NaTreku.cz

Výlet do historie města Linz - zapomenuté věže

Pohoří, oblast / Stát

Horní Rakousko / Rakousko

Roční období

Jaro

03. 04. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 888 m

↓ 887 m

Délka

18.1 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 629 m n.m.

min. 257 m n.m.

Turistická mapa okolí Lince v Rakousku

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 888 m
Sklesané metry: 887 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - střední

Zapomenuté věže u Lince

Nástupní místo

Kreuzweg - křížová cesta na Pöstlingberg, začíná u katolického gamnázia - -Bischöfliches Gymnasium Petrinum v Linzi.
 

Popis treku

Z dálnice odbočuji v Linci na výjezdu do čtvrti Urfahr, auto parkuju v rezidenční zóně pod Pöstlingbergem a vyrážím po Kreuzweg (křížové cestě) nahoru. Cesta vede do svahu, kolem prostého hřbitova vojáků padlých v první světové válce. Po několika zastaveních odbočuju na polní cestu ke kulaté stavbě na louce - první věž Turm 20 Cecilia. Přístupná není, ale staví se k ní dřevěná plošina a před ní jsou lavičky s výhledem na město.

Stoupám dál směrem k bazilice a po chvíli rozpoznávám další věž – Turm 19 Dorothea. Dorothea je přestavěna na obytný dům, od kterého je nádherný výhled na město a mosty přes Dunaj. Křížím dráhu úzkokolejky, která má konečnou stanici ve věži Marie. Ta spolu s dalšími čtyřmi věžemi tvoří opevnění Pöstlingbergu – Othilie, Beatrix, Euphemia, Nothburga. Podle čeho vlastně dostaly věže jména? Byly to světice, patronky, které své svěřence chránily tak, jako věže chránily město. Z vyhlídkové plošiny pod bazilikou opět obdivuju Linz. Škoda jen, že je aprílové počasí a mizerná viditelnost, zasněžené Alpy v dálce vykouknou jen na chvilku.

Opouštím vršek kopce a vydávám se směrem k Dunaji. U silnice stojí další věž 18. Katharina. Katharina je také přestavěná na nové byty, ale majitelé drží tradici a v zahradě mají jako dekoraci dvě děla. Následující Klaru se mi v lesíku nedaří najít, na jejím místě je vyvýšený val a že tu kdysi byla věž, připomíná jen název ulice Claraweg. Asi 200 metrů od rodinných domků nalézám v lese ruiny Seraphiny. Po křížové cestě sestupuju světlým lužním lesem dolů směrem na Puchenau.

Teď v dubnu jsou tu plantáže rozkvetlých sasanek. Narážím na jedinou tematickou stezku týkající se věží - Turmweg, která obchází tři další věže Theklu, Luitgardu a Edelburgu. Poslední dvě jsou nejlépe zachovalé, volně přístupné a dají se prozkoumat zevnitř. Zdají se obrovské, mají asi 20 m v průměru, klenuté stropy z červených cihel, kulatá okna a několik pater. Obě jsou však zarostlé stromy a nálety, jsou zde zbytky ohnišť, o nějaké památkové ochraně se nedá mluvit.

Další věže už jsem v rámci výletu nenavštívila, protože jsem se chtěla podívat také dál do hornorakouské krajiny. Koho by jejich osud zajímal, může si je vyhledat třeba na německé Wikipedii pod heslem „Turmbefestigung Linz“. Na levém břehu Dunaje je ještě jedna zachovalá věž. Turm 24 Ehrentrude se krčí mezi pilíři Voestbrücke, dálničního mostu přes Dunaj.

Proti ní, na druhé straně mostu se dochovala věž Winfriede, která je ale také přestavěna. Východní a jižní část prstence věží byla zbořena. Na západní straně Lince zůstalo stát asi 5 věží, většinou přestavěných na byty. Zachovala se i Probeturm, která stojí trochu stranou okruhu a je součástí katolického gymnázia.

Celý okruh po stopách věží má cca 25 km. Výlet na Pöstlingberg, objevování a prolézání věží zabere asi 2-3 hodiny. Já jsem si pak trasu prodloužila výletem po značené turistické trase na blízké kopečky Koglerauer Spitz (685 m) a Hoher Dürnberg (549 m), které zdobí pěkné kovové kříže a z jejichž vrcholků je vidět Dunaj.

