NaTreku.cz

Lehká trasa na Velký Javorník, vyhlídkovou horu v Beskydech

Pohoří, oblast / Stát

Moravskoslezské Beskydy / Česko

Roční období

Podzim

15. 10. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 531 m

↓ 531 m

Délka

9.1 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 917 m n.m.

min. 411 m n.m.

Turistická mapa Velký Javorník

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 531 m
Sklesané metry: 531 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárek - NE
  4. Přelidněnost - velká

Podzimní výlet na horu Velký Javorník 917 m n. m. u Frenštátu pod Radhoštěm

Nástupní místo

Lesní parkoviště u Restaurace Rekovice. Ta se nachází u silničky vedoucí z Frenštátu pod Radhoštěm ke skokanským můstkům.
 

Popis treku

Na začátku trasy můžete navštívit expozici se jménem Život v korunách stromů - jde o bezbariérový chodník nad roklí potoka Vlčák v lokalitě Horečky, vede až 16 metrů nad zemí). Z lesního parkoviště jsem se vydal po naučné stezce Beskydské nebe. 

Brzy jsem se napojil na zelenou turistickou značku, která vede až na vrchol Velkého Javorníka. Zároveň se jedná o naučnou stezku Velký Javorník. Cesta vede nejprve po široké lesní cestě. Nejprve lehce stoupá (foto), ale poté se jde takřka po rovině. Po překřížení lesní asfaltky se cesta stočí na louky, ze kterých se otevírají výhledy na Beskydy. Při vstupu do lesa začne cesta velmi prudce nabírat výšku.

V serpentinách (foto) jsem tak vystoupal v podstatě až na vrchol Velkého Javorníku. Zde se nachází hospoda, ale jelikož bylo pondělí, tak byla zavřená. Alespoň zde nebylo moc lidí a měl jsem klid vychutnat si krásné výhledy. Ty umožňuje rozhledna na vrcholu Velkého Javorníka (foto).

Cestu zpět k autu jsem se rozhodl trošku si prodloužit. Z vrcholu jsem se tedy vydal po červené turistické značce. Ta klesá po široké cestě lesem až k mýtině, kde je rozcestí Malý Javorník. Zde jsem odbočil na modrou značku a pokračoval jsem v sestupu. Po většinu doby se otevírají krásné výhledy na hřeben Beskyd a Lysou horu (foto).

Cesta vede nejprve po asfaltce, poté odbočí na širokou lesní cestu. Po ní jsem došel k prvním domům, od kterých jsem pokračoval po silničce. Opustil jsem modrou značku a po místní asfaltce jsem se vrátil zpět k autu na parkovišti.
 

Náročnost

Poměrně jednoduchý výstup na skvělou vyhlídkovou horu. Takřka celou dobu se jde po značených cestách, které vedou po všech druzích povrchu - šotolina, asfalt, lesní stezky. Trošku náročnější je výstup na Velký Javorník v druhé polovině výstupu. To je vedeno v prudkém svahu. Stezka se zde ale točí v serpentinách a stoupání není až tak prudké. Nicméně přeci jen se zde zapotíte. Trasa není vhodná pro kočárek, pro děti a psy je ideální.
 

Dostupnost vody

Na vrcholu Velkého Javorníku se nachází hospoda, kde je možné se kromě pondělí občerstvit.
 

Možnosti přespání

Pod vrcholem Velkého Javorníku sice turistická chata je (foto , web chaty), ale nenabízí možnost přespání. V okolí Frenštátu pod Radhoštěm je však velký výběr ubytování v hotelech nebo penzionech.
 

Vrcholy

Z vrcholu Velkého Javorníku 917 m n. m. (ideálně z rohledny) jsou skvělé výhledy na hlavní hřeben Beskyd, krásně je vidět i Lysá hora.
 

Nebezpečí

Na trase není žádný nebezpečný úsek. Jde se po lesních a polních stezkách. Jedná se o technicky velmi jednoduchý výlet.
 

Jídlo

Pod vrcholem Velkého Javorníku se nachází chata, kde je možné se občerstvit. Otevřená je celý týden kromě pondělí.
 

Zajímavosti

Tento výlet vede kompletně v CHKO Beskydy. O tomto pohoří si můžete přečíst podrobnější informace zde.

Vrchol Velkého Javorníku patří k nejoblíbenějším místům v Beskydech. Ročně jeho vrchol navštíví až 30.000 turistů. Jeho atraktivitu umocnila stavba dřevěné rozhledny. Ta byla postavena v roce 2013. Výška rozhledny je cca 26 metrů, vyhlídková plošina se nachází ve 20ti metrech. Celkový počet schodů je 103. První rozhledna zde však již byla postavena v roce 1934, kvůli špatnému stavu byla v roce 1967 odstraněna.

Cestou na Velký Javorník asi potkáte hodně cyklistů. Kříží se zde jak klasické cyklostezky tak Beskydské trailové trasy.

Vloženo: 24. 10. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora