NaTreku.cz

Rodinný výlet z Visalají na Bílý Kříž a Sulov v Beskydech

Pohoří, oblast / Stát

Moravskoslezské Beskydy / Česko

Roční období

Jaro

28. 04. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 248 m

↓ 247 m

Délka

6.4 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 940 m n.m.

min. 765 m n.m.

Turistická mapa Moravskoslezských Beskyd

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 248 m
Sklesané metry: 247 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (už od 4 let)
  2. Vhodné pro kočárky - ANO (sportovní)
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - střední

Nenáročná túra z konečné autobusu ve Visalajích na Bílý Kříž v Beskydech

Nástupní místo

Túru jsme začali na konečné zastávce u restaurace Chata Visalaje. Končí zde autobusy č. 318 z Frýdku-Místku a č. 392 z Orlové. Na Chatě Visalaje se také můžete najíst - ještě koncem dubna jde o jedinou otevřenou restauraci v okolí.
 

Popis treku

Z konečné autobusové zastávky ve Visalajích jdeme po modré turistické značce směrem na rozcestí Ježánky. Od rozcestí stále pokračujeme po modré značce Stezka Českem. Cesta vede po širokých lesních cestách. Zhruba v polovině modré značky je pramen.

Kousek za Bílým Křížem se nachází experimentální ekologické pracoviště Bílý kříž. Jedná se o pracoviště, které dlouhodobě monitoruje toky energií a látek, zkoumá fyziologické procesy (fotosyntézu, respirace a transpirace).

Od Bílého Kříže jdeme po státní hranici se Slovenskem na vrchol Sulov 943 m n. m. Nahoře na Bílém Kříži se najíme v občerstvení Sulov. Mají sice omezený výběr jídel, většinou smažených, ale najíst se tu dá. Stejnou cestou jako nahoru se opět vracíme zpět do Visalají.
 

Náročnost

Jde o zcela nenáročnou horskou turistiku, kterou hravě zvládnou i malé děti od 4 let (vyzkoušeno, viz fotogalerie). Cesta vede po širokých lesních a polních cestách. Výstup je velmi pozvolný, žádné prudké svahy nebo exponovaná místa. Trasa je vhodná i pro sportovní kočárky.
 

Dostupnost vody

Obecně v Beskydech je téměř na každé túře nějaký menší pramen. Stejně tak i na této kratší trase je zhruba v polovině modré turistické značky směrem na Bílý Kříž studánka s pitnou vodou. Jinak lze v dubnu nakoupit občerstvení buď ve Visalajích na konečné autobusu, kde je restaurace, nebo pak na Bílém Kříži, kde je i na jaře otevřené malé občerstvení Sulov.
 

Vrcholy

Na tomto treku jsme zdolali jen jeden vrchol Sulov 943 m n. m. na Slovensku. Kousek jižněji je ještě menší vrchol Súľov 903 m n. m. Od Bílého Kříže je za dobrého počasí vidět směřem na východ Malá Fatra. Pro identifikaci vrcholů v po celém světě doporučuji fantastickou aplikaci Peakfinder - za cca 200 Kč jednorázovým nákupem získáte do hor skvělého pomocníka.
 

Nebezpečí

Na trase není žádné nebezpečné místo. Jde se po širokých cestách, bez náročných úseků. Jediným nebezpečím může být počasí nebo šelmy, které se zde mohou vyskytovat - medvědi, vlci nebo rysy. Ovšem toto nebezpečí je spíše teoretické. Všechny uvedené šelmy jsou vysoce plaché a setkání s nimi je velmi řídké.
 

Jídlo

Jde o celke krátký výlet - i s malými dětmi a posezením na Bílém Kříži jsme ji zvládli za cca 4 hodiny. Takže stačí jen malá svačina spíš pro pro děti. Pro každého stačí cca 0,5 litru vody. Navíc jak na Bílém Kříži tak v nástupním místě ve Visalajích je možnost se najíst.
 

Zajímavosti

Karlovice, původní osada, byla přejmenována na Bílý Kříž po události, která se stala po roce 1830. V té době se zde odehrála tragická událost, kdy osmnáct pašeráků tabáku z uherského Slovenska bylo zastaveno na své cestě jedním z finančníků, členem pohraniční policie. Pašeráci se obávali bití a vysokých pokut více než zabití, takže brutálně zavraždili pohraničníka a pohřbili ho na místě činu.

Na vrcholku hrobu byl vztyčen dřevěný kříž vyrobený ze čerstvě opracovaných smrkových dřev. Celá okolní oblast byla tehdy zbavena stromů, a proto kříž bíle zářil zdaleka. Současný kříž byl již několikrát obnoven a aby odpovídal svému názvu, je natřený bílou barvou.

Vloženo: 02. 05. 2023
Autor:
Karel
Profil autora