NaTreku.cz

Zimní výstup na Velký Kriváň na Malé Fatře

Pohoří, oblast / Stát

Malá Fatra / Slovensko

Roční období

Jaro

22. 03. 2022

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1369 m

↓ 1369 m

Délka

14.8 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1709 m n.m.

min. 688 m n.m.

Turistická mapa Malá Fatra

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1369 m
Sklesané metry: 1369 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - velká
  2. Pro sestup k Chatě na Grúni si vezměte pevný pytel na sjezd
  3. Vhodné pro psy - ANO

Okružní trek na Malé Fatře přes Velký Kriváň

Nástupní místo

Parkoviště u ústí zelené turistické značky kousek od konce Vrátné doliny. Silnice sem vede z obce Terchová. Parkoviště je bezplatné.
 

Popis treku

Na parkoviště jsme dojeli lehce po osmé ráno, takže bylo úplně prázdné. Odpoledne je však totálně přecpané. Napojili jsme se na zelenou značku a začali lesem stoupat. Hned od začátku je stoupání poměrně prudké. Naštěstí byl sníh udusaný a tvrdý a vůbec jsme se nebořili. Vystoupali jsme do sedla Za Kraviarským. Zde se již otevírají výhledy na hřeben Malé Fatry. Pokračovali jsme dál na hlavní hřeben hor. Nejprve po modré značce, poté po žluté. Cesta je zřetelně vyšlapaná od turistů a skialpinistů. V sedle Bublen jsme si dali malý odpočinek a vychutnávali si výhledy na Malý Kriváň.

Poté jsme začali po hřebeni stoupat na Pekelník. Zde již je krásně vidět nejvyšší hora Malé Fatry - Velký Kriváň. I s davy lidí na cestě k vrcholu. Do této doby je počet lidí, které potkáte, ještě snesitelný. Od Kriváně dál je to však magistrála. Po hřebeni jsme tedy dosáhli vrcholu Velkého Kriváně. Výhledy jsou krásné, ničím nerušené. Z vrcholu jsme sestoupili do Snilovského sedla. Nakonec vyhrála chuť na kafe a štrůdl a odběhli jsme si do restaurace u stanice lanovky.

Po odpočinku jsme se vrátili zpět do sedla a vystoupali na horu Chleb. Dál jsme pokračovali po hřebeni až k hoře Poľudňový grúň. Zde jsme opustili hřeben a velmi prudce jsme sestoupili k Chatě na Grúni. Sestup je opravdu velmi prudký, ve spodní části vede kolem sjezdovky. Od chaty jsme poté pokračovali po žluté značce až do Vrátné doliny a došli jsme tak k autu na parkovišti. To již bylo beznadějně zaplněné lyžaři.
 

Náročnost

Poctivý zimní trek, během kterého se překoná asi 1 300 metrů převýšení. Na trase jsou poměrně prudká stoupání i klesání. V zimě se musí počítat se zmrzlým terénem. Určitě je dobré mít alespoň trošku fyzičku, aby si to člověk užil. Na trase jsme potkávali i psíky, takže dobře trénovaný pes to zvládne. Děti jen starší a sportovnějšího ražení.
 

Dostupnost vody

Restaurace je u horní stanice lanovky na Chleb. Další možnost je Chata na Grúni během sestupu. Nám stačilo 1,5 litru tekutin.
 

Možnosti přespání

Přespání je možné na Chatě na Grúni případně ubytování v Terchové nabízí několik možností.
 

Vrcholy

Trasa vede přes hlavní hřeben Malé Fatry a díky tomu jsme vystoupali na tyto vrcholy: Pekelník 1609 m n.m., Velký Kriváň 1 709 m n.m., Chleb 1 646 m n.m., Hromové 1 636 m n.m., Steny 1 625 m n.m. a Poľudňový grúň 1 460 m n.m. Výhledy jsou skvělé takřka na všechny hlavní pohoří na Slovensku - Západní Tatry, Nízké Tatry, Velkou Fatru, Oravu atd.
 

Nebezpečí

Jednoznačně největší problém byl zmrzlý sníh na hřebeni hor. Díky lehce mrazivému počasí a větru jsme se nepropadali při každém kroku, ale naopak pěkně klouzali. Tak trošku jsme si nevzali mačky, nebo alespoň nesmeky, což by chůzi výrazně usnadnilo. Většina lidí, které jsme potkali, je měli. Jinak podmínky byly ideální. Nehrozily laviny, sníh byl pevný. Velmi namáhavý byl sestup z Poludňového grúňu k chatě. Je velmi prudký a sníh klouzal. Určitě je dobré za slunečného počasí se namazat opalovacím krémem. A dobré vybavení do zimy jako např. rukavice jsou samozřejmostí.
 

Jídlo

My jsme se občerstvili v restauraci u horní stanice lanovky na Chleb. Další možnost je Chata na Grúni během sestupu.
 

Vloženo: 22. 03. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora