NaTreku.cz

Výlet do kouzelného údolí řeky Sázavy

Pohoří, oblast / Stát

Středočeská pahorkatina / Česko

Roční období

Zima

25. 01. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 310 m

↓ 310 m

Délka

8.1 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 436 m n.m.

min. 203 m n.m.

Turistická mapa Posázaví

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 310 m
Sklesané metry: 310 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - v letní sezoně velká

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro kočárky - NE
  4. Přelidněnost - v letní sezoně velká

Nenáročná turistika Posázavskou stezkou z obce Třebsín

Nástupní místo

Malé náměstíčko s kapličkou a hospodou ve vesnici Třebsín.
 

Popis treku

Z obce Třebsín jsem vyrazil po zelené turistické značce. Ta lehce stoupá a nakonec mne vyvedla ven z obce do lesa. I v lese cesta lehce stoupá až k sedlu Medník. Od tohoto sedla naopak začíná sešup k řece, která začíná mezi stromy vykukovat. Na chvilku se jde ve svahu po rovince, ale poté následuje další prudký sestup, v závěru mezi chatkami, přímo k řece Sázavě.

Zde jsem se napojil na Posázavskou stezku, která částečně kopíruje naučnou stezku Medník. Posázavksá stezka je značená červenou barvou. Vede kolem řeky v hlubokém kaňonu, který je často lemován strmými skalami. Ani ty ovšem nezabránily nadšencům ve stavbě chatek a rekreačních domků, mnohdy v těžko dostupných místech. Tato orlí hnízda lemují oba břehy řeky Sázavy.

Nejdříve mi přišlo líto, že zde lidé krajinu takto obsadili. Brzy jsem si však již užíval pohledy na bizardní stavby. Po více jak dvou kilometrech stezka opouští břeh řeky a po schodech vystoupá výše nad hladinu. Po chvíli se také otevřely pohledy na řeku z vyhlídek nad řekou. Za Raisovou vyhlídkou jsem opustil Posázavskou stezku a po zelené jsem se vrátil zpět do Třebsína.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet vedený z velké části v krásném údolí řeky Sázavy v pohoří Středočeské pahorkatiny. Převýšení je malé, trošku prudší je sestup k řece mezi chatkami. Naopak stoupání zpět do vesnice je velmi pozvolné. Jde se celou dobu po značených stezkách, které vedou po lesních cestách. Trasa je vhodná pro psy i pro děti. Pro kočárky je však nesjízdná.
 

Dostupnost vody

Na začátku trasy (nebo na konci) je hospoda U Zvoničky v obci Třebsín. Na další hospodu jsem nenarazil. V půlce cesty kolem řeky Sázava je však hezky opravený pramen.
 

Vrcholy

Hlavní část trasy vede v hlubokém údolí řeky Sázava. Vyhlídky jsou v druhé části trasy - Klimentova vyhlídka a Raisova vyhlídka. Ale žádný vrchol kopce nebo hory na cestě není.
 

Nebezpečí

Trasa je naprosto bezpečná. Žádný nepříjemný úsek zde není. Jen se trošku prudšeji klesá k řece, ale žádné drama. Stezka kolem řeky je vlastě krásně upravený chodník. Na vyhlídkách je zábradlí, takže ani zde není problém.
 

Jídlo

Občerstvení nabízí Restaurace Zvonička na návci v obci Třebsín. Dál na trase občerstvení není, tak je nutné mít nějakou tu dobrotu sebou.
 

Zajímavosti

Posázavská stezka vede v nejatraktivnější části toku řeky Sázava mezi Pikovicemi a Kamenným přívozem. Stezku navrhl pracovník klubu českých turistů Josef Kliment. Po něm je také pojmenována jedna z vyhlídek nad řekou. První úsek stezky byl otevřen v roce 1920. Lokalitu proslavily i rekreační chaty, které jsou po obou březích řeky stavěny mnohdy na neuvěřitelně strmých skalách. První chaty zde byly již za první republiky. Kolem řeky Sázavy vede také slavná železniční trasa Posázavský pacifik.

Více informací o Posázaví nejdete také v pořadu ČT Toulavá kamera zde.

Vloženo: 30. 01. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora