NaTreku.cz

Lehká turistika na vyhlídkovou horu Gaustatoppen v Telemarku

Pohoří, oblast / Stát

Telemark / Norsko

Roční období

Podzim

27. 09. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 734 m

↓ 734 m

Délka

6.3 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1883 m n.m.

min. 1149 m n.m.

Turistická mapa okolí hory Gaustatoppen

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 734 m
Sklesané metry: 734 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO, ale s kondičkou
  3. Přelidněnost - poměrně velká, v sezoně navštíví horu až 30.000 lidí

Túra na horu Gaustatoppen, jednu z nejhezčích hor Norska a nejvyšší horu oblasti Telemark

Nástupní místo

Parkoviště pod horou, kde jsou záchoda i stanice horského vláčku, který vede na chatu Gaustatoppen těsně pod vrcholem. Parkoviště není placené a leží na spojnici měst Tuddal a Rjukan.
 

Popis treku

Výstup začínáme na parkovišti pod horou, kde je záchod a stanice horského vlaku na vrchol. Celá cesta je značená červenou značkou. Jde se po úzké stezce. Ta vede prudce do kopce svahem hory.

V sedle se cesta stočí doprava a pokračuje po hřebeni k vrchní stanici vlaku. Nejprve se jde po menších, následně po větších kamenech. Od vlakové stanice k chatě Gaustatoppen vede upravený chodník, který pokračuje přes střechu vysílače po velkých kamenech až k vrcholu. Na parkoviště se vracíme stejnou cestou.
 

Náročnost

Cesta na horu je bez exponovaných míst po kamenech a zvládne ji i trénované dítě (pro případ, že ne, se dá použít horský vlak, který končí v kavárně v chatě pod vrcholem). Pro psa je výstup bezproblémový.
 

Dostupnost vody

Voda se dá doplnit v horské chatě Gaustatoppen, kousek pod vrcholem.
 

Možnosti přespání

Můžu doporučit ubytování v chatě ve vesnici Tuddal, kde je také kemp.
 

Vrcholy

Výhled z hory Gaustatoppen 1 883 m n.m. patří k nejlepším v celém Norsku. Je vidět až šestina celé země. Teda když neni zrovna mlha ...
 

Nebezpečí

Po cestě nejsou žádné nebezpečné úseky, jde se po značeném chodníku. Snad jen pozor na kamenitou stezku (střechu) od vysílače k na vrchol. Za mokra můžou kameny klouzat.
 

Jídlo

Nám stačila oplatka a jablko. V restauraci Gaustatoppen turisthytte  pod vrcholem se dá koupit jídlo i pití. Není tredy třeba tahat s sebou moc proviantu.
 

Zajímavosti

Gaustatoppen 1 883 m n. m. je nejvyšší hora v kraji Telemark. Pohled z vrcholu je impozantní, protože vidíme plochu zhruba 60 000 km², jednu šestinu norské pevniny. Hora je v zimě oblíbená pro sjezdové lyžování a na svazích se konají soutěže. Tyto soutěže zahrnují Norseman triathlon, oceněný jako "nejbrutálnější světový triatlon na železnici". Začíná v Eidfjordu a končí u vrcholu Gaustatoppen.

Jižní strana hory Gaustatoppen je velmi nebezpečná a nepřístupná. Zůstává tam i vrak letounu, který je příliš obtížné odstranit. Vlak v hoře funguje od 10 do 17 hodin. Dospělí 350 NOK, děti do 4 let zdarma.

Gaustatoppen sloužil v padesátých letech minulého století jako tajná základna. NATO vidělo Norsko jako důležitou varovnou základnu pro severní území. Byli jsme strategicky umístěni a stanice na Gaustatoppen se stala ústředním místem ve vojenské rozhlasové síti v Norsku již od 50 let, říká generální ředitel Halvor Haukaas. Vojáci chtěli jistý způsob, jak se dostat na vrchol i za špatného počasí, proto přišli s myšlenkou vrtání tunelu do hory. Cesta vlakem vede nejprve do hloubky 850 metrů, pak se přestupuje na další, který stoupá 1050 metrů přímo na vrchol ve 39 stupních. Vzhledem ke studené válce zůstala Gaustabane součástí tajné a hermeticky uzavřené základny NATO až do rozpadu tzv. východního bloku.

Vloženo: 03. 10. 2018
Autor:
Radim
Profil autora