NaTreku.cz

Krátký výlet ke Kudinovu mostu na řece Krupa

Pohoří, oblast / Stát

Velebit / Chorvatsko

Roční období

Léto

16. 08. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 229 m

↓ 228 m

Délka

2.4 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 256 m n.m.

min. 77 m n.m.

Turistická mapa okolí Kudinova mostu

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 229 m
Sklesané metry: 228 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro psy - Ano
  3. Vhodné pro děti - ANO

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro psy - Ano
  3. Vhodné pro děti - ANO

Odpočinkový výlet ke Kudinovu mostu v Chorvatsku

Nástupní místo

Výlet do kaňonu řeky Krupa jsme začali na parkovišti. K němu vede silnička, která odbočuje z hlavní silnice vedoucí do města Obrovac. U parkoviště silnička končí.
 

Popis treku

Po cestě k moři jsme se rozhodli pro krátkou zastávku a lehké zpestření dlouhé cesty. Vybrali jsme si výlet do kaňonu řeky Krupa, kde se nachází jeden z nejstarších chorvatských kamenných mostů - Kudin most.

Z parkoviště vede do kaňou řeky Krupa kamenitá stezka. Ta klesá poměrně prudce k řece. V závěru se jde v serpentinách, které usnadňují sestup. V kaňonu  jsme přešli přes Kudin most až na druhou stranu. Pokračovali jsme několik desítek metrů, až jsme uviděli potůček a tak jsme si namočili nohy a osvěžili jsme se. Po odopočinku jsme se vydali zpět stejnou cestou, což bylo mnohem náročnější, neb bylo nutné vyjít ze dna kaňovu na parkoviště. I tak se jednalo o pěkné zpestření naší jinak přímořské dovolené.

 

Náročnost

Trasa je velmi krátká, ale i tak je převýšení cca. 200 metrů. To se projeví hlavně při stoupání z kaňonu řeky. Ve vedru se člověk pěkně zapotí. Což je škoda, když se předtím osvěží u vody. Jinak se jde po kamenitém chodíčku. Pozor při přecházení mostu, jde se v podstatě již jen po oboucích a po kamenech.
 

Dostupnost vody

Na trase není žádná voda nebo občerstvení. Trase je sice krátká, ale je zde velké vedro. Proto se hodí 1,5 litru na osobu.
 

Vrcholy

Trasa vede do údolí řeky, nejde přes žádný vrchol.
 

Nebezpečí

Jedná se o bezproblémový výlet. Stezka do údolí je sice prudší, ale jde se po ní pohodlně. Trošku pozor si musíte dát při přecházení samotného mostu. Jde se po nerovných balvanech a jelikož má většina návštěvníků jen sandále, hrozí vyvrknutí kotníku. A také pozor na velké vedro.
 

Jídlo

Trasa je to krátká, stačila nám u vody malá svačina.
 

Zajímavosti

Kudin most pochází z přelomu 18. a 19. století a jedná se o jeden z nejstarších dochovaných mostů v Chorvatsku. Řeku Krupa překonává 12ti kamennými oblouky. Toto místo řeky Krupa se nazývá Deveterac, neboť se zde nachází devět kaskádovitých vodopádů a vytváří zde úžasnou přírodní scenérii.
 

Vloženo: 20. 07. 2020
Autor:
rikitikizub
Profil autora