NaTreku.cz

Trek na Velký Rozsutec přes Jánošíkovy diery

Pohoří, oblast / Stát

Malá Fatra / Slovensko

Roční období

Léto

13. 08. 2022

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1473 m

↓ 1474 m

Délka

18.5 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 1593 m n.m.

min. 570 m n.m.

Turistická mapa Malá Fatra

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1473 m
Sklesané metry: 1474 m

Výstup na Velký Rozsutec na Malé Fatře

Nástupní místo

Parkoviště v obci Biely Potok -Terchová u restaurace. Kousek od vstupu do Jánošíkových dier.

 

Popis treku

Sjeli jsme si autem na parkoviště v Terchové - Biely Potok a vydali se soutěskami po stezce Janošikove Diery. Na trase bylo plno žebříků a vodopádů, ale nic nezvladatelného. Vycházeli jsme celkem pozdě, až kolem 12. hodiny, což bylo fajn, že už nebyli lidi a nemuseli jsme nikde čekat fronty, jako to bývá ve Slovenském Ráji. Trasa nás vyprdla na rozcestníku Pod Tanečnicou. Když už jsme byli tak nahoře a viděli jsme krásy hor před námi, rozhodli jsme se vylézt ještě na Malý Rozsutec. Výstup je lehce náročný, kousek pod vrcholem je pro jistotu natažený řetěz.

Nojo jenže když jsme viděli z Malého Rozsutce na štít Velkého Rozsutece volba další trasy byla jasná. A tak jsme zahájili další stoupání. Po řádném funění jsme byli odměněni nádherným výhledem z vrcholu Velký Rozsutec. Najednou byl Malý Rozsutec opravdu malý. Měli jsme svět u nohou. Celí šťastní jsme pak zahájili urychlený sestup, aby nám to vyšlo se světlem. Sestup z Rozsutce je velmi prudký, místy opět jištěný řetezy. Nakonec nám to vyšlo akorát. Na parkovišti jsme si dali za odměnu limonádu a vyrazili domů.
 

Náročnost

Mírně náročný ale překrásný výlet. Na Malý Rotzsutec je kousek cesty jištěný řetězy, ale technicky není náročný. Stejně tak jako sestup z Velkého Rozsutce do sedla. Průchod Jánošíkovými dierami je vedený často po lávkách a žebřících.
 

Dostupnost vody

Na trase není moc možnost doplnit vodu, pramen je v sedle pod Velkým Rozsutcem. Občerstevní je možné v obci Štefanová. Je dobré mít alespoň 1,5 litru vody sebou.
 

Možnosti přespání

V národním parku Malá Fatra je zakázáno spát ve volné přírodě. Ve vesnicích v okolí je velké množství ubytovacích zařízení. Jak penziony, tak i hotely.
 

Vrcholy

Trasa vede přes vrcholy Malý Rozsutec 1 344 m n.m. a Velký Rozsutec 1 610 m n.m. Výhledy jsou nejen na Malou Fatru, ale za dobrého počasí takřka na všechy hlavní pohoří Slovneska, včetně Nízký a Vysokých Tater.
 

Nebezpečí

Na trase jsou žebříky přes Janošikove diery a řetěz u výstupu na Malý Rozsutec, ale není to nic nebezpečného. Celou dobu se jde po horských stezkách.
 

Jídlo

Nesli jsme si zásoby sebou. Občerstvení je možné v obci Štefanová a samozřejmě v obci Biely Potok, kde je parkoviště.
 

Zajímavosti

Turistická trasa sedlo Medziholie – Veľký Rozsutec – sedlo Medzirozsutce je z důvody ochrany přírody každoročně uzavřena od 1.3. do 15.6.
 

Vloženo: 13. 02. 2024
Autor:
MarBo
Profil autora