NaTreku.cz

Snadný výstup na horu Ötscher v Ybbstálských Alpách

Pohoří, oblast / Stát

Ybbstálské Alpy / Rakousko

Roční období

Jaro

07. 05. 2016

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1041 m

↓ 1041 m

Délka

10.2 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1893 m n.m.

min. 840 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1041 m
Sklesané metry: 1041 m

Jarní pohodový treking na krále Dolního Rakouska, Ötscher 1 893 m n. m.

Nástupní místo

Parkoviště na konci obce Lackenhof u dolní stanice lanovky, která vede k horské chatě Ötscher Haus.
 

Popis treku

Výstup na krále Dolního Rakouska, horu Ötscher jsme dlouho odkládali. Nakonec jsme se rozhodli pro výstup na tuto horu v květnu, neboť jsme doufali, že zde nebude příliš velký provoz. Hora je totiž v zimě a v létě obsypána lyžaři a turisty. A naše přání se splnilo. Na parkoviště na konci obce Lackenhof u spodní stanice lanovky jsme přijeli pozdě v noci a přestpali jsme v autě. (foto) Brzy ráno jsme vyrazili po značené cestě od parkoviště. Prvních několik set metrů vede cesta po asfaltové cestě, ale poté se napojuje na sjezdovku. A po ní také následuje nejnáročnější část výstupu. Cesta vede přímo po sjezdovce velmi prudce až do sedla Riffel Sattel. Zde jsme si chvilku odpočinuli a poté pokračovali dál. (foto) Ze sedla je ještě jeden krátký výstup po sjezdovce. Poté se cesta konečně srovnala a došli jsme po ní k chatě Ötscher Haus. Ta byla v tuto roční dobu zavřená, sezona začínala až za týden. To byl také důvod, proč jsme zde potkali minimum turistů. Od chaty jsme pokračovali již po stezce směrem k hřebenu hory Ötscher. Stezka se několikrát zakroutí v serpentinách a poté již nabrala přímý směr na hřeben. Dostali jsme se tak k hraně hřebenu. (foto) Na východ hřeben padá strmě hluboko do údolí. Stále jsme stoupali. Prošli jsme kosodřevinou a poté se již otevřel celý hřeben hory. Hřeben je poměrně široký a bezpečný. (foto) Jen na východ byl ukončen několikset metrů vysokou stěnou. V této části výstupu se již otevřely výhledy na okolní hory, hlavně na bratra hory Ötscher - horu Dürrenstein. (foto) Za ní pak následoval celý hřeben Severních vápencových Alp. Bez potíží jsme pomalu vystoupali na samotný vrchol hory Ötscher 1 893 m n. m. Ten je poměreně široký, ale my měli štěstí a byli jsme zde sami. (foto) Výstup od auta nám zabral 3 hodiny.

Užili jsme si krásné výhledy na okolní krajinu a po odpočinku jsme začali sestupovat. Cesta vedla stejně jako výstup. Nad chatou jsme si dali malou přestávku a vychutnali si poslední možnost výhledů na okolní hory. (foto) U chaty již přeci jen několik lidí bylo, ale je to nic, co zde musí být v hlavní sezoně. Nejvíce jsme se báli sestupu po sjezdovce. Kupodivu ale nebyl tak hrozný a tak jsme byli za chvilku u auta na parkovišti. Celý výstup i sestup nám zabral 6 hodin. A to jsme se nikam nehnali. Prostě krásný zážitek.
 

Náročnost

Výstup na horu Ötscher 1 893 m n. m. je technicky jednoduchý. Jde se po horských stezkách. Jen v dolní části výstupu je trasa vedena částečně po sjezdovce. Tato část je také fyzicky nejnáročnější, neboť je velmi prudká.
 

Dostupnost vody

Po cestě nejsou žádné potoky nebo prameny, proto je nutné mít zásoby sebou. V sezoně je možné zásoby dobrat na chatě Ötscher Haus.
 

Možnosti přespání

Noc jsme strávili v autě na parkovišti. V sezoně je možné přespat na chatě Ötscherschutzhaus.
 

Vrcholy

Z vrcholu hory Ötscher 1 893 m n. m. je krásně vidět další výrazná hora v oblasti - Dürrenstein. Dále na jih jsou vidět pohoří Hochschwab, Veitschalpe, Schneealpe a Raxalpe.
 

Nebezpečí

Trasa je vedena po stezkách, nebo v dolní části po sjezdovce, proto je bez problémů schůdná. Jediný problém dělá kolmá stěna hory, která padá do údolí směrem na východ. Není problém se na hřebenu, který je široký, držet od okraje srázu v bezpečné vzdálenosti.

Vybavení

Pro výstup na Ötscher stačí klasické vybavení do hor. Pevné kotníkové boty, kvalitní oblečení do deště či větru. Hodí se teleskopické hole. Hlavně při výstupu a sestupu po sjezdovce ušetří kolena.
 

Jídlo

Během sezony je možné občerstvení na chatě Ötscherschutzhaus, která se nachází v polovině výstupu na horu Ötscher.
 

Zajímavosti

Jelikož je hora Ötscher v zimě i v létě vyhledávaný cíl pro lyžaře i turisty, doporučuji navštívit tuto horu na jaře nebo na podzim. Mimo hlavní sezonu není nával na tuto horu tak velký a my jsme si vrchol v květnu vychutnali sami.
 

Vloženo: 19. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora