NaTreku.cz

Výlet k vodopádu na řece Rio Montezuma v Kostarice

Pohoří, oblast / Stát

Cordillera de Talamanca / Kostarika

Roční období

Zima

06. 01. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 109 m

↓ 110 m

Délka

2.3 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 75 m n.m.

min. 1 m n.m.

Turistická mapa Montezuma watterfall

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 109 m
Sklesané metry: 110 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - malá

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - malá

Nenáročná trasa podél říčky Rio Montezuma ze stejnojmenné vesnice

Nástupní místo

Výlet k vodopádu začínáme v malebné vesnici Montezuma v místě, kde se otáčejí autobusy.
 

Popis treku

Pokud vás po cestě Kostarikou přestanou bavit všudypřítomné davy turistů, nebo si třeba jen na pár dnů chcete odpočinout od parádního surfování v Santa Terese, můžete se přesunout do o něco klidnější Montezumy. Vodopád v Montezumě má 3 úrovně, náš krátký výlet ke spodní části začínáme na kraji vesničky Montezuma v místě, kde se otáčejí veřejné autobusy.

Jdeme po silnici okolo Tichého oceánu (cca 0,5 km) až k mostu přes Rio Montezuma, kde po pravé straně narazíme na parkoviště (parkování auta 2 dolary na den) s ukazatelem. Odtud pokračujeme jedinou lesní cestou až do místa, kde se řeka musí přeskákat po kamenech. Potom opět lesní cestou, přes "jištěné" úseky (ty provázky můžete a nemusíte použít, záleží na šikovnosti a chuti se namočit) až k vodopádu. U vodopádu je malé jezero, kde se dá koupat. Místní výběrčí parkovného varují, že na cestu k vodopádu je pořeba kvalitní pevná obuv. Pokud ji nemáte, nezoufejte, cesta se dá zvládnout i v žabkách (otestováno). Zpět jdeme stejnou cestou.
 

Náročnost

Krátký nenáročný výlet ke spodnímu vodopádu, který obsahuje i "jištěné úseky" (natažená lana, není nutné využívat ). Trasa vede z části po silnici, z části lesní pěšinou, někdy těsně kolem řeky. Podle mého trasa není vhodná pro nejmenší děti do 5 let, starší by to měly zvládnout).
 

Dostupnost vody

Voda se dá zakoupit po cestě ve městečku Montezuma. Po cestě pak žádný pitný pramen není. Jde se sice kolem řeky Rio Montezuma, ale vodu bych z ní pil jen po přefiltrování. Na túru nám s sebou stačilo 0,5 litry vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Některé z řady ubytování ve vesnici Montezuma - seznam možných ubytovacích zařízení najdete například na www.montezumabeach.com.
 

Nebezpečí

Žádné technicky obtížnější úseky se na trase nenacházejí. Snad jen za deštivého počasů můžou kameny kolem řeky Rio Montezuma klouzat. Za deště může stoupnout hladina řeky a průchod může být obtížnější. Lanové jištění je spíš pro okrasu - není nutné použít.
 

Jídlo

Jídlo se dá za babku nakoupit ve vesnici Montezuma, kde je obchod. Cestou z vesince k vodopádu mintete několik možností občerstvení. Jedná se o velmi krátký výlet - stačily nám s sebou jen tyčinky a ovoce.
 

Zajímavosti

Montezuma se nachází na jižním pobřeží poloostrova Nicoya u Tichého oceánu. Tato oblast je vzdálenější a trochu obtížně přístupná, proto není příliš přelidněná. Lidé, které tu potkáte, je směsice turistů, mladých rodin a párů, kteří hledají romantický útěk od ruchu civilizace. Kolem městečka je mnoho tichých pláží, hustých lesů a volně žijících živočichů, jako jsou opice, motýli, varani, ptáci etc.

Jednou z věcí, která je na tomto místě jedinečná, je téměř bohémská atmosféra, obdobně jako na karibském pobřeží Kostariky ve vesnici Puerto Viejo de Talamanca i zde potkáte super komunitu rastalidí, prodávajících vlastnoručně vyrobené cetky a neřešících vůbec nic. Zdejší malá, ale živá komunita je složená z podobně smýšlejících lidí a místních obyvatel. Z vesnice můžete podniknout řadu dalších výletů ať už lodí, nebo po vlasních. 

Více informací najdete např. na www.montezumabeach.com 

Vloženo: 28. 01. 2019
Autor:
Radim
Profil autora