NaTreku.cz

Rodinný výlet na Schafberg v pohoří Salzkammergutberge

Pohoří, oblast / Stát

Solná Komora / Rakousko

Roční období

Léto

30. 07. 2016

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 460 m

↓ 460 m

Délka

3.4 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1782 m n.m.

min. 1361 m n.m.

Turistická mapa Solné Komory v Rakousku s horou Schafberg

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 460 m
Sklesané metry: 460 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (i předškolního věku)
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - vysoká

Snadný trek na horu Schafberg v pohoří Solné Komory

Nástupní místo

Spodní stanice lanovky je v obci St. Wolfgang im Salzkammergut. Výstup samotný začal v mezistanici zubačku u salaší ve výšce cca 1 300 m n. m.
 

Popis treku

Hora Schafberg 1 780 m n. m. představuje ideální cíl pro rodiny s dětmi. Výhledy z vrcholu jsou fantastické. Je vidět pět velkých jezer Solné Komory (Fuschlsee, Mondsee, Attersee, Traunsee a Wolfgangsee) (foto)  a samozřejmě okolní hory. Výstup na Schafberg není náročný, neboť lze využít služeb kouzelného vláčku, který jede až na vrchol hory. My jsme se rozhodli tuto zubačku také využít, ale jen z části. Spodní stanice se nachází v městečku St. Wolfgang im Salzkammergut.

Zvolili jsme hned první jízdu, neboť jsme se báli, aby nebylo plno. Naše obavy se nevyplnily, kapacita a frekvence vláčku je dostatečná. Ze spodní stanice jsme tedy vyjeli za 25 Euro na osobu (zpáteční) do stanice, která leží u salaší ve výšce cca 1 300 m n. m. Vyhnuli jsme se tak dlouhému výstupu lesem od jezera. U stanice se nachází hned hospoda, kde je možné se občerstvit.

My jsme ovšem hned vyrazili na vrchol. Od stanice vede značená cesta, která v podstatě kopíruje trasu kolejí zubačky. Po několika stech metrech jsme překročili koleje zubačky a začali jsme po pěšině prudce stoupat k vrcholu. Celou dobu se otevírají úžasné výhledy na jezero Wolfgangsee, které leží hluboko pod námi. Cesta stále vede po alpských loukách. (foto) V závěru je stoupání trošku prudší, ale žádný problém to není. Takto jsme vystoupali až ke konečné stanici zubačky. Ta se nachází již jen pár desítek metrů od vrcholu hory Schafberg 1 780 m n. m.

Z vrcholu hory Schafberg jsou opravdu fantastické panoramatické výhledy na okolí. Překvapivě prudce hora spadá směrem na sever hluboko do údolí. Vše je ale pečlivě zajištěno zábradlím, takže nehrozí žádné nebezpečí pádu. (foto) Již od jezera je vidět, že na vrcholu hory Schafberg se nachází horské chaty, proto je zde možnost bez problémů se najíst, což jsme také učinili. Bohužel je jasné, že možnost občerstvení a jízda vláčkem sem přitáhne velké množství turistů, takže se to tu lidmi jen hemží.

Po občerstvení jsme zamířili zpět k vláčku. Po stejné cestě jsme sešli zpět do mezistanice u salaší, zde se nalodili na vláček a sjeli jsme zpět do St. Wolfgang. I přes zástupy lidí stojí na tuto horu vystoupit.

 

Kdy vyrazit na Schafberg?

Jde o ideální destinaci s dětmi pro letní dovolenou, kdy si nejvíce vychutnáte krásy hory Schafberg a výhledů na okolní jezera. Pro milovníky zimy je Schafberg také snadno dostupný, protože i v zimních měsících vláček na vrchol hory jezdí, viz jízdní řády SchafbergBahn. Stačí se tak lépe obléci a vyjet klidně i v zimě, kdy okolní krajina získá zcela jinou atmosféru zamrzlých vodních ploch a bílých vrcholků hor.
 

Náročnost

Jednoduchý výšlap na vyhlídkovou horu. Výstup z St. Wolfgang lze kombinovat se zubačkou, která vede až na vrchol hory Schafberg. Od mezistanice se poté jde po alpských loukách po jednoduchých stezkách. Jen v závěru je výstup trošku prudší.
 

Dostupnost vody

Na trase žádný pramen vody není. U stanice vláčku a na vrcholu hory Schafberg jsou však hospody, kde bez problémů tekutiny doplníte.
 

Vrcholy

Z hory Schafberg 1 782 m n. m. se nabízejí fantastické výhledy nejen na okolní pohoří Salzkammergut, ale především na jezera, která horu obklopují.
 

Nebezpečí

Na trase není žádné objektivní nebezpečí. Cesta je bezpečná, většinou vede po stezkách. Jediné překvapení je pohled na severní stranu hory Schafberg, neboť zde hora padá kolmo hluboko do údolí. Vše je však zajištěno kvalitním zábradlím.
 

Vybavení na Schafberg

Přestože je výstup na vrchol velmi jednoduchý, stále se jedná o horský terén. Proto určitě doporučuji pevné boty. Kvalitní oblečení i do deště je také samozřejmostí. V létě se určitě hodí i dobrý opalovací krém.
 

Webová kamera z hory Schafberg

 

Jídlo

Na vrcholu Schafbergu je několik restaurací, kde se bez problémů najíte, ikdyž je zde velký nával turistů.
 

Zajímavosti

Z městečka St. Wolfgang im Salzkammergut se dá vyjet na vrchol Schafbergu zubačkou. Cena (zpáteční) až na vrchol za osobu je 33 Euro. Do mezistanice, kam jsme jeli i my je cena 25 Euro, včetně jízdy zpět. Samozřejmě je možné na vrchol z města vyjít i pěšky po značené cestě. My jsme však s ohledem na věkový průměr naší skupiny zvolili zlatou střední cestu, tedy jízdu k salaším do mezistanice a pak po krásných loukách na vrchol po svých.

Tip na výlet

Z hory Schafberg je nejen vidět mnoho krásných jezer, ale i nejvyšší horu pohoří Salzkammergutberge, horu Gamsfeld. Popis výstupu na tuto horu najdete na našem webu - Výstup na Gamsfeld

Vloženo: 20. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora