NaTreku.cz

Výlet do podzimně barevného Wachau

Pohoří, oblast / Stát

Wachau / Rakousko

Roční období

Podzim

06. 11. 2022

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 746 m

↓ 746 m

Délka

9.2 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 554 m n.m.

min. 202 m n.m.

Turistická mapa Wachau v Rakousku

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 746 m
Sklesané metry: 746 m

Výlet na kopec Vogelberg u obce Dürnstein

Nástupní místo

Parkoviště v obci Dürnstein (placené, 6 € celodenní parkování).
 

Popis treku

Ráda se vracím do Wachau, vinařské oblasti na Dunaji, mezi městy Melk a Krems. Na jaře jsem vystoupala na nejvyšší bod, téměř tisícimetrový vrch Jauerling, začátkem listopadu jsem navštívila podzimně zbarvený Dürnstein a vyšlápla si na nedaleký Vogelberg. Auto nechávám na placeném parkovišti nedaleko nádraží. Placení parkovného se tu nevyhnete, Dürnstein je malebné historické městečko, jeden z turistických taháků Wachau.

Je krásný podzimní den, něco po deváté ráno a přesto je parkoviště téměř prázdné. V městečku potkávám jen pár lidí, jdoucích na mši, žádné turisty. Nerušeně si tedy mohu projít úzké uličky, prohlédnout kostel a barokní klášter s modrobílou věží. Nad sebou vidím trosky středověkého hradu a také skalky Vogelbergu, na který chci jít. Před koncem obce odbočuju po značené turistické trase doprava do rokle. Hned za posledním domem začíná prudký výstup nahoru na skály.

A je to parádní výšlap! Úzká stezka stoupá po kamenech, obchází skalky a překonává žulové plotny. 200 výškových metrů na cca půl kilometru. Z cesty odbíhají pěšinky na vyhlídky – na protější ostrý hřeben zakončený zříceninou hradu, na meandrující Dunaj a vinice na jeho březích, na městečka s krásnými kostely. Na skalách rostou malé pokroucené borovice, připomínající bonsaje. Asi nejhezčí úsek je Vogelbergsteig, několik desítek metrů kolem špičaté skály. Vogelbergsteig je zajištěný fixním lanem, ale není to ferrata.

Stezka sice úzká, ale rovná a bezpečná, lano je tu spíš pro klid duše rodičů a pro ty, které by znejistil pohled na strmý sráz dolů do rokle. Jdu už přes hodinu a stále nikde nikdo. První turisty potkávám až na konci hřebene, na vyhlídce Kanzel. Je tu úzká lavička a uschlý strom ozdobený srdíčky, romantické místo. Z Kanzelu dohlédnete až na Jauerling (Tip na výlet vinicemi na Jauerling, nejvyšší bod Wachau | Natreku.cz). Samotný vrchol Vogelbergu (546 m) je nenápadný, neznačený. Z Vogelbergu je to jen několik minut k Fesslhütte, výletní restauraci na křižovatce turistických tras. Kousek nad restaurací stojí malá rozhledna Starhembergwarte. Kdo si chce cestu zkrátit, může se otočit po zelené značce ke hradu a pak zpět do Dürnsteinu.

Já se vydávám po červené a žluté značce dolů do rokle Mehntalgraben. Po chvíli se žlutá značka odpojuje a po vrstevnici mě dovede zpátky na vinice. Neznačenou pěšinou pokračuju po hřebínku na nízký vrch Höhereck. Je z něj hezký výhled na východ na klášter Göttweig nad Kremsem a na vinice kolem. Mezi vinicemi se pak vracím po stezce Welterbesteig zpět k městu. Nade mnou trénují horolezci na strmých skalách nad hradem (Klettergarten Dürnstein). Ještě poslední výšlap na hrad. Tady je už víc lidí a tak honem fotku a po schodech dolů do městečka. Turistů přibylo, hosté sedí před restauracemi, užívají si slunného odpoledne a vychutnávají bílé víno z místních vinic. Pokud si chcete odvézt trochu slunce a dobré nálady z Wachau, v uličkách najdete sklípky a prodejny s lokálními produkty z vína a ovoce.
 

Náročnost

Lehký trek, který je možné absolvovat s odrostlejšími dětmi. Trasa vede po značených turistických stezkách, většinou lesními pěšinami. Prudší stoupání je hned za obcí Dürnstein.

Dostupnost vody

Občerstvení možno na chatě Fesslhütte (mimo sezonu ale zřejmě zavřená).
 

Možnosti přespání

Wachau je turistická oblast, najdete tu dostatek ubytovacích kapacit od kempů po hotely.
 

Vrcholy

Trasa vede přes kopec Vogelberg (546 m), který nabízí krásné výhledy do krajiny kolem řeky Dunaj.
 

Nebezpečí

Trasa není nebezpečná, několik desítek metrů u kopce Vogelberg je jištěno ocelovým fixním lanem, ale při dobrém počasí není nutné použít.
 

Jídlo

Kousek pod kopcem Vogelberg je výletní restaurace Fesslhütte. Jinak je dobré mít nějaké jídlo sebou.

Vloženo: 06. 11. 2022
Autor:
Heidi
Profil autora