NaTreku.cz

Výlet na rozhlednu Babí lom

Pohoří, oblast / Stát

Drahanská vrchovina / Česko

Roční období

Podzim

27. 11. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 150 m

↓ 272 m

Délka

5.4 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 556 m n.m.

min. 305 m n.m.

Turistická mapa rozhledny Babí lom u Brna

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 150 m
Sklesané metry: 272 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Vhodné pro kočárky - NE

Výlet z Vranova na Babí lom

Nástupní místo

Obec Vranov, kam jsme dojeli autobusem z Brna. Z Vranova vede na Babí lom turistická značka.
 

Popis treku

Do Vranova jsme se přesunuli autobusem z Brna. Hned u zastávky jsme se napojili na červenou značku. Na okraji Vranova je samoobslužný bar, kde jsme si rádi udělali krátkou přestávku. Poté jsme po polní cestě opustili Vranov a pokračovali k lesu po široké cestě. U lesní školky jsme se na krátkou chvíli napojili na asfaltku a došli jsme až pod úpatí hřebene Babího lomu.

Je zde i hezké místo k odpočinku. Poté následoval výstup na hřeben Babího lomu. Jedná se o trošku prudší stoupání. V sedle jsme se nejprve stočili doprava, kam vede stezka k nejvyššímu bodu Babího lomu. Po chvilce jsme se ocitli v malých skalách na jejichž vrcholu je i vrchol. Ze skal je omezený výhled kvůli vzrostlým stromům.

Z vrcholu jsme se vrátili zpět do sedla a pokračovali po hřebenu směrem k rozhledně. Tato část cesty je nejzajímavější a nejzábavnější. Jde se po malých skalách, občas je nutné použít ruce při překonání malých skalek. Nakonec jsme došli na rozhlednu. Výhledy jsou krásné jak na Moravský kras tak i směrem na Vysočinu. Z rozhledny jsme pokračovali po červené značce a poměrně prudce jsme klesali lesem. Došli jsme tak do obce Lelekovice. V místní hospodě jsme si dali oběd a poté jsme odjeli autobusem do civilizace.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet, ideální pro rodiny s dětmi. Převýšení je malé, jde se celou dobu po značené stezce. Ta je na hřebeni Babího lomu vedena v skalním terénu. Občas je nutné použít i ruce, ale spíš se jedná o příjemné zpestření na trase. Pro děti je to zábava, senioři půjdou hřebenovou pasáž trošku pomaleji. Trasa je také ideální pro psy, kočárek ji však určitě neprojede.
 

Dostupnost vody

Občerstvení je na konce obce Vranov, jedná se o samoobslužnou boudu. U lesní škoky po cestě z Vranova k Babímu lomu byl otevřený bar. Další možnost je restaurace v obci Lelekovice.
 

Vrcholy

Nejvyšší bod je Babí lom 562 m n.m., výhledy však nabízí rozhledna stejného jména, která převyšuje okolní stromy a je tak z ní skvělý výhled do okolí.
 

Nebezpečí

Technicky lehce náročný je hřeben Babího lomu. Stezka zde vede částečně ve skalnatém terénu. Za mokra nebo námrazy kameny hodně kloužou. Občas je nutné se lehce přidržet. Zbytek cesty je jinak jednoduchý, vedený po širokých cestách.
 

Jídlo

Hospoda je v Lelekovicích. Na konci Vranova je samoobslužný bar a o víkendu také hospůdka. Malé občerstvení bylo také otevřeno u lesní školky po cestě z Vranova k Babímu lomu.

Vloženo: 07. 12. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora