NaTreku.cz

Rodinný výlet kolem Ostré hory v Beskydech

Pohoří, oblast / Stát

Moravskoslezské Beskydy / Česko

Roční období

Zima

06. 01. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 277 m

↓ 277 m

Délka

7.1 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 757 m n.m.

min. 522 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 277 m
Sklesané metry: 277 m

Pohodový vyhlídkový okruh v CHKO Beskydy

Nástupní místo

Parkoviště u lanového centra Opičárna. To se nachází na silnici vedoucí z obce Ostravice k rekreačnímu středisku Sepetná.
 

Popis treku

Od parkoviště u lanového centra Opičárna (přeplněné auty turistů, kteří šli na Lysou horu) jsme nejprve lehce sešli a poté odbočili prudce vpravo na malou asfaltku. Po ní jsme prošli kolem hotelového střediska Sepetná a vstoupili jsme do lesa. Brzy jsme opustili modrou značku a pokračovali jsme po lesní asfaltce po Medvědí stezce. Tento naučný chodník však brzy odbočoval na nezpevněnou lesní stezku (pro kočárky nesjízdnou) (foto) a proto jsme dál pokračovali po asfaltce.

Začaly se pomalu otevírat krásné výhledy do údolí. Přišli jsme až ke křížení se zelenou značkou. Cesta po značce opět neumožňuje jízdu s kočárkem a tak jsme po asfaltce došli až ke křížení se sjezdovkou nad obcí Malenovice. Zde se otevírají úžasné výhledy do údolí a na hřeben Ondřejníku. (foto) Sjezdovku jsme překročili a za ní jsme se začali stáčet doprava. Dál jsme šli po asfaltové cestě. Po pravé straně jsme poprvé viděli i Lysou horu. Cesta dál stoupala a došli jsme po ní až na Albínovo náměstí. Zde jsme se napojili na modrou značku a začali jsme scházet zpět do údolí. Prošli jsme kolem chalupy U Zbuja, kde je možné se občerstvit. (foto) Cesta začala poměrně prudce klesat. Nakonec jsme došli zpět k středisku Sepetná a vrátili se na parkoviště.

Tip na výlet v okolí

Ze stejného východzí bodu jako je tato trasa (parkoviště u lanového centra Opičárna) lze vyrazit také na další treky v Beskydech. Například turisticky velmi oblíbený výstup na Lysou horu, který na tomto webu naleznete zde.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet, který vede celou dobu po zpevněných cestách. Na trase není žádný technicky obtížný úsek, i převýšení je minimální (277 výškových metrů). Cestu je možné pohodlně absolvovat i s kočárkem. 

 

Dostupnost vody

Občerstvení je možné na chalupě U Zbuja, která se nachází v druhé části cesty. Pramen vody je také během sestupu k rekreačnímu středisku Sepetná. Pro dospělou osobu na celý výlet s sebou tedy není nutné nést vlastní vodu.

 

Možnosti přespání

Jedná se o krátký výlet, ubytování během této túry není nutné. Jinak je v oblasti velké množství příležitostí k ubytování, např. hotelový komplex Sepetná, penzion Sluníčko a mnoho dalších.

 

Vrcholy

Cesta vede kolem Ostré hory 783 m n. m. a hory Straškov 752 m n. m., ale na žádný vrchol hory se během tohoto výletu nevystoupá. Přesto jsou po cestě krásné výhledy do údolí nebo na Lysou horu 1 323 m n. m.

 

Nebezpečí

Opravdu se o jednoduchý a nenáročný výlet. Na trase není žádné exponované místo. Celou dobu se jde po zpevněné cestě. V zimě je jen nutné dát pozor při křížení cesty se sjezdovkou v Malenovicích, kdy zde může být mnoho lyžařů.

 

Jídlo

Občerstvení je možné na chalupě U Zbuja. Ta se nachází kousek pod křižovatkou turistických cest Albínovo náměstí.

 

Zajímavosti

Část trasy vede po naučné Medvědí stezce. Po ní lze vystoupat na vyhlídkové místo Medvědí skálu. Tato vyhlídka patří k nejkrásnějším v Beskydech. Cesta na skálu vede povodním bukovým lesem v nedotčené přírodě.

Celá trasa vede v pohoří Beskyd, o kterém si můžete přečíst více informací v tomto našem článku.

Vloženo: 10. 01. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora