NaTreku.cz

Pohoří Chřiby

Chřibská vrchovina se nachází zhruba 50 km vzdušnou čarou na východ od Brna, mezi městy Kyjov a Otrokovice. Délka vrchoviny Chřiby je cca 35 km a nejvyšší hora Brdo měří 587 m n.m. Chřiby od sebe oddělují národopisné oblasti Hanou na severu a Slovácko na jihu. Chřiby jsou hustě pokryty kobercem zejména bukových lesů, ve kterých můžeme nalézt zbytky zapomenutých hradišť z dávných dob Velké Moravy (například národní kulturní památka "Svatý Kliment").

V těsné blízkosti vrchoviny Chřiby se také nachází proslulé poutní místo spojené s Velkomoravskou říší, Velehrad. Pohoří Chřiby také po jistou dobu ovládalo prastarou jantarovou stezku vedoucí podél řeky Moravy od Jaderského moře k Baltu. V současnosti zde byl zřícen přírodní park Chřiby a několik přírodních rezervací - například Holý kopec, Moravanské lúky, Smutný žleb, Stará hráz a Záskalí.

Kromě přírodních rezervací zde jsou pro zvídavého turistu spousty přírodních památek a zajímavých skalních útvarů značených v mapě např. Čertovy skály, Barborka, Ježovský lom, Máchova dolina apod. Na území Chřibů pramení velké množství vodních toků, jako je Kyjovka (v Chřibech nazývaná Stupava), Litava, Kotojedka nebo Dlouhá řeka. Jméno Chřiby má pravděpodobně původ ve staročeském "chřib" - kopec, nebo z pojmu "grib" - skála, pahorek, který se dříve používal v okolních evropských zemích. Z dob středověku lze v Chřibských lesích navštívit zříceniny Cimburk, Střílky, nebo jeden z nejstarších hradů na Moravě, Buchlov. 

Nejvyšší hora

Brdo 578 m n. m.

Seznam hlavních vrcholů

Vlčák 569 m n. m., Jílová 544 m n. m., Hrad 552 m n. m., Holý kopec 548 m n. m., Bradlo 543 m n. m.

Chřiby se dělí
Chráněná území

Přírodní park Chřiby

Další informace

Patří do systému: Středomoravské karpaty
Je v zemích: Česká republika
Převládající horniny: flyš