NaTreku.cz

Turistický výstup na stěnu Drachenwand v pohoří Solné komory

Pohoří, oblast / Stát

Solná Komora / Rakousko

Roční období

Jaro

16. 06. 2024

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 805 m

↓ 805 m

Délka

5.2 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1059 m n.m.

min. 484 m n.m.

Turistická mapa Solné Komory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 805 m
Sklesané metry: 805 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - NE
  2. Vhodné pro psy - NE
  3. Přelidněnost - malá

Trek na stěnu Drachenwand po turistické trase u jezera Mondsee

Nástupní místo

Auto nechávám na placeném parkovišti (3 €) v obci Sankt Lorenz poblíž hostince Gasthaus Drachenwand. Na parkovišti pobaví parkovací „bio-automat“. Z malé dírky v dřevěné tabuli vyjmete kartičku s číslem, do uvolněné dírky vložíte 3 €, kartičku vystavíte za přední sklo a při odjezdu vhodíte do širšího dolního otvoru :)
 

Popis treku

Stěna Drachenwand se tyčí přímo nad parkovištěm a při pohledu zdola se zdá být obrovská a nepřístupná. Vyrážím po značené turistické trase do lesa. Kousek za obcí je prameniště a ochranné pásmo (Quellschutzgebiet). Cesty jsou po dešti podmáčené a blátivé, potůčky tu na několika místech přetékají i přes stezku.

Za kapličkou sv. Thekly (Thekla Kapelle) odchází vlevo trasa na vedlejší vyhlídkový Almkogel a o kousek dál vpravo na zajištěnou trasu (Klettersteig). Hirschsteig začíná stoupat nahoru. Stoupání je od začátku strmé a náročné – přes kořeny, vápencové balvany, překonává se koryto potoka. Po pár desítkách metrů přijdete k prvním dřevěným stupům a pak i kovovým žebříkům.

U stěny začíná asi 500 m exponovaného úseku nad strží Saugraben. Je tu zopakováno varování, že trasa je náročná a je doporučeno se jistit. Na této části trasy vede pěšina těsně podél stěny, je tu po celé délce upevněno fixní kovové lano a několik kovových žebříků. Ferratový set není nutný, ale je třeba dbát zvýšené opatrnosti.

Po několika stech metrech se cesta stáčí vpravo a vzdaluje se od rokle, ale náročná je stále – přes kameny a skalky, stále nad prudkým svahem, na několika místech jsou opět stupy, žebříky a jištění lanem. Z vyhlídky Hildesrast je pěkný pohled na Klettersteig - na ferratě rozeznáte proti šedé stěně barevné človíčky, jak se drápou nahoru a přecházejí visutý most. Od vyhlídky následuje krátký sestup do vedlejší rokle, kterou protéká potok Klausbach.

Za potokem pěšina pokračuje už v širším svahu k sedlu v asi 1000 m. Od sedla je to pak asi 200 metrů po hřebeni k vrcholovému kříži. Hřeben je skalnatý, porostlý borovicemi, na konci překvapí skalní okénko Drachenloch s hlubokým pohledem do údolí. Až na konci hřebene u kříže si vychutnáte odměnu za náročný výstup – naprosto uchvacující a nezapomenutelný pohled na krajinu solnohradských jezer a hor.

Pět set metrů pod vámi je modré Mondsee, kolem něj miniaturní domečky, mrňavé loďky a miniautíčka spěchající po silnici mezi Mondsee a Sankt Gilgen. Vpravo se dotýká mraků šikmý Schafberg (1783 m, historická zubačka od Wolfgangsee), za ním je vidět kousek Atterského jezera (Attersee) a další kopce a hory Solné Komory. Výstup zabere cca 2 hodiny, sestup zpět po stejné trase cca 1,5 hodiny.
 

Náročnost

Drachenwand je mohutná vápencová stěna nad jezerem Mondsee, na hranici Salcburska a Horního Rakouska. Na vrchol vedou dvě značené trasy – ferrata Drachenwand Klettersteig (obtížnost B/C, cca 400 výškových metrů, 2 hodiny) a turistická trasa Hirschsteig nejvyšší obtížnosti (černý puntík) se zajištěnými úseky.

Ferratisté využívají turistickou trasu Hirschsteig jako sestupovku. Obě cesty jsou na většině trasy exponované, vedou nad hlubokými stržemi a je tu vysoké nebezpečí zakopnutí, nebo uklouznutí a pádu s fatálními následky. I přes relativně nízkou výšku – vrcholový kříž je v 1060 m n. m. – je doporučené mít zkušenosti s pohybem v alpském terénu a jistotu kroku.

Trasa není vhodná pro děti a začátečníky. Vhodná je pevná turistická obuv s hrubou podrážkou, na turistickou trasu i hole, podrží vás při smeknutí.
 

Dostupnost vody

Občerstvení je možné v hostinci Drachenwand na začátku/konci trasy.


Možnosti bivakování v Rakousku

Spaní pod širákem v Rakousku je značně omezené a pravidla se liší podle jednotlivých spolkových zemí. Ve většině případů je táboření v lesích zakázáno, ale existuje možnost domluvy s vlastníky luk. Všechny detaily najdete v našem článku Pravidla bivakování v Rakousku.
 

Vrcholy

Během túry vystoupáte pouze na jeden vrchol a to na Drachenwand (Drachenstein) 1 060 m n. m., výhledy na Schafberg, jezera a hory Solné Komory.
 

Nebezpečí

Stezka je nebezpečná na uklouznutí, nebo zakopnutí. Ferrata Drachenwand Klettersteig má obtížnost B/C - jen pro zkušené. NE s dětmi, psy, bez vhodné obuvi.
 

Jídlo

Malou svačinu je vhodné vzít si s sebou. Občerstvení možné v hostinci Drachenwand na začátku / konci trasy.

Vloženo: 21. 06. 2024
Autor:
Heidi
Profil autora