NaTreku.cz

Trek na Malé Fatře s výstupem na Velký Kriváň

Pohoří, oblast / Stát

Malá Fatra / Slovensko

Roční období

Léto

08. 07. 2018

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1292 m

↓ 1292 m

Délka

12.0 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1709 m n.m.

min. 730 m n.m.

Turistická mapa Malé Fatry

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1292 m
Sklesané metry: 1292 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro dětí (od 7 let) - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kořárky - NE
  4. Přelidněnost - v sezóně vysoká, jde o oblíbenou turistickou destinaci.

Trek po části hřebenovky na Malé Fatře

Nástupní místo

Trek na Velký Kriváň začínáme na neplaceném parkovišti na konci Vrátné doliny. Do doliny vede silnice z Terchové.
 

Popis treku

Náš výstup jsme zahájili od parkoviště u chaty Vrátná 740 m n. m., která zároveň slouží jako dolní stanice kabinové lanovky na Snilovské sedlo. Parkoviště je nezpoplatněné. Trasa vede po zelené značce, nejdříve širokou lesní cestou tvořenou serpentinami s poměrně pohodlným sklonem, skýtajícím tak možnost družného hovoru a vzájemného hecování. Vzápětí však končí veškerá legrace a začíná poctivá vrchařská dřina.

Přímou cestou do prudkého kopce, kopírující tak trasu lanovky, s převýšením 800 výškových metrů. Cesta do cíle, tedy do konečné stanice lanovky Vrátná – Chleb, nám trvala cca 1,15 hod. Zde je možnost bohatého občerstvení (pivo, limo, hotdog a jiné laskominy). Odtud k rozcestí do Snilovského sedla 1 524 m n. m. je to už jen pár kroků. Na samotný vrchol Velkého Kriváně 1 709 m n. m. vede od rozcestníku ve Snilovském sedle červeně značená nenáročná cesta (cca 20 min.)

Velký Kriváň, jakožto nejvyšší dominanta Malé Fatry, návštěvníkům za dobrého počasí nabízí nádherné výhledy na blízké i široké okolí, např. Malý Kriváň, Velký i Malý Rrozsutec (foto), jakož i Velkou Fatru, Oravské Beskydy, nebo tatranské Roháče atd. Nám bohové až tak nepřáli. Jako Damoklův meč nad námi po celý den visel příslib bouřkového počasí, který se nakonec nenaplnil, ovšem opar, (ten na nebi) byl všudypřítomný. Poté, co jsme se dosyta nabažili výhledů z vrcholu Kriváně, jsme uvolnili místo ostatním turistům, čekajícím na svou příležitost a vyrazili jsme stejnou cestou zpět do Snilovského sedla, abychom odtud pokračovali po krásné hřebenovce, červeně značenou cestou přes vrcholy Chleb 1 647 m n. m., Hromové 1 636 m n. m., Steny- južný vrchol 1 572 m n. m., Steny – severný vrchol 1 535 m n. m. a Poludňový grúň 1 460 m n. m. 

Po celou cestu se před námi otevíral nádherný výhled směrem na vrcholky Velkého a Malého Rozsutce . Rovněž i zpětná ohlednutí za již překonanými, nebo okolními kopci a pohledy do hlubokých údolí po obou stranách hřebenovky stály rozhodně za to. Od rozcestí na Poludňovém grúni jsme odbočili na žlutou značku, která nás bezpečnou, avšak poměrně strmou cestou (foto) podél sjezdovky zavedla až k chatě Na Grúni 970 m n. m. Zde je opět možnost občerstvení i ubytování. Odtud jsme dále pokračovali po žluté značce nenáročným lesním trailem až do našeho výchozího stanoviště na parkoviště chaty Vrátná.
 

Náročnost

Při výstupu do Snilovského sedla z doliny a sestupu z Poludňového Grůně k chatě na Grůni je dobrá fyzička výhodou. Obvzláště po sestupu bolí stehna a kolena. Převýšení do Snilovského sedla je takřka 800 metrů a to je už cítit. Jinak samotná hřebenovka je úplně v pohodě, občas je cesta hodně široká, občas klasický horský chodníček. Trasa je vhodná pro psy, zvládnou ji i fyzicky zdatnější děti. S dětmi bych ale spíš zvážil použití lanovky z doliny a pouze výšlap po hřebení Malé Fatry.
 

Dostupnost vody

Možnost občerstvení je na horní stanici lanovky a chatě na Grůni. Jinak cca 150 m po žluté značce, směrem od chaty na Grůni je studánka. Jinak nám na hřebeni stačilo 1,5 litru na osobu.
 

Možnosti přespání

Chata na Grůni, kde je možnost i bivakovat (vyznačeno na mapě). Případně velké množství soukromého ubytování v Terchové a jejím okolí.
 

Vrcholy

Při tomto treku v pohoří Malé Fatry můžete vidět Velký Kriváň 1 709 m n.m., Chleb 1 647 m n. m., Hromové 1 636 m n.m., Steny- južný vrchol 1 572 m n.m., Steny – severný vrchol 1 535 m n.m. a Poludňový grúň 1460 m n.m. Za dobrého počasí je možné vidět všechna hlavní slovenská pohoří.
 

Nebezpečí

Obvzlášť za mokra hrozí nebezpečí uklouznutí při sestupu z Poludňového Grůně, jinak je třeba na hřebenovce dbát opatrnosti při kochačkách na okrajích skalek a vyvýšenin. Jinak se jde po pohodlném horském chodníku, exponované místo zde není žádné. Samozřejmě je nutné dát pozor před bouřkou, není zde možnost úkrytu.
 

Jídlo

Na horní stanici lanovky je rychlé občerstvení, Chata na Grůni a koneckonců i chata Vrátná v dolině a u ní ještě rychlé občerstvení. Jinak já měl s sebou 1,5 l vody a stačilo a 2 muesli tyčky + rohlík s paštikou.
 

Vloženo: 01. 08. 2018
Autor:
Hans
Profil autora