Z Dürnbergu jsem roklí plnou rozkvetlých sasanek a petrklíčů sešla k Dunaji a podél něj po Donaupromenade přes obec Puchenau zpět do Linze. Donaupromenade je krásná odpočinková cesta těsně vedle Dunaje, která vede loubím z vrbiček a vybízí k posezení na plážích plných oblázků. Z Puchenau je možné k návratu využít i lineckou hromadnou dopravu, nebo vlak.
 

Náročnost

Běžný nenáročný výlet ve zvlněné krajině, vhodný pro rodiny s dětmi a nadšence historie. Pöstlingberg je městská hora, ještě součást Linze, lesopark. Celkové převýšení treku je cca 880 m, takže dobrá kondička se přeci jen hodí.
 

Dostupnost vody

Na Pöstlinbergu jsou restaurace a kavárny, ve vesnicích za ním bylo vše zavřené, svačinu raději s sebou.
 

Možnosti přespání

Jedná se o jednodenní výlet, ubytování možné v Linci.
 

Vrcholy

Městská hora Pöstlingberg 539 m n.m., Koglerauer Spitz 685 m n.m. a Hoher Dürnberg 549 m n.m. Krásné vyhlídky na Linz, Dunaj, při dobré viditelnosti můžete vidět část rakouských Alp.
 

Nebezpečí

Bezpečná trasa vhodná i pro děti. Jde se v městském parku, po širokých cestách, nebo asfaltkách.
 

Jídlo

Jídlo jsem měla s sebou, restaurace a kavárny na Pöstlingbergu, Cukrárna Jindrak na Pöstlingbergu s výhledem na město.
 

Zajímavosti

Opevněné věže Turmbefestigung Linz, Pöstlingberg, úzkokolejka Pöstlingbergbahn, pohádkový svět s elektrickým vláčkem Grottenbahn.

 

Zapomenuté věže u Lince

Když přijíždíte do Lince ze severu, od českých hranic, uvidíte napravo nad městem kopec s velkým bílým kostelem. Kopec se jmenuje Pöstlingberg a na jeho vrcholu stojí barokní bazilika Panny Marie Sedmibolestné, jeden z nejvýznamnějších poutních kostelů Rakouska. Pöstlingberg je oblíbeným cílem procházek a výletů a to nejen kvůli bazilice a krásným výhledům od Linze až k Alpám.

Od Dunaje je to sem dobře 300 výškových metrů (nejvyšší bod má 539 m.n.m), cesta pěšky trvá necelou hodinku. Komu se nechce šlapat, může se svézt úzkokolejkou Pöstlingbergbahn. Jezdí už od roku 1898 a je využívána hlavně rodinami s dětmi, které na vršek míří kvůli další atrakci - pohádkovému světu Grottenbahn.

Když si přiblížíte mapu na větší detail, uvidíte, že na Pöstlingbergu stojí několik věží. Jsou očíslované a mají ženská jména. Tady je nutná trocha historie. Linz měl díky své poloze klíčový význam. Archeologové našli pozůstatky pravěkého osídlení, Keltové tu založili oppidum nazvané Lentos (zahnutý) a tento název později převzali Římané a vybudovali tady vesnici Lentia.

Ve středověku se hranice mezi říšemi přesouvaly a Linz byl nějaký čas součástí Bavorska. V 18. a 19. století bylo město několikrát obsazeno německými a francouzskými vojsky. Po těchto zkušenostech se na začátku 19. století arcivévoda Maxmilián Josef Rakouský-Este rozhodl Linz chránit a vystavět kolem města prstenec obranných věží. Na svoji dobu se jednalo o ambiciózní a značně nákladný projekt, který měl mnoho odpůrců. Maxmilián proto jako první postavil v roce 1828 Probeturm, zkušební věž, kterou nechal za přítomnosti císaře Franze I. ostřelovat.

Věž vyšla z tvrdé zkoušky úspěšně a arcivévoda Maxmilián mohl uskutečnit svůj projekt. V letech 1831 – 1833 nechal postavit 32 opevněných věží, kasematy a pevnost na Pöstlingbergu. Vojenským účelům ale věže sloužily pouhých 20 let, pak vývoj pokročil a obranné věže už nebyly potřeba. Některé byly přestavěny na domy, jiné sloužily jako sklady, většina z nich ale padla za oběť výstavbě města, nebo zchátrala. Z celkového počtu 33 věží jich nezbyla ani půlka.

Vloženo: 10. 04. 2022
Autor:
Heidi
Profil autora