NaTreku.cz

Výlet z města Matera k jeskyním komplexům

Pohoří, oblast / Stát

Basilicata / Itálie

Roční období

Jaro

09. 05. 2024

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 407 m

↓ 407 m

Délka

6.5 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 410 m n.m.

min. 278 m n.m.

Turistická mapa Matera

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 407 m
Sklesané metry: 407 m

Výlet k jeskyním u jihoitalského města Matera

Nástupní místo

Bezplatné parkoviště ve městě Matera. Parkoviště, která jsou blíže městské části Sassi di Matera jsou zpoplatněna.
 

Popis treku

Auto jsme zaparkovali v oblasti ulice Via Cererie, kde ještě nejsou modré parkovací zóny a není to daleko do části města Sassi di Matera. V obchůdku na ulici jsme si ještě nechali udělat fantastické bagety s místním salámem a sýrem a vydali jsme se do města.

Už první pohled na část města Sassi di Matera je úchvatný. Hustě postavené domy a mezi nimi úzké cesty a schody. Nemá smysl popisovat přesný průchod městem, každý si může vybrat kudy se bude motat úzkými uličkami. Nakonec jsme došli k okraji hluboké rokle. V protějším svahu byly již dobře vidět četné jeskyně, ke kterým jsme se chtěli dostat. Nejprve však bylo nutné sejít do hlubokého kaňonu.

Od branky vede dolů vyšlapaný chodník. I mimo hlavní turistickou sezónu zde bylo poměrně dost turistů. Vydali jsme se tedy po chodníku, který klesal místy velmi prudce a na prašném chodníku to slušně klouzalo. Nakonec jsme sestoupili na dno rokle a došli jsme k lanovému mostu přes řeku. Ten se pěkně houpal, takže někteří turisté měli lehké problémy jej překonat. Od lávky jsme začali stoupat k jeskyním v horní části svahu. Vede k nim dobře udržovaný chodník. Místy je stoupání prudší, ale nic extra náročného. Nakonec jsme došli k prvním jeskyním. Proti nám se rozprostíralo město Matera. Krásný pohled. Došli jsme až na horní hranu rokle. Užívali jsme i výhledy do okolí a hlavně na město Matera. Poté jsme se vydali zpět do Matery. Sestup do rokle a výstup proběhl po stejné trase. Město jsme si samozřejmě prošli jinými uličkami a užili jsme si tak nezapomenutelnou atmosféru tohoto místa.

 

Náročnost

Krátký a velmi rozmanitý výlet, který se skládá ze dvou částí. První je průchod fantastickým městem Matera, jeho části Sassi di Matera. Ta je zapsána i na seznamu UNESCO. Druhá část výletu je sestup do hluboké rokle a následný výstup k jeskyním na druhé straně rokle. Tato část výletu je lehce náročná, zvlášť v letních měsících se člověk pořádně zapotí. Zpestřením je lanový most přes říčku v rokli.

Dostupnost vody

Ve městě Matera je plno možností pro občerstvení, město je plné turistů. Pro část trasy mimo město je určitě nutné mít vlastní tekutiny.
 

Možnosti přespání

Město Matera je turistický cíl, sehnat zde ubytování není problém.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádný vrchol. Z náhorní plošiny nad roklí se však otevírá fantastický výhled na město Matera a jeho okolí.

Nebezpečí

Nejnáročnější je sestup a výstup z rokle. Jde se po často po sypkém povrchu, který klouže. Turisté mají navíc jen sandály, což jistotě chůze nepřidá. V letních měsících zde musí být velké teplo, což prudké stoupání ještě více znepříjemní.
 

Jídlo

Ve městě Matera je plno restaurací nebo obchodů, kde se dá najíst nebo koupit jídlo.
 

Zajímavosti

Město Matera a její okolí je známé díky velkému množství vyhloubených jeskyní. Od roku 1993 je proto město zapsané na seznamu památek UNESCO. První osídlení zde bylo už v období neolitu. Ukrývali se zde také první křesťané a jeskyně využívali i mniši, kteří zde budovali i kaple. Celkem zde bylo údajně vybudováno až 3000 jeskyní. Některé z nich byly postupně dostavěny zdmi a staly se z nich poměrně pohodlné obydlí. Postupně však jeskyně začala obývat chudina a žilo se zde ve velmi špatných hygienických podmínkách. Proto nechala italská vláda v 50. letech minulého století jeskyně násilně vyklidit a obyvatele přestěhovala do nových bytovek. Díky jedinečnosti místa je město Matera velmi oblíbené u filmařů a vzniklo zde několik filmů, např. Umučení Krista nebo James Bond - Není čas zemřít.
 

Vloženo: 04. 06. 2024
Autor:
Gejza
Profil autora