NaTreku.cz

Okružní túra na horu Schafberg v pohoří Solné Komory

Pohoří, oblast / Stát

Solná Komora / Rakousko

Roční období

Léto

25. 07. 2018

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1741 m

↓ 1741 m

Délka

18.3 km

8 hod.

Nadmořská výška

max. 1748 m n.m.

min. 533 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1741 m
Sklesané metry: 1741 m

Schafberg - hora s nejkrásnějšími výhledy v pohoří Solné Komory

Nástupní místo

Do Sankt Wolfgangu jsme přijeli autem od Schwarzenbachu a zaparkovali hned na prvním parkovišti nalevo nad jezerem pod platany. Odtud jsme prošli částí města kolem infocentra a kostela. Poté jsme prošli kolem začátku trasy kalvárie a zde jsme začali stoupat do hor podle ukazatelů.
 

Popis treku

Výstup začal v městečku Sankt Wolfgang u jezera Wolfgangsee po červeně značené trase k jezeru Monichsee. Zde se trasa rozdělila, my uhnuli do prava pod horu Törlspitz 1 589 m n. m. (foto) a pokračovali kamenitým terénem kolem jezírek Mittersee a Suissensee.

Odtud se již otevíraly pohledy na jezera Attersee a Mondsee. Pod samotným vrcholem hory Schafberg 1 780 m n. m. byla cesta už trochu náročnější, ale jištěná ocelovými lany (foto). Zpět jsme šli cestou č. 23 která na dvou místech přetíná trasu zdejší zubačky ze Sankt Wolfgangu. Závěrečný sestup byl po široké šotolinové cestě avšak prudce klesající. Doporučuji kotníčkové trekové boty a ideálně trekové hole.
 

Náročnost

Trasa je středně náročná a to hlavně díky svému převýšení které činí 1 240 m. Zpočátku se jde po zpevněných cestách, později se přejde na lesní cestu která vede až k jezeru Monichsee. Odtud se jde po kamenité stezce kombinované s lesní stezkou. V některých pasážích jsou prudké svahy ale nádherné výhledy. U jezírka Mittersee se začne lehce klesat pod skalními stěnami Torlspitz a Spinnerin. Nad jezýrkem Suissensee je malý přístřešek kde se dá odpočinout. Po překonání dalšího sedla už je cesta většinou kamenitá a v samotném závěru pod křížem jištěná ocelovými lany. Jelikož jsme v oblasti Salzkammergut jsou za vlhka kameny kluzké. Doporučuji vysoké pevné trekové boty a hůlky které jsme bohužel neměli.
 

Dostupnost vody

V posledním úseku pod horou Schafberg jsem využil jedné studánky a trochu se napil a osvěžil. Sebou jsme měli 1,5 litru vody pro dvě osoby, což bylo asi málo. Na vrcholu se dají tekutiny doplnit na horské chatě.
 

Vrcholy

Trasa nabízí bezpočet výhledů na celou Solnou komoru s jejími vrcholy a jezera Atersee, Mondsee a Wolfgangsee.
 

Nebezpečí

Za vlhka je třeba opatrnosti na kamenitých stezkách, kameny kloužou. Kousek před vrcholem Schafbergu jsou v prudších pasážích použita ocelová lana. Zde je severní strana hory prudce zaříznutá, člověku trpícímu závratěmi nemusí dělat dobře.
 

Webová kamera na Schafbergu

Panoramatická web kamera přímo na vrcholu hory Schafberg v pohoří Solné Komory: www.schafberg.panomax.com 
 

Zajímavosti

Na vrchol Schafbergu lze vyjet zdejší zubačkou z města Sankt Wolfgang, tzv. Schafbergbahn - více aktuálních informací najdete zde: www.schafbergbahn.at

V okolí jezera Wolfgangsee je mnoho dalších možností atrakcí - lanovky, plavba na jezeru, středověké městečko Snakt Wolfgang a další. Doporučuji navštívit web www.wolfgangsee.salzkammergut.at pro podrobnější plánování aktivit u jezera.

Vloženo: 04. 08. 2018
Autor:
Radovan
Profil autora