NaTreku.cz

Výlet na Irazu, nejvyšší aktivní stratovulkán Kostariky

Pohoří, oblast / Stát

Cordillera de Talamanca / Kostarika

Roční období

Zima

31. 12. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 225 m

↓ 196 m

Délka

4.7 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 3432 m n.m.

min. 3313 m n.m.

Turistická mapa vulkánu Irazú

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 225 m
Sklesané metry: 196 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky- ANO
  4. Přelidněnost - díky snadné dostupnosti větší

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky- ANO
  4. Přelidněnost - díky snadné dostupnosti větší

Nenáročná turistika kolem kráteru sopky Irazu

Nástupní místo

Výlet začínáme v Cartágu, bývalém hlavním městě Kostariky, odkud jedeme autobusem až pod vrchol sopky Irazu, kde je hlídaný vstup. Po cestě se dá vystoupit na některé z mnoha zastávek a cestu nahoru si vyšlápnout po asfaltové silnici.
 

Popis treku

Když si při cestě do Kostariky zapomenete dostatenčně s předstihem rezervovat možnost trekování na nejvyšší horu Kostariky Cerro Chirripó 3 820 m n. m. (zde popis jak na to) a budete i tak chtít vyrazit někam na větší horu, nebudete mít jinou možnost, než navštívit jeden z turisticky přátelských vulkánů. My jsme se rozhodli jít na nejvyšší aktivní sopku Kostariky, Irazú 3 432 m n. m.

Náš výlet začínáme v Cartágu, bývalém hlavním městě téhle krásné země. Jako všechny informace o veřejné dopravě na Kostarice, je i zastávka jediného autobusu jedoucího na sopku Irazu předmětem záhad a tajemství. Proto vězte, že aktuální zastávku (31. 12. 2018) najdete u plotu na místě zvaném Parada de Buses hacia Tierra Blanca na rohu Calle 1 a AV. 3. Jezdí každý den, včetně Silvestra vždy v 09:00 (v 08:30 z San Jose) a cena je 3 500 CRC. Za vstup do parku zaplatíte 9 000 CRC a otevřeno je od 08:00 do 15:30.

Rád bych napsal, jak jsem si dal těch cca 2 000 výškových metrů k vrcholu (dá se to, ale po asfaltce mezi auty a autobusy), ale není tomu tak :-). Autobus nás dovezl až pod vrchol sopky k bráně, kde vystupujeme a po značených cestách se vydáváme ke spodní vyhlídce na hlavní a sekundární kráter Izaru. Po důkladné prohlídce pak jdeme na horní vyhlídku, kam se dá přijet i autem. Následně pokračujeme dolů na parkoviště autobusů, kde náš výlet končí. Autobus zpět odjíždí ve 12:30.
 

Náročnost

Nenáročný výlet po zpevněných, značených cestách - není kde zabloudit. Trasu lehce zvládnou i menší děti nebo pejsci.  
 

Dostupnost vody

V areálu parku je možnost zakoupit teplé i studené nápoje, oplatky a suvenýry. Na samotné túře pak není nikde možnost doplnit tekutiny ani jídlo. Ovšem jedná se o krátký výlet, takže stačí 0,5 litru vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Z cestopisů jsem vyčetl možnost spaní ve stanu před vstupem do parku, netestováno. My jsme zůstali v jednom z ubytování v Cartágu, protože odtud vyrážíme na další výlety po této krásné hornaté části Kostariky. 
 

Vrcholy

Během této trasy vystoupáte na vrchol sopky Irazú 3 432 m n. m. Výhled jsou za dobrého počasí skvělé, většinou na no name vrcholy pohoří Cordillera de Talamanca.
 

Nebezpečí

Trasa není technicky nijak náročná, jde se po širokých, zpevněných cestách. O žádném nebezpečí nevím. Mimo to, že může vulkán vybuchnout si dávejte pozor při lovení toho "top" snímku té nádherné laguny v hlavním kráteru, svahy jsou hodně strmé.
​​​​​​

Jídlo

Nám stačilo jablko a teplá káva v občerstvovně u parkoviště, výlet je poměrně krátký.
 

Zajímavosti

Přírodní pakr Vulkán Irazú byl založen již před rokem 1955, aby chránil flóru, faunu, různé ekosystémy a biomasy, které v této oblasti existují. Přestože park je poměrně velký a rozkládá se na ploše 2 700 akrů (2 300 hektarů), celý areál není otevřen a veřejnost může navštívit jen malou oblast okolo kráterů. Sekundární kráter Diego de la Haya je známý svým jezerem, které může změnit barvu od smaragdové až po červenou. Za nás bylo jezero suché. Hlavní kráter býval suchý jako Diego de la Haya, ale v roce 2016 se do kráteru po několika letech voda vrátila. Playa Hermosa není pláž, ale velmi plochá a prostá terasa mezi ostatními krátery. Předpokládá se, že tato oblast vlastně drží většinu vody, když jsou všechny tři krátery jezera plné! Jedna zajímavost závěrem, výbuch sopky Irazu v roce 1963 šokoval lidi, protože se tak stalo ve stejný den, kdy tuhle zemi navštívil americký prezident John F. Kennedy.

Vloženo: 25. 01. 2019
Autor:
Radim
Profil autora