NaTreku.cz

Výlet k vodopádu Parque el Cubano u města Trinidad

Pohoří, oblast / Stát

Valle de los Ingenios / Kuba

Roční období

Podzim

20. 10. 2013

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 301 m

↓ 301 m

Délka

15.1 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 148 m n.m.

min. 10 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 301 m
Sklesané metry: 301 m

Krátký výlet v údolí Valle de los Ingenios (Údolí cukrovarů) nad koloniálním městem Trinidad

Nástupní místo

Trek začínáme v centru města Trinidad, kde jsme od místních lidí dostali tip na tento výlet. Respektive nám ji sdělil místní naháněč turistů, který nám chtěl prodat jízdu na koni k jezírku s vodopádem Parque el Cubano. K nelibosti naháněče jsme se rozhodli jít k jezírku sami bez jízdy na koni. 

Popis treku

Začátek trasy z centra městečka Trinidad na jižní části ostrova Kuba vede podél vlakové trati směrem k La Pastora. Po neznačené, ale v podstatě jediné cestě vyrážíme z města směrem k menší vlakové zastávce u několika domků. Cesta vede údolím Valle de los Ingenios (Údolí cukrovarů) - dříve zde byly plantáže s cukrovou třtinou. Na polních cestách se řídíme mapou z průvodce. Ve třičtvtě cesty k jezírku, ještě mimo lest, potkáváme stánek s usměvavým panem kavárníkem, kde se občerstvujeme. Následně vyrážíme dále k jezírku s vodopádem Parque el Cubano, kde je další stánek s občerstvením - čerstvé kokosové mléko. Sice to nejsou Trinidadské pláže s bílým pískem a modrou vodou, ale každopádně koupání povoleno! Na jedné straně jezírka, do něhož vodopád dopadá, jsou i menší jeskyně, do kterých také můžete doplavat.

Po cestě můžete potkat turisty na koních i místní obyvatele. Ti jsou přátelští a Czechoslovakiu, nebo seriál Sanitka znají skoro všichni. Vlastně i díky našim zbraním ubránil Che a Castro zátoku sviní od yenkyjské invaze. Ještě z dob komunismu je na Kubě všeobecně známá a oblíbená značka motocyklů Jawa, které si kubánci dodnes velmi považují pro kvalitní zpracování a výdrž. Zpět do města jdeme po stejné cestě, jen s malou zacházkou.
 

Náročnost

Trek k jezírku Parque el Cubano pohodlně zvládnou netrénovaní lidé nebo malé děti. Převýšení je minimální (cca 300 výškových metrů). Téměř stále se jde po široké hliněné nebo lesní cestě, bez obtížnějších úseků.

Dostupnost vody

S vodou na tomto treku není žádný problém. Můžete si balenou vodu koupit v Trinidadu, nebo ve stáncích po cestě, ale i přímo u jezírka s vodopádem si můžete koupit čerstvý nápoj z kokosových ořechů.
 

Možnosti přespání

Doporučuji ubytování ve městě Trinidad v některé z casa particular (ubytování v domácnosti označené modrou kotvou na fasádě). Ceny jsou zde příjemně nízké a kvalita ubytování je "baťůžkářská" - žádný extra luxus.
 

Jídlo

Jídlo jsme na tomto treku řešili pouze ovocem od snídaně a tyčinkou Mila přivezenou z ČR. Jinak v Trinidadu je mnoho možností, kde se dobře najíst.
 

Zajímavosti

Město Trinidad založil v roce 1514 španěl Diego Velázquez de Cuéllar a je to jedno z nejstarších kubánských měst. V okolí města se rozkládaly rozlehlé plantáže cukrové třtiny, v 17. století se stalo útočištěm anglických bukanýrů. Na ulicích jsou místo patníků použity staré lodní kanóny. Pro svou koloniální architekturu bylo město zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. V Trinidadu se zastavil čas a koloniální ráz si zachoval dodnes.

Vloženo: 01. 11. 2017
Autor:
Radim
Profil autora