NaTreku.cz

Netradiční cesta na horu Poledník na Šumavě

Pohoří, oblast / Stát

Šumava / Česko

Roční období

Jaro

28. 04. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 463 m

↓ 463 m

Délka

11.7 km

4 hod.

Nadmořská výška

max. 1315 m n.m.

min. 863 m n.m.

Turistická mapa Národního parku Šumava

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 463 m
Sklesané metry: 463 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - Ano
  3. Vhodné pro kočárek - NE
  4. Dostupnost vody - cestou na vrchol jsou potůčky, ale žádný oficiální pramen, na Poledníku je v sezóně otevřené občerstvení.
  5. Přelidněnost - v sezoně na Poledníku veliká, popisovanou trasou však skoro nikdo nechodí.

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - Ano
  3. Vhodné pro kočárek - NE
  4. Dostupnost vody - cestou na vrchol jsou potůčky, ale žádný oficiální pramen, na Poledníku je v sezóně otevřené občerstvení.
  5. Přelidněnost - v sezoně na Poledníku veliká, popisovanou trasou však skoro nikdo nechodí.

Nejkratší cestou na vrchol Poledník z obce Prášily

Nástupní místo

Horský výlet začínáme na placeném parkovišti v obci Prášily v Národním parku Šumava. Cena parkovného je 70 Kč za den (rok 2018).
 

Popis treku

Z obce Prášily jsem se vydal po červené značce po asfaltové cestě směrem k rozcestníku Dolní Ždánidla. Ze začátku vede cesta mezi loukami. Asi po kilometru jsem opustil značenou cestu a odbočil jsem na most přes Prášilský potok. V zatáčce za ním je lesní cesta. Sice není ani na mapách, ale je tam. Odbočil jsem na ni a vystoupal jsem na širokou cestu, z části ještě se sněhem, v mapách značenou jako Sjezdovka. Po ní jsem začal stoupat na vrchol hory Poledník 1 315 m n. m.

V této části lesa se již naplno ukázal problém zvaný kůrovec. Některé části lesa jsou úplně suché a zničené, jiné jsou zase nedotknuté kalamitou. Cesta vede takřka stále rovně a za nějaký čas na mne vykoukla rozhledna na vrcholu Poledníku. Odbočil jsem na stezku doleva a došel po ní k rozhledně. Ta byla zavřená, což ovšem nevadilo. Nebyli zde aspoň žádní jiní turisté. V sezoně je Poledník doslova v obležení pěších i cykloturistů. Výhledy byly skvělé jak na českou, tak i na německou stranu Šumavy.

Od rozhledny jsem začal sestupovat po staré cestě. Je dobře viditelná, ale evidentně málo používaná. Po necelém kilometru se cesta prudce stočila doprava a napojila se na širokou lesní cestu, tzv. Adámkovu svážnici. Tato cesta nejprve podchází horu Skalka a poté začne klesat. Nakonec jsem se napojil opět na cestu zvanou Sjezdovka. Po ní jsem došel až k rozcestníku Jezerní cesta. Zde jsem se napojil na značenou cestu a po ní došel zpět do Prášil.
 

Náročnost

Jednoduchý výstup po neznačených cestách. Většinou se jde po širokých lesních stezkách, u obce Prášily po asfaltkách. V horních partiích jsou cesty už zanedbané, ale stále jsou jasně vidět. Převýšení není tak strašné, ale hlavně se stoupá pozvolna, žádné brutální stoupáky zde nejsou. Výstup není možné vyjet s kočárkem, děti předškolního věku výstup zvládnou bez problémů. 
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nějaké potůčky překročil, ale kvalitu vody jsem nezkoumal. Nicméně v nouzi bych se nebál napít. V letní sezóně je na vrcholu hory Poledník otevřené občerstvení (u rozhledny Poledník). V dubnu bylo zavřeno a tak jsem měl 1,5 litru vody s sebou, což bohatě stačilo.
 

Možnosti přespání

Kousek od rozhledny Poledník je oficiální nocoviště povolené Národním parkem Šumava. Jinak je samozřejmě možné ubytovat se např. v turistické chatě KČT Prášily.
 

Vrcholy

Vrchol Poledník 1 315 m n .m. nabízí skvělé výhledy na celou Šumavu, včetně Německé strany. Za dobré viditelnosti jsou vidět i Alpy.
 

Nebezpečí

Celou dobu se jde po širokých lesních cestách a nehrozí zde žádné nebezpečí. V horních partiích jsou cesty neudržované, ale bez většího problému. Žádný exponovaný úsek nebo prudký výšvih zde není. Je třeba si dát pozor na orientaci, tato trasa vede po neznačených cestách.
 

Jídlo

V letní sezoně je u rozhledny na vrcholu Poledníku otevřené občerstvení. Jinak po cestě samozřejmě žádná hospoda není, proto je dobré mít nějakou tu dobrotu sebou. Hospodu je pak možnost využít v nástupním i cílovém bodu treku, v obci Prášily.
 

Zajímavosti

Na vrcholu hory Poledník se nachází stejnojmenná vysoká rozhledna. Ta vznikla z bývalého vojenského objektu, který sloužil k odposlechům za našimi hranicemi. V roce 1992 byl vojskem objekt opuštěn. Okolní budovy byly zbourány a zůstala tak jen věž. Ta od roku 1998 slouží jako rozhledna a od té doby se stala jednou z nejnavštěvovanějších rozhleden u nás. Výška rozhledny je 37 metrů. Otevřená je od května do října. V přízemí je i občerstvení. Více informací o rozhledně Poledník naleznete zde.

Vloženo: 17. 08. 2018
Autor:
Jan Zoubek
Profil autora