NaTreku.cz

Okružní výlet v nedaleko od Vídně u města Mödling

Pohoří, oblast / Stát

Wienerwald / Rakousko

Roční období

Jaro

08. 04. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 793 m

↓ 790 m

Délka

15.5 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 661 m n.m.

min. 233 m n.m.

Turistická mapa okolí Vídně

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 793 m
Sklesané metry: 790 m

Kam se chodí projít Vídeňáci - výlet do lesů a vinic u Vídně

Nástupní místo

Město Mödling, JZ předměstí Vídně, parkoviště např. pod Mödlingským akvaduktem (bezplatné)
 

Popis treku

Chladné a deštivé počasí mi překazilo plány na výstupy na vyšší kopce a tak jsem hledala náhradní program. Z předem neplánované procházky se nakonec stal pěkný jarní výlet, sice bez dalekých výhledů, ale i tak nabitý atrakcemi.

Přijíždím do města Mödling, jižního předměstí Vídně. Auto nechávám na parkovišti pod krásnou cihlovou stavbou Mödlingského akvaduktu. Z malého parčíku stoupám po schodech do lesa, kde z vyhlídkové plošiny obdivuju monumentální dílo v celé velikosti, na protějším svahu pak kulatou věž Schwarzer Turm a výhled na Vídeň. Les je zvláštní – tvoří ho nízké borovice s placatou korunou, na skalách dorůstající velikosti jen pár metrů. Vypadají tak trochu jako přerostlé bonsaje. Později se dočtu, že se jedná o borovice černé a tyto neobvyklé stromy daly celému místu i jméno - Naturpark Föhrenberge. Jdu po pěšině nad okrajem srázu a odbočuju na vyhlídky do údolí a na skalky s poetickými jmény Erikagrat a Efeugrat (Grat = hřeben, Erika = vřes, Efeu = břečťan). Z údolí sem stoupá ferrata (Klettersteig). Na dvou vyhlídkách jsou kříže a kromě hlubokého pohledu do údolí potěší i výhled na zříceninu hradu Mödling Burgruine. Hrad byl poprvé zmiňován v roce 1002, obýván mnoha rody, dobýván, přestavován, poničen ohněm až nakonec vypleněn Turky v 16. století při osmanském obležení Vídně.

Od hradu klesám dolů k louce a malému rybníčku Pepi´s Märchenteich (Pepíčkův pohádkový rybník). Obcházím louku a okolo starého lomu zase stoupám do prudkého kopce ke zdáli viditelnému Husarentempel. Chrám husarů byl vystavěn na památku vojáků padlých v bitvě u Aspern, východně od Vídně, mezi napoleonskými a rakouskými vojsky. Z Chrámu jsou daleké výhledy, bohužel mě se ale ztrácí v mlze. Na širokých lesních cestách natahuju krok a pokračuju k výletní restauraci Krauste Linde. Kousek od cesty mě naláká cedule se známým jménem na skalku s okénkem. Švýcaři mají Matterhorn, Vídeňáci o trochu menší Matterhörndl. Nenechávám se odradit přibývajícím sněhem a mlhou a jdu dál nahoru k rozhlednám Jubiläumswarte a Wilhelmswarte. Když dorazím na místo, rozhledna Jubiläumswarte se téměř ztrácí v mlze. No co, komu se to někdy nestalo, ten si nemůže říkat turista :-) I tak šplhám po kovových schodech nahoru a dozvídám se, že za hezkých dnů je z rozhledny vidět na Schneeberg, Raxy a nejvyšší kopec Wienerwaldu (Vídeňského lesa) Schöpfl (893 m). Ani z kamenné Willhelmswarte nevidím nic, ale prý je tu možné dohlédnout až k maďarskému Soproni.

Kamenitou cestou Steinweg sestupuji a rychle ztrácím výškové metry. V listnatém lese, který se v dubnu začíná nesměle zelenat, to silně voní. Kolem cesty tu rostou koberce medvědího česneku. Po asi dvou kilometrech zahýbám na kraji lesa na pěšinu vedoucí na Kalvarienberg. Z nedalekého Gumpoldskirchenu sem vede krásně udržovaná křížová cesta s výklenkovými kaplemi. Od Kalvarienbergu je výhled na vinice. Pohled na rovnoběžné řady vína na zvlněných stráních se nikdy neomrzí. Do vesnice se mi nechce a tak kolem malých vinařství (Weingut) mířím zase nahoru k hotelu Richardhof. Procházím kolem ohrad s koňmi a golfového hřiště a po asfatce pak dál zpět na Mödling. Po značené trase se vracím romantickým údolím Prieβnitztal. Nalevo ve stráni je několik starých lomů, některé jsou upravené jako pikniková místa. Vpravo ode mě mám Vídeň jako na dlani.
 

Náročnost

Výlet v přírodním parku Föhrenberge kousek od Vídně. Na místě je množství značených tras a turistických zajímavostí - skalky, ferraty, ruiny hradů, rozhledny, výletní restaurace. Trasu je možné libovolně obměnit.
 

Dostupnost vody

Občerstvení je možné v některé z výletních restaurací či občerstvení, nebo vesnic okolo. Vinařství v Gumpoldskirchenu.
 

Možnosti přespání

Nehledala jsem, jednodenní výlet, nicméně blízko Vídně, kde není problém najít ubytování.
 

Nebezpečí

Žádné nebezpečí nehrozí, celou cestu se jde po širokých lesních nebo polních cestách. 
 

Jídlo

Jídlo s sebou - po trase jsou pikniková místa, případně občerstvení ve výletních restauracích.
 

Zajímavosti

Akvadukt v městě Mödling je190 metrů dlouhá a 28 m vysoká stavba se klene přes údolí Mödlingbachu. Postavena byla v letech 1870 – 1872 jako součást více než 90 km dlouhého vodního díla (I. Wiener Hochquellenwasserleitung), které zásobovalo Vídeň pitnou vodou z oblasti Schneebergu a Raxalpen (Wikipedia).
 

Vloženo: 19. 04. 2023
Autor:
Heidi
Profil autora