NaTreku.cz

Okružní trek nad jezerem Traunsee v Solné Komoře

Pohoří, oblast / Stát

Solná Komora / Rakousko

Roční období

Podzim

24. 09. 2023

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1217 m

↓ 1217 m

Délka

13.5 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 1030 m n.m.

min. 428 m n.m.

Turistická mapa Solná Komora

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1217 m
Sklesané metry: 1217 m

Vyhlídková trasa z obce Traunkirchen nad jezero Traunsee v Solné Komoře

Nástupní místo

Traunkirchen, odstavné parkoviště kousek od centra (v kopci je parkoviště bezplatné, na břehu jezera je Kurzparkzone – parkování časově omezeno a zpoplatněno, ale v neděli také bezplatné).
 

Popis treku

Přijíždím do Traunkirchenu od Gmundenu, auto nechávám na odstavném parkovišti kousek od centra. Ráno je městečko ještě liduprázdné, tak toho využívám a vydávám se nejdříve na prohlídku pamětihodností. Dominantou města je farní kostel Korunování Panny Marie. Vedle něj na kopci stojí Johannesberg Kapelle, kaple zasvěcená Janu Křtiteli. Od malé mariny je vidět první vrchol cesty – skála Kleiner Sonnstein (923 m).

Po značené trase stoupám na Kalvarienberg. Čeká mě ale ještě jedno překvapení – Villa Pantschoulidzeff, neboli Russenvilla. Vila byla postavena v druhé polovině 19. století a stala se letním sídlem ruské šlechtičny Sophie Pantschoulidzeff. Ani oprýskaná omítka a zpuchřelé okenice neubírají domu na kráse a dech vám vyrazí extravagantní výzdoba zahrady. Buclatí andělíčci, postava vojáka oděného jen v helmě, sochy divokých zvířat a tomu všemu vévodí obrovský dvoumetrový pyj, tyčící se k nebi. Dekadentní sbírka balancuje na hranici umění a vkusu, ale mě se to líbí, Ruská vila má styl.

Pokračuji dál k barokní kalvárii skryté v lese. Za ní se cesta stáčí vlevo a obchází kopec po vrstevnici. Moc lidí tu asi nechodí, pěšina je místy sotva znatelná, jsou tu popadané stromy. Pokračuji v zeleném šeru lesa a obdivuju zákoutí porostlá trsy hladkolistých kapradin, rokliny s mechovými kameny a divoké bramboříky, které kvetou přímo u cesty. Asi po hodině narazím na potok Siegesbach, který tu pod drahou lanovky stéká v kaskádách a vodopádech k Traunsee. Cesta je už chozenější, kamenitá, místy podepřená dřevěnými schody. Stoupám nahoru k sedlu Ludleben. Tady odbočuji vlevo na Kleiner Sonnstein. Poslední metry k chatě Sonnsteinhütte jsou náročnější, přes skalky, ale nic nebezpečného, chodí tu i s dětmi a psy. Od sedla už jsou výhledy na druhou stranu k Ebensee. Chata je maličká, usazená v proláklině mezi skalkami jako hnízdo a od ní je jen pár metrů k dřevěnému kříži na vrcholu.

Výhled je fantastický – modré jezero s loďkami, poloostrov Traunkirchenu a hlavně mohutný Traunstein, jehož vrchol se stále ještě schovává v mraku. Po chvíli odpočinku se vracím do sedla a pokračuji dál na Groβer Sonnstein (1037 m). Pěšina vede pod skalami a těsně pod Gr. Sonnstein se dělí na výstup se zajištěným úsekem a lehčí variantu. Zajištěný úsek je ale krátký a nenáročný a během chvilky jsem u vrcholového kříže. I tady jsou perfektní výhledy – zpět na Kleiner Sonnstein, Traunstein, protější Erlakogel a město Ebensee. Na jihu a východě se v mracích ztrácí hřeben Schrottkamm nad Bad Ischlem a za ním Totes Gebirge. Západním směrem je vidět Feuerkogel s lanovkou a lyžařským střediskem.

Od rozcestí se vracím do Traunkirchenu po široké lesní cestě. Asi po hodině odbočuji ještě ke stěně Geiβwand (872 m). Pod vrcholem je pár řetězy zajištěných metrů. Traunstein je tu už skoro na dosah ruky. Ze sousedního Baalsteinu (800 m) je zase široký výhled do rovné krajiny u Gmundenu. Od Baalsteinu následuje strmý sestup serpentinami až na širší cestu Zellerweg, která mě dovede zpět ke kalvárii, Russenville a do města.
 

Náročnost

Traunkirchen je městečko na břehu Traunsee, které patří k nejfotografovanějším v Rakousku. Obrázek kostela na skalnatém výběžku, modrého jezera a masivu Traunsteinu za ním najdete snad v každém prospektu Solné komory a Horního Rakouska. Turisté ale zůstávají dole u jezera, jen o pár desítek metrů výš už moc lidí nepotkáte a užijete si nádhernou vyhlídkovou trasu. Většina trasy vede po značených turistických trasách, nebo po široké lesní cestě/cyklostezce.
 

Dostupnost vody

Možnost občerstvení v Traunkirchenu, nebo na chatě na hoře Kleiner Sonnstein.
 

Možnosti přespání

Okolí jezera Traunsee je turistická destinace, u jezera najdete vše od kempů, po luxusní hotely.
 

Vrcholy

Výstup na Kleiner a Grosser Sonnstein a skalky Geisswand a Baalstein. Výhledy na Traunstein, Totes Gebirge, Hohe Schrott a Höllengebirge (Feuerkogel).
 

Nebezpečí

Trasa není nebezpečná, několik lehkých zajištěných úseků je při stoupání na hory Groβer Sonnstein a Geiβwand. Jinak se jde po lesních stezkách, které jsou místy více zarostlé.
 

Jídlo

Občerstvení možno v Traunkirchenu, nebo na chatě Sonnsteinhütte na hoře Kleiner Sonnstein.
 

Zajímavosti

Více o Traunkirchenu najdete třeba na Wikipedii - de.wikipedia.org/wiki/Traunkirchen
 

Vloženo: 10. 10. 2023
Autor:
Heidi
Profil autora