekarlovice.cz

Vloženo: 11. 01. 2020
Autor:
Karel
Profil autora