NaTreku.cz

Krátký výlet na rozhlednu Babí lom u Brna

Pohoří, oblast / Stát

Drahanská vrchovina / Česko

Roční období

Zima

18. 01. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 295 m

↓ 295 m

Délka

6.8 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 556 m n.m.

min. 305 m n.m.

Turistická mapa výletu na rozhlednu Babí lom

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 295 m
Sklesané metry: 295 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - v letní sezoně větší

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - v letní sezoně větší

Zimní turistika na rozhlednu Babí lom

Nástupní místo

Parkoviště v obci Lelekovice, které se nachází uprostřed obce u restaurace Babí lom.
 

Popis treku

Předpodvěď počasí slibovala jasný mrazivý den, tak jsem nelenil a vyrazil jsem na rozhlednu Babí lom a těšil se na daleké výhledy, údajně až do Alp. No realita byla trošku jiná.

Auto jsem zanechal uprostřed obce Lelekovice a po červené značce jsem se vydal na rozhlednu. Předpověď nelhala aspoň co se teploty týká. Bylo asi 8 stupňů pod nulou. Ale jelikož po průchodu obcí začala cesta hned stoupat, člověk se zahřál. Cesta vede po široké lesní cestě (foto) a stále nabírá výšku. Závěrečných několik metrů k rozhledně je vedeno už mezi skalisky (foto). Rozhledna Babí Lom je volně přístupná a tak jsem po točitých schodech vystoupal na vyhlídku. A bohužel z rozhledu nebylo nic, protože ačkoliv svítilo slunce, byla inverze a smog. Takže nebylo skoro nic vidět. Předpověď tedy nevyšla.

Proto jsme se nezdržoval a vydal jsem se po skalním hřebeni na nejvyšší bod cesty - Babí lom 562 m n. m. Za sucha musí být cesta velmi zábavná. Jde se mezi skalisky, často se použijí i ruce k usnadnění postupu (foto). Bohužel já měl skoro celý hřeben pokrytý ledem a každý krok tak hrozilo uklouznutí. Proto jsem pomalu postupoval po značené stezce. Cesta je to opravdu skvělá a člověk se na ní nenudí. Nakonec jsem došel do malého sedla, kde je rozcestí.

Pokračoval jsem dál po červené a brzy jsem došel ke skále, na jejímž vrcholu je nejvyšší bod celého hřebene Babí lom 562 m n.m. Výhled je sice omezený, ale místo je to krásné. Vrátil jsem se zpět do malého sedla a začal po modré značce sestupovat k obci Podlesí. Po cestě je studánka, ale byla vyschlá. Na kraji Podlesí jsem opustil značku a po široké lesní cestě (foto) se vrátil zpět do Lelekovic.
 

Náročnost

Za sucha se jedná o bezproblémový výlet do atraktivní krajiny skalních útvarů. Z obce Lelekovice se musí přeci jen do kopce a překonat asi 200 výškových metrů. Poté vede cesta mezi skalisky po hřebeni. Trasa je ideální pro děti a psy. Pro kočárek je absolutně nesjízdná. Stezka po hřebeni je úzká a skáče se po kamenech (v zimě a za mokra dost klouže). Občas je nutné použít i ruce k lezení. Zpáteční cesta vede naopak po širokých lesních cestách.
 

Dostupnost vody

Hospoda Babí Lom je hned u parkoviště v obci Lelekovice. Další hospoda je kousek od cesty v Podlesí (Hospůdka u Anděla). Ta má však většinou otevřeno až odpoledne. Po cestě zpět je v lese studánka, ale v době mé cesty byl pramen vyschlý.
 

Vrcholy

Nejvyšší bod trasy - Babí lom 562 m n.m. je sice skála, ale v okolí jsou vzrostlé stromy a tak je výhled omezený. Samozřejmě z rohledny Babí lom jsou za dobrého počasí skvělé výhledy do okolí. A údajně jsou vidět i Alpy.
 

Nebezpečí

Cesta po hřebeni vede ve skalním terénu. Je nutné dbát zvýšené opartnosti. Občas se hodí i ruce k lezení. Ale za sucha jde především o zábavnou cestu. Jiná situace je v zimě, kdy mezi kameny je často led (foto). Poté hrozí velké nebezpečí uklouznutí.
 

Jídlo

Hospoda je na začátku trasy hned u parkoviště - Restaurace Babí lom. Další hospoda je v obci Podlesí - Hospůdka u Anděla. Ta je otevřena většinou jen od odpoledne.


 

Zajímavosti

Historie rozhledny na Babím lomě začíná už v 19. století. V roce 1887 byly postaveny na obou vrcholech Babího lomu dřevěné vyhlídky. Ty zaniky během druhé světové války. Současná rozhledna byla otevřena v roce 1961. Je postavena na nižším jižním vrcholu ve výšce 521 m n.m. Výška rozhledny je 15 metrů a na její vrchol vede 46 schodů. Otevřená je volně nepřetržitě po celý rok. Více informací o rozhledně Babí lom najdete například v tomto pořadu ČT Toulavá kamera.

Vloženo: 23. 01. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora