NaTreku.cz

Odpočinkový výlet v okolí Želnavy na Šumavě

Pohoří, oblast / Stát

Šumava / Česko

Roční období

Jaro

16. 05. 2021

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 184 m

↓ 184 m

Délka

6.8 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 841 m n.m.

min. 730 m n.m.

Turistická mapa Šumavy

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 184 m
Sklesané metry: 184 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - malá
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Výlet po naučné stezce Želnavskem na Šumavě

Nástupní místo

Parkoviště u obecního úřadu Želnavě. Obec Želnava leží na silnici spojující Volary a Horní Planou.
 

Popis treku

Na naučnou stezku Želnavskem jsme se napojili u kostela sv. Jakuba. Z vesnice jsme pokračovali po polní cestě. Ta lehce stoupá a už z ní jsou krásné výhledy do daleké krajiny. Těsně po vstupu do lesa stezka opouští širokou cestu a po odbočení vlevo jsme pokračovali po užší stezce. Ta jde v podstatě po hraně lesa. Díky tomu jsou stále výhledy na hřeben Šumavy a horu Plechý. V lese je stezka místy vyspravena dřevěnými mostky, protože se jde mezi mokřady. Stezka poté lehce dál stoupá a pokrčuje mezi pastvinami. Nakonec jsme se napojili na asfaltku, po které jsme došli k farmě Slunečná.

Přešli jsme státní silnici a pokračovali směrem k Vltavě. V této části vede cesta po polních cestách. Mírně klesá. Nakonec se stočila opět doleva a my jsme začali stoupat na Želnavský vrch. Z jeho vrcholu je krásný kruhový výhled. Po loukách jsme se vrátili zpět na naučnou stezku a došli jsme zpět ke kostelu sv. Jakuba a poté zpět k autu.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet, který zvládnou i největší lenoši. Převýšení je minimální. Většinu trasy se jde po lesních nebo polních cestách. Trasa je ideální pro děti i psy. Ale i pro důchodce. Kočárek ji však neprojede.
 

Dostupnost vody

Na trase jsme nenarazili na žádný pramen či studánku, stačilo nám cca 1 litr na osobu.
 

Vrcholy

Ze Želnavského vrchu 815 m n.m. je krásný kruhový výhled. Je vidět hřeben Šumavy s horou Plechý, Boubín, nebo vodní nádrž Lipno.
 

Nebezpečí

Trasa samotná je velmi jednoduchá. Technicky není na cestách žádný problém. Jen je nutné dát pozor při přecházení státní silnice. Jinak je úplně v pohodě.
 

Jídlo

Na trase není žádná hospoda. Tu jsme ani nezaregistrovali v obci Želnava. Proto je dobré mít vlastní svačinu.
 

Zajímavosti

Trasa výletu vede také přes Želnavský vrch. Ten měl původní název Liblín. Byl významným místem už dávné minulosti, což dokazuje zápis na pergamenu z roku 1099. Ten zmiňuje událost v roce 673, kdy na místní obyvatele zaútočila smečka vlků a většinu z nich rozsápala. V tomto zápisu se také poprvé objevuje název Woda, což znamená Vltava. V době železné opony byla na vrchu postavena železná pozorovací hláska, která měla 24 metrů. V současné době je zde jen podstavec z této hlásky. Nicméně výhledy z vrchu jsou i tak nádherné, především na meandry Vltavy a horu Plechý.

 

Vloženo: 20. 05. 2021
Autor:
Gejza
Profil autora