NaTreku.cz

Výlet kolem jezera Bondhusvatnet k ledopádu Bondusbreen

Pohoří, oblast / Stát

Folgefonna / Norsko

Roční období

Podzim

28. 09. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 658 m

↓ 658 m

Délka

10.0 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 94 m n.m.

min. 40 m n.m.

Turistická mapa národního parku Folgefonna

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 658 m
Sklesané metry: 658 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - Ano
  2. Vhodné pro psy - Ano
  3. Vhodné pro kočárek - jen k jezeru, dál ne
  4. Přelidněnost - malá

Výlet k ledopádu Bondhusbreen v národním parku Folgefonna

Nástupní místo

Výlet začínáme na značeném parkovišti u vstupu do národního parku Folgefonna, kde je i přístřešek a záchody. Parkoviště není placené a cesta k němu vede z malé vesnice Sunndal.
 

Popis treku

Když bude z důvodu nepříznivého počasí zavřená Trolltunga i cesty nahoru na ledovec, nezoufejte. V jednom starém průvodci jsem našel popsanou tuhle trasu a i když na mapách už značená není, je pořád udržovaná.

Z parkoviště Trolhaugen vede štěrková cesta až k jezeru Bondhusvatnet, ta je také vhodná pro kočárky i invalidní vozíky. Trasa pozvolně stoupá, není zde žádná prudká pasáž. Po cestě narazíte na informační cedule, které popisují i další trasu nahoru na ledovec (na tu se doporučuje jít s průvodcem). Nakonec nás cesta dovedla až k jezeru. Zde široká cesta končí.

Za jezerem se pak jde po kamení po stezce, kolem mini vodopádů až na most. Za mostem byla cesta přetnutá rozvodněným ramenem, kde se muselo přeskakovat po kamenech (možná to bylo jen za nás...po dešti). Stezka na druhém konci jezera - a "lepší výhled" na ledovec - vyžaduje kvalitnější obuv. Po vyšlapané cestě vedoucí "korytem" malé říčky se dostanete až na vyhlídku pod ledovcem. Závěrečná část je přeci jen trošku prudší. Zpět se vracíme stejnou cestou.
 

Náročnost

Nenáročný trek, který zvládnou i větší (školou povinné) děti. K ledovcovému jezeru Bondhus vede široká upravená cesta po které projedou i kočárky. Od jezera dále je pak cesta kamenitá, vede přes potůčky okolo vodopádů a v jednom místě je potřeba přeskakovat po kamenech přes říčku.
 

Dostupnost vody

Voda je všude okolo, netestováno. Nám stačila na tento výlet 0,5 l balené vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Ve vesnici Sunndal je kemp o jiném ubytování v okolí nevím. V dojezové vzdálenosti je i město Odda, kde je spousta možností na přespání.
 

Vrcholy

Žádný značený vrchol po cestě není, jde se údolím říčky Bonduhselva.
 

Nebezpečí

O žádném nebezpečí nevím, snad jen opatrně při přechodu řeky po kamenech. A pak všeobecně jak se píše na konci cesty: Vždy udržujte bezpečnou vzdálenost od ledu. Obrovské bloky ledu se mohou náhle posunout - a to může být smrtonosné!
 

Jídlo

Výlet je krátký, nám stačila oplatka a jablko. Po cestě není možnost doplnit zásoby.
 

Zajímavosti

Velkolepý ledovec Bondusbreen a údolí přitahují turisty od poloviny 18. století. Když vyjedete z přístaviště v Sundal, vesnici na břehu Maurangerfjord, vyrazíte na historickou cestu. Ledová cesta nebyla postavena pro turisty, ale spíše pro přepravu ledu, který byl používán pro chlazení ve městech a vesnicích na pobřeží. Nebo jako chladivo pro zboží, které se nakládalo na lodě směřující do Evropy.

Když v Norsku královna Sonja v roce 2005 oficiálně zahájila provoz Folgefonna National Parku, místo zvolené pro obřad byl právě Bondhusdalen. Podpis jejího veličenstva je na skále u jezera, vedle jedné z kamených laveček.
Můžete se přihlásit na pěší túru na Bondhusbrea. Zkušení průvodce vás obohatí o dobrodružství s fascinujícími fakty a vzrušujícími příběhy.

Vloženo: 03. 10. 2018
Autor:
Radim
Profil autora