NaTreku.cz

Výstup na hory Leobner a Blaseneck v Ennstálských Alpách

Pohoří, oblast / Stát

Ennstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Jaro

21. 05. - 22. 05. 2016

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1429 m

↓ 1429 m

Délka

13.6 km

2 dny

Nadmořská výška

max. 2036 m n.m.

min. 977 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1429 m
Sklesané metry: 1429 m

Užitečné informace

  1. 21.5. - z parkoviště za obcí Johnsbach výstup po silnici a poté po stezce do sedla Leobner Törl. Pokračování výstupu na horu Lugauer. Sestup do sedla a přes horu Sonnleiten Kogel jsme vystoupili na horu Blaseneck. Bivak na hřebínku hory Blaseneck.
  2. 22.5. - po snídani sestup z hory Blaseneck po hřebeni. Poté jsme pokračovali v sestupu lesem a po lesní cestě. Návrat k autu na parkovišti a odjezd do ČR.

Užitečné informace

  1. 21.5. - z parkoviště za obcí Johnsbach výstup po silnici a poté po stezce do sedla Leobner Törl. Pokračování výstupu na horu Lugauer. Sestup do sedla a přes horu Sonnleiten Kogel jsme vystoupili na horu Blaseneck. Bivak na hřebínku hory Blaseneck.
  2. 22.5. - po snídani sestup z hory Blaseneck po hřebeni. Poté jsme pokračovali v sestupu lesem a po lesní cestě. Návrat k autu na parkovišti a odjezd do ČR.

Okružní pohodový treking v Ennstálských Alpách

Nástupní místo

Parkoviště za obcí Johnsbach u odobčky značených cesty č. 80. Do obce Johnsbach vede jediná cesta, která odbočuje z hlavní silnice protínající Národní park Gesäuse.
 

Popis treku

1. den

Výstup na hory Leobner a Blaseneck, které leží v nejzápadnější části Eisenerzských Alp, jsme začali na parkovišti za obcí Johnsbach u začátku značené cesty, která vede do Národního parku Gesäuse. Na místo jsme přijeli v noci a přespali jsme vedle auta na parkovišti. Ráno po snídani jsme se vydali po asfaltové silnici, která vede od obce Johnsbach do hor. Po chvíli jsme minuli usedlost Gscheidegger a cesta se změnila na klasickou širokou polní cestu. Zároveň začala pozvolna stoupat a nám se začaly otevírat krásné výhledy na mohutné skalní stěny hory Ödstein a Hochtor. (foto) Cesta pokračovala lesem, kde již bylo stoupání výraznější. Nakonec jsme vystoupali k salaším Grössinger Alm. Zde jsme opustili širokou cestu a vydali se stoupat prudce do sedla Leobner Törl. Stoupání je poměrně prudké, ale vede po klasické lesní pěšině a tak jsme nakonec s menšími přestávkami bez problémů dosáhli sedla. Zde jsme se rozhodli pro delší odpočinek. (foto) Zároveň jsme si odběhli k nedalekému pramenu dobrat zásoby vody. Ze sedla se otevírají krásné výhledy jak na Národní park Gesäuse, tak i na protější Seckauerské Taury. Zároveň je i vidět výstupový kotel hory Leobner.

Po odpočinku jsme tedy pokračovali ve výstupu. Nejprve jsme prokličkovali kosodřevinou a poté jsme začali velmi prudce stoupat po levé straně kotle na hřeben. Tato část výstupu je asi nejnáročnější. Navíc zde ještě ležel sníh, takže jsme na chvíli i ztratili značenou cestu. Na hřebeni jsme se na stezku opět napojili a poté již bez problémů vystoupili na vrchol hory Leobner 2 036 m n. m. Výhledy jsou opravdu fantastické. Po odpočinku, který jsme využili i ke krátkému spánku, jsme pokračovali v cestě. (foto) Z vrcholu jsme prudce sestoupili do sedla Haberltörl a pokračovali po stezce na horu Sonnleiten Kogel. Cesta dál pokračovala mezi kosodřevinou až k úpatí hory Blaseneck 1 969 m n. m. a po dalším prudkém výstupu jsme stanuli na vrcholu hory. Jedná se vlastně o dvojvrchol a právě za druhým vrcholem jsme našli krásný hřebínek, na kterém jsme se rozhodli postavit stany. (foto) Zbytek dne jsme strávili odpočinkem a kocháním se výhledy na okolní horstva.

