NaTreku.cz

Výlet na horu Snježnik v Chorvatsku

Pohoří, oblast / Stát

Risnjak / Chorvatsko

Roční období

Léto

25. 08. 2022

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 448 m

↓ 448 m

Délka

6.7 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1487 m n.m.

min. 1115 m n.m.

Turistická mapa pohoří Risnjak

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 448 m
Sklesané metry: 448 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - malá

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Přelidněnost - malá

Pohodový trek na horu Snježik v N.P. Risnjak

Nástupní místo

Velké parkoviště u lyžařského areálu, který se zde buduje (2022). Na parkoviště vede nově opravená silnice, která odbočuje z hlavní silnice vedoucí od Rijeky. Parkoviště je bezplatné, značená cesta začíná hned u něj.
 

Popis treku

Po pár dnech válení se u moře padlo rozhodnutí, že vyrazíme na výlet. A jelikož jsme měli hory N.P. Risnjak každý den před očima, cíl byl jasný. Navíc, když je hora Snježnik velmi dobře dostupná jak autem, tak poté i pěšky a to i pro děti. Od výletu nás neodradily ani těžké mraky, které se nad horami držely. Autem jsme tedy dojeli na velké parkoviště u lyžařského areálu. Počasí bylo stále mizerné. Foukal silný vítr a vrcholky hor se držely v mracích. Což menší členy výpravy nadchlo, neboť nikdy v mraku nebyli.

Značka nejprve vede po široké lesní cestě. Ta postupně nabírá výšku, ale žádné prudké stoupání se nekoná. Občas značka odbočí na lesní stezku, ale celkově je lesní pasáž pohodová vycházka. Rozhodli jsme se, že horu nejprve podejdeme po červené značce. Cesta dál vede po stezce lesem. Nakonec se však stočila a začali jsme výrazněji stoupat. Les najednou zmizel a my se ocitli v úplně jiné krajně. Viditelnost nebyla moc dobrá, mraky stále vládly horám.

Po stezce jsme prudce stoupali mezi kosodřevinou a skalami a nakonec jsme došli k bývalé chatě těsně pod vrcholem. Ta je totálně zničená a opuštěná a díky svému mizernému stavu i nebezpečná. Od chaty jsme rychle vyběhli na vrchol hory Snježnik. A štěstí stálo při nás. Silný vítr nakonec přeci jen rozfoukal mraky a nám se otevřely krásné výhledy na všechny strany.

Po chvilce jsme pokračovali po hřebínku dál. Po skalách jsme sešli trošku níž a vyběhli si na travnatý hřeben, který také poskytoval pěkné výhledy. Poté jsme se vrátili na stezku a začali sestupovat. Po vstupu do lesa stezka stále prudce klesala. Nakonec jsme se napojili na širokou lesní cestu. Po ní jsme se vrátili zpět na parkoviště k našemu autu.
 

Náročnost

Ideální alternativa k povalování se u moře. Hory nejsou daleko od moře. Trasa je jednoduchá, převýšení není velké. Celou dobu se jde po značených cestách. Jediný technicky lehce náročný úsek je hřebínek na vrcholu Snježniku. Jde se zde hodně po kamenech a v naší skupince jsem lehce pomáhal nejmenšímu členu výpravy. Jinak je trasa naprosto ideální pro děti, případně i pro psy.
 

Dostupnost vody

Na trase jsme nenarazili na žádný pramen. Měli jsme vlastní zásoby, ideálně 1,5 litru na osobu.
 

Vrcholy

Z vrcholu hory Snejžnik 1 505 m n.m. je krásně vidět takřka celý národní park Risnjak. Na jihovýchod je vidět i mořské pobřeží.
 

Nebezpečí

Jedná se o jednoduchý výlet. Většinou se jde po pohodlných cestách nebo stezkách. Jen vrchol hory Snejžnik je více kamenitý a občas jsme si pomohli rukama k jisté chůzi. Je nutné si dát pozor při prohlídce chaty pod vrcholem. Je to v podstatě ruina a například terasa chaty se propadá, stejně tak zábradlí je již v podstatě rozpadlé.
 

Jídlo

Na trase není žádná chata, ty jsou u parkoviště u lyžařského areálu. Ale nevyzkoušeli jsme místní pohostinnost.
 

Zajímavosti

Hora Snježnik se nachází v N.P. Risnjak.  Tento park byl vyhlášen v roce 1953. V současné době má rozlohu cca 63 km². Na jeho území žije např. medvěd, vlk, kamzík nebo také rys, podle kterého dostal park svůj název. Nejvyšší hora je Veliki Risnjak 1 528 m n.m. Park je podobně jako chorvatské pobřeží tvořen převážně vápencem a je hustě zalesněný jedlemi, buky a javory. Na území parku pramení řeka Kupa. 

Vloženo: 20. 09. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora