NaTreku.cz

Okružní túra přes Grosser Bösenstein v Nízkých Taurách

Pohoří, oblast / Stát

Rottenmannské a Wölzské Taury / Rakousko

Roční období

Léto

25. 06. 2022

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1192 m

↓ 1192 m

Délka

11.1 km

10 hod.

Nadmořská výška

max. 2448 m n.m.

min. 1649 m n.m.

Turistická mapa výstupu na Grosser Bösenstein

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1192 m
Sklesané metry: 1192 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO (středoškoláky)
  2. Přelidněnost - střední

Sportovní horská túra v Rottemannských Taurách v Alpách

Nástupní místo

Na této horské túře je výhoda, že parkoviště bez poplatku a tím pádem i nástupní místo leží v nadmořské výšce cca 1 800 m n. m. u chaty Edelrautehütte. Cesta k této horské chatě je z Hohentauernu placená 8 Eur / autoj (rok 2022).
 

Popis treku

Auto necháváme na parkovišti pod chatou Edelrautehütte. Od chaty jdeme po červené značce směrem na Grosser Hengs. Pešina nejdřív vede prudce lesem, než se dostaneme na hřeben. Ten pozvolně stoupá a ke konci je celkem prudký - nic extra náročného. Hřeben je zakončen vrcholem Grosser Hengst 2 159 m n. m.

Odtud pak jdeme po klasickém alpském hřebeni pohodovou horskou pěšinou až na Kleiner Bösenstein 2 359 m n. m. Dále pak přes sedlo Elendscharte 2 323 m n. m. až na Grosser Bösenstein 2 448 m n. m. Vrchol bývá v letní sezóně častým a snadným cílem mnoha horských turistů, takže zde o víkendu určitě nebudete sami

Z vrcholu Boesensteinu můžete jít cestou 946 zpět k chatě Edelrautehütte, ale to by byl krátký a nenáročný výlet :). Proto se rozhodujeme jít směrem na Sonntagkarspitze 2 350 m n.m. Cesta vede po zábavném kamenitém hřebínku. Čeká vás na něm spousta řetězů a pomocných lan. Místy jde také o lehčí lezení I. UIAA - pro zkušeného hroského turistu bez závratí jde o zábavné zpestření jinak klasické alpské túry. Určitě nedoporučuji pro začátečníky v horském terénu.

Z vrcholu Sonntagkarspitze pak vede už klasická alpská pěšina až do sedla Gamsscharte 2 216 m n. m., ze kterého stáčíme naše kroky směrem do údolí na cestu 944a. Ze sedla jdeme horskou pěšinou kolem horského plesa Gefrorner See, kde ještě v květnu vidíme zbytky sněhu. Pokračujeme po červené značce kolem oplocených kravských pastvin až do lesíka, který začíná za říčkou Ochsenkarbach.

Lesní pěšinou jdeme ještě cca 2 km a čeká nás zde i jeden menší žebřík. Jde o klasickou lesní cestu, místy více kamenitou. Za cca půl hodiny od vstupu do lesa pak přicházíme k Edelrautehütte kde si dáváme Süßwasser a pivo.
 

Náročnost

Z údolí až na Grosser Boesenstein 2 448 m n. m. jde o klasickou alpskou túru po horských pěšinách, bez exponovaných míst, vhodné i pro začátečníky v horách. Ovšem cestou z Gr. Boesensteinu směrem na Sonntagskarspitze 2 350 m n. m. vás čeká skalnatý hřeben, který místy vyžaduje i lezení I. UIAA a spoustu řetízků. Tato pasáž není vhodná pro začátečníky nebo turisty se závratí.
 

Dostupnost vody

Trasa je celkem dlouhá 11 km a v létě je třeba min. 2 litry vody na osobu. Během túry není kde doplnit vodu. Občerstvit se můžete na začátku nebo konci trasy v horské chatě Edelrautehütte.
 

Vrcholy

Na trase zdoláte čtyři dvoutisícové vrcholy Grosser Hengst 2 159 m n. m., Kleiner Bösenstein 2 359 m n. m., Grosser Bösenstein 2 448 m n. m., Sonntagkarspitze 2 350 m n.m. Z vrcholu Boesensteinu uvidíte východním směrem Hochschwab, Eisenerzer Alpen, na severo-západ pak Totes Gebirge. Za dobrého počasí uvidíte západně také Grossglockner 3 798 m n. m. nebo pohoří Dachstein.
 

Nebezpečí

Nebezpečnější je na této trase pouze kamenitý hřeben k Sonntagkarspitze 2 350 m n.m. - míra nebezpečí však záleží na zkušenostech s pohybem v horském terénu. Pro nováčky v horách to bude náročnější záležitost, pro zkušenější horaly to je příjemné zpestření horské túry. Jinak jde o naprosto bezproblémovou alpskou túru.
 

Jídlo

Občerstvit se můžete jen na začátku a konci cesty na Edelrautehütte. Cestou na samotné túře jste odkázáni sami na sebe, není zde na trase žádná chata. Popisovaná trasa je na poctivých 8-9 hodin chůze, proto jídlo a doplnění energine nepodceňte (čokoláda, svačina, ovoce určitě přijdou vhod).

Vloženo: 21. 09. 2022
Autor:
Karel
Profil autora