NaTreku.cz

Výšlap vinicemi na Jauerling, nejvyšší bod Wachau

Pohoří, oblast / Stát

Wachau / Rakousko

Roční období

Zima

26. 02. 2022

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1256 m

↓ 1257 m

Délka

20.4 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 961 m n.m.

min. 214 m n.m.

Turistická mapa výstupu na Jauerling ve Wachau

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1256 m
Sklesané metry: 1257 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (školního věku)
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Přelidněnost - střední

Nenáročná túra na horu Jauerling v Dolním Rakousku

Nástupní místo

Výlet začínám v malé vesničce Spitz an der Donau - parkování možno podél silnice, já parkuji vedle muzea Shiffahrtmuseum.
 

Popis treku

Wachau je vinařská oblast v Dolním Rakousku, rozkládající se asi 40 km podél břehů Dunaje mezi městy Melk a Krems. Dunaj se tu točí pod strmými slunnými svahy, na kterých se už přes tisíc let pěstuje vinná réva.

Podél Dunaje a v přilehlých údolích terasovitě stoupají vinice, na svazích jsou roztroušené viniční domky a malá vinařství, v údolích leží vesničky se starými kostely.

Dunajskou cestu stráží středověké hrady, dnes už povětšinou burgruiny a na kopcích do daleka svítí barokní kláštery. Wachau bylo vyhlášeno oblastí kulturního dědictví a některé jeho památky jsou zapsány i v Unesco.

Nejvyšším bodem Wachau je Jauerling vysoký 961 m. Dočetla jsem se, že jméno pochází ze slovanského Javorník, i když na jeho úbočích rostou povětšinou buky, borovice a smrky.

Jako výchozí bod volím vesničku Spitz an der Donau. Nechávám auto na parkovišti poblíž Shiffahrtmusea (Muzea dunajské plavby) v malém zámečku. Značenou turistickou trasou stoupám k dominantě Spitzu, hradu Hinterhaus.

Hrad prý stojí nad Dunajem už skoro tisíc let, šplhám na jeho čtverhrannou věž a obdivuju výhledy na řeku a vinice. Po značené trase se pak vydávám na Jauerling-Runde. Pěšina rychle stoupá lesem mezi skalkami a nabízí odbočky s výhledy na Dunaj.

Asi za hodinu s půl mám za sebou přes 500 výškových metrů a odpočívám na lavičce před vesničkou Benking. Už vidím vysílač na vedlejším vrcholu Jauerlingu a kolem vesnice plantáže vzorně pravidelných vánočních stromků.

Za necelou hodinku se lesní cestou dostávám k vysílači a vyhlídkové věži. K mému překvapení je i v únoru otevřená, tak vcházím dovnitř, platím 2 Eura vstupného a stoupám po dřevěných schodech nahoru na vyhlídkovou plošinu.

A není to žádná nuda - v prvním patře je flohmarkt - bleší trh a je tu vyskládaná veteš všeho druhu - porcelán, obrázky, gramodesky. Ve druhém patře flohmarkt pokračuje knihovnou - detektivky, paperbacky, červená knihovna - za 1,50 Euro si můžete vybrat cokoli.

Třetí patro zabírá sbírka minerálů a uprostřed mezi schody jsou vystavená vycpaná zvířata. Dostaly mě veverky hrající karty a kibicující tetřev. Výhledy z rozhledny bohužel kvůli počasí nic moc, ale při pěkném počasí tu musí být krásně viditelné Ybbstalské Alpy.

Tak se aspoň dole v občerstvení ohřívám a kupuju si návykové Mohnzelten – kulaté koláče s makovou náplní uvnitř. Jedlých suvenýrů tu nabízí víc – výbornou marmeládu z místních meruňek, ovocné pálenky a bylinkové čaje. Vedle rozhledny jsou další atrakce - hřiště pro děti, bylinková zahrádka a dokonce krátká sjezdovka.

Vracím se zpátky k nedalekému parkovišti a jdu hledat vrchol Jauerlingu. Na kraji lesa stojí kříž, ale to je falešný vrchol. Nejvyšší bod Jauerlingu je v lese asi 150 m od cesty a je dost neobvyklý - okolo staršího památníku je zavěšen kruh z dřevěných hranolů. Na vnitřní straně je úvaha o Jauerlingu.

Pokud mi němčina stačí, píše se tu, že Jauerling je zvláštní kopec, vrchol pořádný nemá, ale přesto je krásný s loukami rozkvetlého kvítí a lesy plnými jahod a borůvek. Pokračuju dál k chatám a restauraci Naturparkhaus, od které se otevírá nádherný výhled skoro 700 výškových metrů dolů k Dunaji.

Od chat cesta klesá lesem dolů, asi za hodinu jsem v údolí ve vesnici Vieβling. Vydávám se mezi vinicemi zpátky k Dunaji. Podél cesty se rozbíhají řady révy - ryzlink, vetlínské zelené, žlutý muškát a další. Vinice střídají meruňkové sady a zase vánoční jedle.

V Gut am Steg přecházím silnici a stoupám nahoru po Panoramaweg mezi vinohrady. Mezi vinicemi a barevnými domky vinařství se vracím do Spitzu. Většina vinařství nabízí degustaci a prodej vína ze dvora, někde je možné i ubytování. Ještě vybíhám na malý kopeček Burgberg, poslední pohledy z výšky na Dunaj a ruiny Hinterhausu a zpět k autu. Na cestě 6 hodin, našlapáno asi 18 km a 900 výškových metrů.
 

Náročnost

Nenáročný výlet, který zvládnou i starší děti nebo senioři. Bezpečná trasa podobná svým rázem krajiny jako u Labe mezi Ústím a Litoměřicemi.
 

Dostupnost vody

Dostatek možností k občerstvení je možné ve Spitzu u Dunaje, nebo cca v polovině túry přímo na rozhledně Jauerling-Aussichtswarte (Jauerling Observation Tower).
 

Možnosti přespání

Spitz an der Donau, vinařství nabízejí degustace i ubytování, několik hostinců.
 

Vrcholy

Nejvyšším dosaženým vrcholem této túry je Jauerling 961 m n. m. Z jeho rozhledny jsou při dobré viditelnosti vidět Ybbstalské Alpy, Ötcher a další blízké hory.
 

Nebezpečí

Jedná se o naprosto bezpečný výlet bez jakéhokoliv zjevného nebezpečí. Jediná místa, kde je nutné dávat si větší pozor jsou kratší úseky po silnici, které je nutné absolvovat.
 

Jídlo

Ve Spitzu je několik hostinců a vinařství, občerstvení na rozhledně. Vinařství po cestě nabízejí degustace vína, mošty, sezónní ovoce. V Benkingu je Bauernhof - prodej marmelád a jiných domácích produktů ve dvoře.
 

Zajímavosti

Když už budete v této lokalitě, tak stojí za návštěvu Schiffahrtmuzeum ve Spitzu. Podél Dunaje určitě stojí za to navštívit krásný klášter v Melku nebo město Krems.

Vloženo: 28. 02. 2022
Autor:
Heidi
Profil autora