2. den

Po příjemné noci strávené na hřebínku hory Blaseneck jsme si přivstali na východ slunce, které vykouklo za úžasnou pyramidou hory Lugauer. Po vydatné snídani jsme začali sestupovat. Rozhodli jsme se využít hřebínek, na kterém jsme se nacházeli, k sestupu. (foto) Nějak se nám nechtělo prudce padat po značené cestě do sedla. Po hřebínku jsme tedy začali mírně sestupovat směrem na sever. Došli jsme k hraně kotle Sonntagskar. Cesta to byla velmi příjemná, navíc s fantastickým pohledem na protější skalní stěny Národní park Gesäuse. (foto) Na hraně kotle Sonntagskar jsme se stočili do leva a začali sestupovat do lesa. Vyhnuli jsme se tak zrádné kosodřevině. Po nějaké době jsme došli na širokou lesní cestu, po které jsme pokračovali v sestupu. Bohužel cesta po čase zmizela a tak jsme se opět vrhli přímo dolů do lesa. Takto jsme pomalu sestoupili až na silnici v údolí asi 200 metrů od parkoviště, na kterém jsme zanechali auto. U auta jsme se ještě osvěžili v potůčku a poté již následoval návrat do vlasti.

Náročnost

Klasický přechod hor v málo frekventované části Alp. Celou dobu se jde po značených stezkách. Jen sestup jsme zvolili volným terénem. Ale není problém i sestup zvolit po značené stezce.
 

Dostupnost vody

Asi pět minut chůze od sedla Leobner Törl se nachází pramen Heiligenbrunn, kde lze doplnit zásoby.
 

Možnosti přespání

Po nočním příjezdu na parkoviště za obcí Johnsbach jsme přespali vedle auta. Druhou noc jsme strávili na hřebenu hory Blaseneck.
 

Vrcholy

Na trase jsme zdolali tyto vrcholy - Leobner 2 036 m n. m., Sonnleiten Kogel 1 908 m n. m. a Blaseneck 1 969 m n. m. Po celou dobu treku se nabízejí krásné výhledy na Národní park Gesäuse na severu. Na jihu zase dominuje pohoří Seckauské Taury.
 

Nebezpečí

Na trase není žádné objektivní nebezpečí. Cesta je bezpečná, dobře značená, většinou vede po stezkách a ve vrcholových partiích po alpských loukách. I sestup mimo značené cesty nebyl prudký a vedl po okraji lesa nebo lesem. V lese byl menší problém s orientací, ale nakonec nás cesty dovedly bezpečně dolů.

Vybavení

Pro tento trek stačí klasické vybavení do hor - pevné boty, kvalitní oblečení včetně bundy proti dešti. My jsem spali na vrcholu a tak jsme měli stany, spacák a karimatky.
 

Jídlo

Na trase není žádná chata, proto jsme veškeré zásoby měli sebou. Tentokrát se nám do batohu vešlo i pár piv, takže jsme si podvečer u stanu příjemně zpestřili.
 

Zajímavosti

My jsme sestup z hory Blaseneck zvolili volným terénem přímo k autu. Hlavně v lese to bylo orientačně náročnější, ale nakonec jsme to bez problémů trefili. Samozřejmě je možné z hory sejít i po značené cestě. Ta vás přivede do obce Johnsbach. Poté je nutné dojít k autu asi 2 km po silnici.

Tip na výlet

Výhledy z hory Leobner jsou opravdu krásné. Přes široké údolí je také vidět hřeben Seckauských Taur. Výstup na nejvyšší horu tohoto pohoří najdete i na našem webu - Výstup na horu Geierhaupt
 

Vloženo: 19. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora