NaTreku.cz

Výlet z Medvědína k prameni Labe v Krkonoších

Pohoří, oblast / Stát

Krkonoše / Česko

Roční období

Léto

17. 07. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 313 m

↓ 802 m

Délka

15.2 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1399 m n.m.

min. 742 m n.m.

Turistická mapa Krkonoše

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 313 m
Sklesané metry: 802 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Přelidněnost - velká
  3. Na Vrbatově boudě nevaří, jen pití a studené občerstvení

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Přelidněnost - velká
  3. Na Vrbatově boudě nevaří, jen pití a studené občerstvení

Výlet z Medvědína přes pramen Labe do Špindlerova Mlýna

Nástupní místo

Horní stanice lanovky Medvědín. Auto jsme zanechali u spodní stanice ve Špindlerově Mlýně.
 

Popis treku

Vzhledem k naší sestavě - převaha dětí, jsme se rozhodli využít lanovky na Medvědín a výrazně jsme si tak usnadnili cestu. U lanovky jsem se napojili na červenou značku a vyrazili jsme mezi kosodřevinou směr Vrbatova bouda. Cestu zpříjemňují výhledy a nenáročnost trasy. Stoupání je jen velmi mírné. Zpočátku jsem šli po horské cestě, poté jsme se na pojili na asfaltku, po které jsme došli na Vrbatovu boudu. Od chaty jsme si odskočili na Vrbatovo návrší a poté jsme pokračovali po červené značce k Labské boudě. Trasa vede po hraně Labského dolu a nabízí tak výhledy nejen do něj. Pokračovali jsme kolem Pančavského vodopádu a nakonec jsme došli k Labské boudě. Od ní je to asi ještě jeden kilometr k pramenu Labe.

Vrátili jsme se zpět na Labskou boudu a pořádně si odpočinuli, včetně vydatného jídla. Poté jsme se vydali zpět do Špindlerova mlýna. Modrá značka hned u Labské boudy začne poměrně prudce klesat v serpentinách do Labského dolu. Ve spodní části dolu se klesání postupně zmírňuje. Cesta dál vede podél Labe. Napojili jsme se na širokou cestu a po ní jsme pohodlně došli zpět do Špindlerova mlýna, kde jsme nechali auto.
 

Náročnost

Díky využití lanovky jsme si ušetřili hodně výškových metrů. Proto se jedná o velmi pohodový trek s malým převýšením směrem nahoru. Od Labské boudy je sestup přeci jen prudší a celkové převýšení dole je více jak 700 metrů. Celou dobu se jde po značených cestách nebo stezkách. Technicky velmi jednoduché. Trasa je ideální pro děti. Vzhledem k použití lanovky, psi trasu absolvovat asi nemohou.
 

Dostupnost vody

Po cestě je možné se občerstvit na Vrbatově boudě a Labské boudě. Dále je ještě pramen kousek před Labskou boudou. Nicméně i tak je nutné mít vlastní zásoby, ideálně 1,5 litru na osobu.
 

Možnosti přespání

Přespat se dá na Labské boudě. Případně je plno ubytovacích možností ve Špindlerově Mlýně.
 

Vrcholy

Jediným vrcholem přes přes který vede trasa je Medvědín 1235 m n.m., kde je vrchní stanice lanovky. Dál vede trasa po hřebenech. Nicméně po většinu trasy se otevírají výhledy na Krkonoše a okolní krajinu.
 

Nebezpečí

Trasa je velmi bezpečná a jednoduchá. Většinou se jde po širokých cestách. Kamenitá stezka je jen při sestupu do Labského dolu. Proto je asi největší nebezpečí počasí v horách, kdy v létě hrozí bouřky.
 

Jídlo

Vaří se na Labské boudě. Na Vrbatově boudě mají jen tyčinky a pití. Určitě je dobré mít vlastní svačinu nebo nejěké energetické tyčinky. Trasa je přeci jen trošku delší.
 

Zajímavosti

Nad Vrbatovou boudou se nachází mohyla Hanče a Vrbaty. Ta připomíná tragickou událost z roku 1913, kdy při běžkařském závodě v Krkonoších zahynuli závodníci Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Během závodu se rychle změnilo počasí a sněhová vánice a silný vítr způsobily, že oba závodníci podlehli vyčerpání. Václav Vrbata se snažil svému příteli pomoci, ale bohužel těžkým podmínkám podlehl i on. V současné době (2021) vzniká na motivy tohoto příběhu i film, který půjde do kin.
 

Vloženo: 11. 03. 2022
Autor:
kratas
Profil autora