NaTreku.cz

Výstup na Gamsfeld, nejvyšší horu Solné Komory

Pohoří, oblast / Stát

Solná Komora / Rakousko

Roční období

Léto

30. 08. 2016

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1162 m

↓ 1162 m

Délka

9.3 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 2027 m n.m.

min. 872 m n.m.

Turistická mapa pohoří Solné Komory

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1162 m
Sklesané metry: 1162 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - minimální

Nenáročný trek na Gamsfeld v pohoří Solné komory

Nástupní místo

Začátek značené cesty č. 201 a č. 203 na konci obce Russbach am Pass Gschütt.
 

Popis treku

Na nejvyšší horu regionu Salzkammergut jsme vyrazili z vesničky Russbach am Pass Gschütt. Autem jsme dojeli k rozbočce značených cest č. 203 a 201. Po druhé jmenované jsme se vydali vzhůru. Nejprve po úzké asfaltce kolem několika stavení. Za nimi cesta opustila asfaltku a vstoupili jsme do lesa. Podel potoka Traunwand Bach jsme stoupali vzhůru. Zanedlouho jsme se ocitli na pastvinách a po široké cestě jsme v serpentinách vyšli až k salaši Traunwand Alm. (foto)

Od salaší Traunwand Alm pokračuje v kosodřevině úzká stezka, po které jsme překonali skalnatý úsek. Tak jsme se ocitli již na hřebeni hory Gamsfeld. Poté jsme již přímo pokračovali po alpské louce k vrcholu. Po dosažení viditelného vrcholu jsme zjistili, že hlavní vrchol se nachází asi ještě 5 minut chůze. Nicméně již tehdy byly výhledy úžasné. Po louce jsme tak přešli na nejvyšší bod pohoří Salzkammergut - Gamsfeld 2 027 m n. m. (foto) Z vrcholu je v celé kráse vidět Dachstein, Gosaukamm, pohoří Tennengebirge a samozřejmě Salzkammergut. (foto)

Pro sestup jsme nakonec z časových důvodů zvolii stejnou cestu jako pro výstup. Nicméně je možné těsně pod vrcholem odbočit a po cestě č. 202 sejít k salaším Angerkar Alm a od nich pokračovat zpět do vesnice Russbach. My jsme tedy zvolili rychlejší variantu a sešli jsme po nám známé cestě zpět k autu.
 

Náročnost

Jednoduchý výstup na nejvyšší horu Solné Komory. Jediný problém je celkové převýšení, které je více jak 1 100 výškových metrů během jednoho dne. Jinak se jde po stezkách a alpských loukách, nejsou zde žádná exponovaná místa.
 

Dostupnost vody

Vodu lze doplnit u salaší Traunwand Alm, kde jsou potoky. Problém může být znečištění vody pasoucími se krávami - pít pouze po filtraci. Ve vyšší partii výstupu již voda není. Na tento trek nám vystačil na osobu 1,5 litru vody.
 

Vrcholy

Z hory Gamsfeld 2 028 m n. m. jsou krásné výhledy na Dachstein, pohoří Tennengebirge a další hory oblasti Salzkammergut.
 

Nebezpečí

Na trase není žádný nebezpečný úsek, jedná se o stezky nebo alpské louky. Jediný problém jsme měli s trochu agresivním býkem, který chránil stádo krav a musel dát najevo, kdo je na pastvinách pánem.
 

Vybavení na trek

Výstup na Gamsfeld je klasická horská túra. Je tedy potřeba pevné kotníkové boty a kvalitní oblečení i do deště a větru. Hodí se i teleskopické hole na sestup.
 

Jídlo

Na trase není žádná chata, tak je nutné mít veškeré zásoby jídla sebou, což v případě jednodenního treku není problém.
 

Zajímavosti

Výstup na horu Gamsfeld je klasický nenáročný výšlap. My jsme zvolili pro výstup a sestup stejnou trasu. Lze však udělat hezkou okružní cestu, neboť lez z vrcholu jít přes salaše Angerkar Alm a sejít cestou č. 203 zpět do vesnice Russbach.

Tip na výlet

Během celého výstupu se otevírají krásné výhledy na masiv Dachsteinu. Pokus o výstup na tuto horu najdete i na našem webu - Pokus o výstup na Dachstein
 

Vloženo: 21. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora