NaTreku.cz

Trek na horu Sandling v Solné Komoře

Pohoří, oblast / Stát

Solná Komora / Rakousko

Roční období

Jaro

29. 05. 2022

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 967 m

↓ 967 m

Délka

12.4 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 1717 m n.m.

min. 920 m n.m.

Turistická mapa Solná Komora

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 967 m
Sklesané metry: 967 m

Užitečné informace

  1. Půldenní trek v okolí Bad Aussee, středně náročný, krásné výhledy
  2. Na vrchol vede i klettersteig obtížnost A - B

Sandling – hora pokladů u Bad Aussee

Nástupní místo

Parkoviště na kraji lesa za obcí Oberlupitsch (bezplatné). Obec se nachází západně od města Bad Aussee.
 

Popis treku

Sandling – hora pokladů u Bad Aussee Bad Aussee je malebné lázeňské městečko ležící na pomezí Solné Komory, Totes Gebirge a Dachsteingruppe. Má vše, co od Rakouska čekáte – hory, jezera, upravené nazdobené domy. Hory město obklopují ze všech stran – na severozápadě dominanta oblasti – masiv Loser (1837 m), proti němu nad vodami Altausseer See mohutná stěna Trissenwand (1755 m), na jihu zalesněný Zinken (1854 m) a strmé svahy Hoher Sarsteinu (1975 m), západním směrem Sandling (1717 m). Právě posledně jmenovaný jsem si vybrala jako cíl výletu. I když je z okolních hor nejnižší, je z něj nádherný kruhový výhled a navíc je to hora s příběhem, který zaujal i Hollywood (více na konci).

Auto nechávám na prostorném parkovišti na kraji lesa za obcí Oberlupitsch a vydávám se po značené AV trase směrem k Lambacher Hütte. Za usedlostí Waldgraben o pár chalupách odbočuju do lesa, trasa vede nejdříve po dřevařské cestě a po chvíli směřuje na lesní pěšinu. Čeká mě nenáročný výstup lesem podél potoka Sandlingbach, který zpestřují výhledy na protější Hoher Sarstein a za ním vykukující severní stěnu Dachsteinu s ledovcem. Po hodině a cca 400 výškových metrech se dostávám nad hranici lesa k almu Vordere Sandlingalm.

Z almu zbylo jen pár chalup, po mohutných deštích v září 1920 se sesunula část masivu Sandlingu a pohřbila osadu pod sutí a kamením. Masa vápence měla těžko představitelných sedm milionů kubických metrů a několik týdnů se sunula podél potoka dolů do údolí. Od almu vedou na vrchol dvě značené trasy – zajištěná cesta (značená „Nur für Geübte“) odbočuje vpravo ke stěně, turistická jde rovně po vrstevnici do lesa. Zajištěná cesta by měla být podle popisů náročnosti A – B a výstup trvá asi hodinu, turistická je o půl hodiny delší. Je po dešti, vápenec klouže, takže volím turistickou trasu.

Zacházky ale nelituju – z cesty se otevírají výhledy na druhou stranu kopce směrem do údolí Bad Ischlu. Objevují se vrcholky Katergebirge, šikmý masiv Shafbergu nad Wolfgangsee, Zimnitz (Leonsberg) a Hohe Schrott. Po chvíli přicházím k rozcestí, ze kterého vede odbočka na vrchol. K vrcholu je to už sice asi jen kilometr, ale dobře 300 výškových metrů převážně přes vápencové škrapy. Výstup není náročný technicky, spíš fyzicky – překonávání škrapů a sněžných jam dá zabrat. Několik míst je pro větší bezpečnost jištěno fixními lany, ale nejedná o exponované úseky, cesta vede mezi klečí. Po hodině vidím vrcholový kříž.

A od něj už krásný kruhový výhled – na jihu bíle svítí Dachstein s ledovcem, před ním Hohe Sarstein, Hallstattské jezero, dále po směru hodinových ručiček Bischoffsmütze a rozeklaný hřebínek Gosaukammu, nejvyšší hora Solné Komory Gamsfeld, v dálce zasněžené Tennengebirge, západně Katergebirge, Shafberg a Zimnitz, severním směrem hřeben Hoher Schrott, vysoký kužel Schönbergu (Grosser Wildenkogel), nejzápadnější dvoutisícovka Totes Gebirge, masiv Loseru a pod ním Altaussee, dál v oparu vrcholky Totes Gebirge a Ennstálských Alp, Grimming a zasněžené Schladmingy.

Po chvíli odpočinku se vracím stejnou cestou zpět k odbočce na vrchol. Dolů to jde podstatně rychleji, gravitace pomáhá, ale mokré kameny podkluzují, je nutné dávat pozor. Kousek pod odbočkou jsou chalupy Ausseer Sandlinalm a s nádherným výhledem na Loser. Od almu cesta pozvolna klesá směrem Altausee a Lupitsch. Po chvíli se přidává turistická a cyklistická naučná stezka Via Salis – okružní naučná stezka o těžbě soli v regionu, která mě zavede zpět k parkovišti u Waldgraben.
 

Náročnost

Výlet na vyhlídkový kopec v Solné Komoře. Středně náročný na převýšení, po klasických alpských cestách (lesní pěšiny, kleč, kameny). Pod vrcholem je nataženo několik ocelových lan pro usnadnění chůze.
 

Dostupnost vody

Na trase není žádná chata, v lese a na almech jsou prameny a potoky. I tak je dobré mít alespoň 1,5 litru vody sebou.
 

Možnosti přespání

V údolí je dostatek penzionů, hotelů, kempy.
 

Vrcholy

Výstup na Sandling nabízí výhledy Dachstein, Hoher Sarstein, Gosaukamm, Tennengebirge, Gamsfeld, Katergebirge, Schafberg, Zimnitz, Hohe Schrott, Grosser Wildenkogel, Loser, Totes Gebirge, Grimming a další.
 

Nebezpečí

Bezpečný trek, pod vrcholem je několik úseků jištěných ocelovým lanem. Jinak se jde po klasických alpských cestách nebo lesních stezkách. K vrcholu se jde částečně po vápencových škarpech.
 

Jídlo

Na trase není možnost občerstevní, proto si s sebou vemte svačinu (ideálně i čokoládu pro doplnění energie).
 

Zajímavosti

Na Sandlingu se už od ranného středověku těžila sůl – bílé zlato. Dodnes jsou v kopcích Altaussee největší zásoby soli v Rakousku a kousek od Bad Ischlu se nachází velká továrna na zpracování soli. Do starých šachet uvnitř hory je možné se podívat v rámci prohlídek Saltzwelten (www.salzwelten.at). Salzwelten mají tři pobočky – v Hallstattu, Halleinu u Salzburgu a v Altaussee, kde návštěvníky seznamují s historií i současností těžby soli.

Každý důl je jiný – Hallstatt je asi turisticky nejnavštěvovanější a známý hlavně pro jízdu hornickými vozíčky, v Halleinu je možné se plavit na lodičkách po solném jezeře a v Altaussee je kaple sv. Barbory postavená celá z načervenalých solných bloků, podzemní jezero, kde vám předvedou světelnou a hudební show, a výstava k událostem, které se staly před koncem druhé světové války a se solí výjimečně nemají co dělat.

Hitler byl velkým milovníkem starého umění. Válečnou kořist – umělecká díla uloupená v muzeích i soukromých sbírkách po celé Evropě chtěl shromáždit v nově postaveném Führerově muzeu v Linci. Poté, co Spojenci začali bombardovat německá a rakouská města, byl vydán rozkaz přesunout obrazy, sochy a jiné umělecké předměty pod zem.

V posledních dvou letech války nacisté odvezli do solného dolu v Altaussee více než 7000 děl nevyčíslitelné hodnoty, mezi jinými třeba Dámu s hranostajem od Vinciho, Michelangelovu Madonnu, malby Rubense a Rembrandta. Když bylo v roce 1945 jasné, že Německo válku prohraje, rozhodl Hitler, že umělecká díla budou raději zničena, než aby padla do rukou Spojenců. Do dolu byly přivezeny velké protiletecké bomby v dřevěných bednách označených "Pozor mramor - netřást" a důl měl být vyhozen do povětří. Jen díky bdělosti a odvaze zaměstnanců dolu se tak naštěstí nestalo. V posledních dnech války přemohli německé vojáky a důl a umělecká díla byla zachráněna. Silný příběh inspiroval i spisovatele a Hollywood o něm natočil film The Monument Men (Památkáři, 2014), ve kterém si zahrál George Clooney a Matt Damon.

Jako poslední zajímavost Bad Aussee bych ještě zmínila most Mercedes Brücke. Je to stavba ve tvaru třícípé hvězdy Mercedesu, která má v průměru 27 m, a jedná se o největší zobrazení znaku Mercedesu na světě. Most byl dokončen v roce 2005 za přispění rakouské a švýcarské pobočky DaimlerChrysler /Mercedes-Benz a měl by symbolizovat, stejně jako třícípá hvězda Mercedesu, spojení země, vody a vzduchu.

Vloženo: 06. 06. 2022
Autor:
Heidi
Profil autora