NaTreku.cz

Trek na Malé Fatře s výstupem na Velký Kriváň

Pohoří, oblast / Stát

Malá Fatra / Slovensko

Roční období

Jaro

15. 06. 2024

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1301 m

↓ 1301 m

Délka

14.8 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 1708 m n.m.

min. 688 m n.m.

Turistická mapa Malá Fatra

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1301 m
Sklesané metry: 1301 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO, ale trénované
  3. Připravte se na davy lidí mezi lanovkou a horou Velký Kriváň

Přechod části hlavního hřebene Malé Fatry

Nástupní místo

Parkoviště u silnice vedoucí z Terchové ke spodní stanici lanovky ve Vrátné dolině. U parkoviště začíná zelená turistická značka. Parkování je na tomto parkovišti bezplatné.
 

Popis treku

Trek po Malé Fatře jsme začali příjezdem z Terchové na malé parkoviště ve Vrátné dolině. Přímo od tohoto parkoviště jsme začali stoupat po lesní stezce, která byla značena zelenou turistickou značkou. Cesta poměrně prudce stoupá podél potoka. Nakonec jsme vystoupali na první mýtinu s výhledy na Velký Rozsutec. To již bylo kousek pod sedlem za Kraviarskym, ze kterého se otevírá výhled na hlavní hřeben Malé Fatry. Ze sedla jsme dál stoupali mezi kosodřevinou na hřeben. Stoupání je místy opět velmi prudké. Nakonec jsme se na hlavní hřeben napojili v sedle Bublen. Zde jsme si chvilku odpočinuli a vychutnávali si výhledy na Malý Kriváň a krásně zelené horské louky.

Zároveň ale přibylo turistů, což se ovšem dalo čekat. Ze sedla jsme pokračovali směrem k Velkému Kriváni. Stoupání již nebylo tak prudké a hlavně byly na všechny strany krásné výhledy. Brzy jsme se tak dostali na nejvyšší vrchol Malé Fatry - Velký Kriváň 1 709 m n.m. Výhledy krásné, ale jinak hrůza. Davy lidí, kteří přijeli lanovkou z doliny zkazily jinak krásný okamžik. Proto jsme se na vrcholu dlouho nezdrželi a rychle jsme pokračovali dál.

Cesta vede do Snilovského sedla a poté na vrchol hory Chleb. Dál jsme pokračovali po hřebenu až za horu Poludňový grúň. Za touto horou jsme hřeben Malé Fatry opustili. Prudce jsme sestoupili v serpentinách a po louce k chatě na Grúni. Dál jsme pokračovali po žluté značce. Mírným klesáním jsme lesem sestoupili do Vrátné doliny. Posledních asi 300 metrů jsme se vrátili k autu po silnici.
 

Náročnost

Na trase je nutné překonat slušné převýšení, takže dobrá kondice se určitě hodí. Náročný je i prudký sestup z hřebene k chatě na Grúni. Přechod samotného hřebenu je krásný a není nijak náročný. Chodník je široký. Trasu zvládnou sportovně založené děti a i psi.
 

Dostupnost vody

Vodu je možné doplnit v restauraci Panorama u horní stanici lanovky ve Snilovském sedle a na chatě na Grúni. Sebou je dobré mít alespoň 1,5 litru vody.
 

Možnosti přespání

Možnosti k ubytování jsou v obcích kolem Malé Fatry, my jsme měli ubytování přímo v Terchové. Dá se zajisti i ubytování na chatách přímo v horách - Chata na Grúni a Chata pod Chlebom. Spaní ve volné přírodě je přísně zakázáno.
 

Vrcholy

Trasa vede přes několik vrcholů, včetně nejvyšší hory Malé Fatry - Velký Kriváň 1 709 m n.m. Výhledy jsou fantastické. Jsou vidět Nízké Tatry, Západní Tatry, Velká Fatra, Orava a další.
 

Nebezpečí

Technicky se jedná o klasický horský trek po chodnících a stezkách. Není zde žádný exponovaný úsek. V poslední době je často slyšet o medvědech v dolinách, my jsme zase málem šlápli na zmiji. V létě určitě pozor na bouřky.
 

Jídlo

Restaurace jsou na Chatě na Grúni a chatě Panorama u horní stanice lanovky. Určitě je dobré mít vlastní svačinu, tyčinky atd.
 

Vloženo: 23. 06. 2024
Autor:
Gejza
Profil autora