NaTreku.cz

Horská túra přes Pytlácké kameny na Jizerku

Pohoří, oblast / Stát

Jizerské hory / Česko

Roční období

Léto

02. 08. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 307 m

↓ 307 m

Délka

17.8 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1005 m n.m.

min. 846 m n.m.

Turistická mapa Jizerských hor

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 307 m
Sklesané metry: 307 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO, ale trasa je trošku delší
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - místy velká, hlavně v okolí Smědavy a Jizerky

Okružní výlet ze Smědavy na Jizerku v Jizerských horách

Nástupní místo

Parkoviště v sedle u restaurace Smědava. Parkovné stojí 100 Kč/den. Parkoviště leží na silnici spojující obce Hejnice a Desná.
 

Popis treku

Od chaty Smědava jsme se vydali po zelené značce E3 Hřebenovka. Ta vede nejprve po lesní asfaltové cestě. U rozcestí Černá Smedá se značka stáčí doleva a pokračuje po šotolinové cestě. Pohodlně jsme tak došli až k rozcestí Předěl. Zde jsme se napojili na červenou značku. Až k rozcestí Zelený kámen jsme šli opět po široké cestě.

Od rozcestí se však cesta změnila. Nejprve v úzkou stezku, brzy jsme však již šli po dřevěném chodníku (foto). Chodník se střídal s vyšlapanou stezkou a po ní jsme došli do oblasti Pytláckých kamenů. V okolí je velké množství skalních útvarů, na některé lze i vylézt a kochat se výhledy. Na samotné Pytlácké kameny jsou instalovány ocelové kramle. Výhledy jsou skvělé, neboť skály převyšují okolní stromy.

Od Pytláckých kamenů jsme pokračovalí dál po červené značce. Cesta vedla lehce do kopce a obchází Jelení stráň. Nakonec jsme se napojili na lesní asfaltku a po ní došli do osady Jizerka. Zde jsme doplnili energii v restauraci Pyramida. Zpět na Smědavu jsme se nejprve vydali po Naučné stezce Tři iseriny. Ta vede kolem Jizerky. Jsou zde skvělá místa na koupání. Dál jsem se napojili na asfaltku. Jezdí zde dost cyklistů, což není nikdy příjemné. Kousek za Jizerkou jsme si udělali odbočku na rašeliniště Jizerky (foto). Poté jsme dál pokračovali po asfaltce. Další odpočinek proběhl u občerstvení Promenáda. Poté jsme došli zpět na Smědavu.
 

Náročnost

Trasa vede většinou po lesních stezkách, v některých částech po dřevěných chodnících. Na úseku z Jizerky na Smědavu se jde po lesní asfaltce. Výstup na skalní útvar Pytlácké kameny usnadňují ocelové kramle. Celkové převýšení není velké, cestu zvládnou i děti předškolního věku. Ideální je pro psy. Kočárky ale trasu neprojedou.
 

Dostupnost vody

Tekutiny lze doplnit na Smědavě, v hospodě na Jizerce a v kiosku mezi Jizerou a Smědavou.
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné jak na chatě Smědava, tak i v osadě Jizerka. V sezoně je však nutné zajistit ubytování včas, bývá zde plno.
 

Vrcholy

Z Pytláckých kamenů 975 m n.m. jsou skvělé výhledy na velkou část Jizerských hor i západní část Krkonoš.
 

Webová kamera Jizerka

Jak to na Jizerce vypadá právě nyní se můžete podívat na webové kameře horské služby ČR.
 

Nebezpečí

Naprostá většina cesty je bez problémů. Jde se po značených cestách. Výstup na Pytlákovy kameny usnadňují ocelové kramle. Jediný problém tak může být na cestě z Jizerky na Smědavu, kterou hojně využívají cyklisté a může dojít ke kolizi.
 

Vybavení

Na tuto hroskou túru vám budou stačit kvalitní kotníčkové pohorky a funkční oblečení (včetně nepromokavé bundy). Další vybavení dle zvyklostí každého turisty - znám takové, kteří bez trekových holí do hor nevyrazí. Já je beru jen do míst, kde jsou opravdu prudké svahy.
 

Jídlo

Restaurace je na chatě Smědava, v osadě Jizerka a občerstvení je v kiosku mezi Jizerkou a Smědavou.
 

Zajímavosti

Osada Jizerka leží na náhorní plošině a je nejvýše položenou osadou v ČR. První zmínka o osadě pochází z roku 1539. Později osadu rozšířili dřevorubci a hlavně sběrači vzácných kamenů. V roce 1828 byla založena sklářská huť a Jizerka se postupně rozšířila na 42 stavení. V roce 1911 je ukončena výroba skla a populace na Jizerce postupně klesá. V okolí Jizerky je také Jizerská oblast tmavé oblohy. Je to světově první park tmavé oblohy a má za úkol informovat o světelné znečištění. Proto je také za mimořádně dobrých podmínek pozorovat v okolí Jizerky polární záři. Jizerka také patří k nejchladnějším místům v Česku. Pravidelně jsou zde každoročně měřeny jedny z nejnižších teplot.

Vloženo: 12. 09. 2018
Autor:
Jan Zoubek
Profil autora