NaTreku.cz

Okružní trasa výstupu na Radhošť v Beskydech

Pohoří, oblast / Stát

Moravskoslezské Beskydy / Česko

Roční období

Léto

25. 07. 2020

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 798 m

↓ 798 m

Délka

17.7 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1126 m n.m.

min. 389 m n.m.

Turistická mapa výstupu na Radhošť v Beskydech

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 798 m
Sklesané metry: 798 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - pro starší s kondičkou
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - veliká

Celodenní trek na Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm

Nástupní místo

Trasu začínáme od placeného parkoviště u kempu Sport v Rožnově pod Radhoštěm. Hned vedle je také koupaliště a místní stadión.
 

Popis treku

Z parkoviště vycházíme po červené značce a téměř ihned odbočujeme z hlavní silnice v Rožnově na cyklostezku (ulice Radhošťská). Zde pozvolně stoupáme po asfaltce až k odbočce do lesa - stále po červené značce. Celá tato červená značka, která vede z Rožnova až na Radhošť se jmenuje Cylirometodějská stezka (kousek pod vrcholem se na ni napojuje modrá značka vedeoucí ze sedla Pindula). 

Nejprudší stoupání začíná kousek za odbočkou z asfaltky do lesa. Jde o strmější stoupání po kamenité cestě s kořeny. Jde o nejprudší stoupání na trase, ale i tak lehce zvládnutelné bez kotníčkových bot. Následně se po červené stoupá lesem naprosto bez problémů. Lidí je zde zatím velmi málo i v červenci o prázdninách. 

Po chvíli se k červené značce připojuje modrá značka ze sedla Pindula. To už vcházíme do Národní přídorní rezervace Radhošť. Kousek před vrcholem Radhoště musíme překonat menší promáčený úsek, zbytky po dešti z předchozích dnů. Vrchol Radhoště nám už od spodní části lanovky hlásí vysílač, který je dobře vidět. 

Od vrcholu Radhoště 1 129 m n. m. očekávajte po celém hřebeni mraky lidí. Díky nedalekým pustevnám, na které lze dojet autem nebo dokonce autobusem je celý hřeben od Pusteven až na Radhošť doslova obsypaný lidmi. Jdeme kousek po hřebeni k horskému hotelu Radegast a dáváme si zde pivo a poléku (s řádnou horskou přirážkou). 

Z hřebenu tak co nejrychleji mizíme na zelenou značku = Lesnická naučná stezka Radhošť, která vede do Dolní Bečvy. Je to bezproblémová lesní cesta, na které potkáte minimum lidí. Postupně klesá k chatám nad Dolní Bečvou a pokračuje až do vesnice. 

V Dolní Bečvě jdeme stále po zelené značce a na konci vesnice odbočujeme na cyklostezku. U této odbočky je kemp, kde prodávají skvělé frgály a výrobky ze sýrů - doporučuji. Jdeme dál po cyklostezce nejdříve kopírující silnici z Dolní Bečvy do Rožnova. Po chvíli stezka překračuje říčku Rožnovská Bečva a trasa pak vede kolem golfového hřiště až do Rožnova. Na konci trasy doporučuji navštívit jako odměnu za delší výlet kavárnu v penzionu Anděl.
 

Náročnost

Jedná se o delší jednodenní trasu, kdy vystřídáte většinu typů povrchů: asfaltka, lesní zpevněná i nezpevněná cesta, široká horská hřebenová cesta. Trasa je náročná více svojí délkou (cca 22 km) než obtížností. Nejsou zde žádná technicky náročné pasáže. Asi nejtěžší z celé trasy je úvodní strmý výstup lesem. Výlet není vhodný pro kočárky. Starší děti a psi ho zvládnou bez problémů.
 

Dostupnost vody

Na treku jsme minuly jen jeden funkční pramen Pod Radhoštěm na zelené značce. Další možností doplnění vody nebo občerstvení se je v horském hotelu Radegast kousek pod vrcholem na Radhoště (což jsme také využili). Dále jsme s sebou měli 1 litr vody na osobu a stačilo to tak tak.
 

Vrcholy

Na trase zdoláte vrcholy Velká Polana 981 m n. m. a Radhošť 1 129 m n. m. Z hřebene za Radhoštěm jsou skvělé výhled jak na severní tak jižní část Moravskoslezských Beskyd.
 

Nebezpečí

Jedná se o naprosto bezproblémový výlet, kdy může být největším nebezpečím chůze po cyklostezce do Rožnova = nutnost dávat pozor na projíždějící cyklisty. Na trase není žádné technicky nebezpečné místo, vše se dá velmi lehce zvládnout ve sportovní obuvi.
 

Jídlo

Uprostřed této okružní trasy, kousek pod vrcholem Radhoště je horský hotel Radegast, kde se můžete dobře najíst. Pozor - v sezóně je zde opravdu hodně lidí. Žádné další jídlo jsme s sebou neměli, jen vodu - litr na osobu plus pivo u oběda.
 

Zajímavosti

Na Radhošť se často chodí právě z Pusteven, kdy z parkoviště se jde velmi pozvolně po hřebeni Beskyd. Nevýhoda je ovšem v počtu lidí, který je díky snadné dostupnosti opravdu enormní = v červenci jsme zde potakli vyšší stovky lidí.

Vloženo: 08. 08. 2020
Autor:
Karel
Profil autora