NaTreku.cz

Trek v Rottenmannských Taurách s výstupem na horu Hochrettelstein

Pohoří, oblast / Stát

Rottenmannské a Wölzské Taury / Rakousko

Roční období

Léto

26. 08. 2023

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 723 m

↓ 723 m

Délka

8.8 km

5 hod.

Nadmořská výška

max. 2220 m n.m.

min. 1584 m n.m.

Turistická mapa Rottenmannské Taury

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 723 m
Sklesané metry: 723 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost - střední
  2. Vhodné pro děti - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Silnice do Planneralm je bez poplatku

Trek na horu Hochrettelstein v Rottenmannských Taurách

Nástupní místo

Lyžařské středisko Planneralm, do kterého vede vysokohorská silnice. Bez mýta.
 

Popis treku

Ke středisku Planneralm jsme přijeli pozdě večer a stany jsme si postavili u malé nádrže před střediskem. Po nočním dešti bylo ráno počasí lepší, ale mraky na západě vypadaly zlověstně. Předpověď opět hrozila bouřkami po obědě a tak jsme vyrazili do hor brzy ráno.

Prošli jsme středisko Planneralm a po stezce začali stoupat k jezeru Plannersee. Stoupání není náročné, brzy jsme se ocitli mezi kosodřevinou a brzy jsme došli k jezeru. Po krátkém odpočinku jsme pokračovali po stezce dál na hřeben. Zde již stezka stoupala poměrně prudce. V horkém sedle jsme si tedy opět chvilku odpočinuli. Bohužel se začalo kazit počasí a brzy nás obklopil mrak. Další cesta za Horchrettelstein tak byla bez výhledů. Stezka na začátku vede takřka vodorovně. Až v druhé části začíná stoupat. Obklopeni mraky jsme tak vystoupali na vrchol Hochrettelsteinu. Občas se přeci jen mraky protrhaly a my jsme mohli vidět okolní hory.

Po odpočinku a svačině jsme se začali vracet. Až do sedla Plannerknot jsme šli stále v mracích a byli jsme rozhodnuti sejít nejkratší cestou k autu. Mraky však během okamžiku zmizely a otevřely se fantastické výhledy do okolí. Proto jsme se rozhodli pokračovat po hřebenu na horu Plannereck. Stezka byla poměrně hodně kamenitá. Brzy jsme došli na vrchol hory Plannereck. Po stezce jsme pokračovali dál až k horní stanici vleku. Zde jsme pěšinu opustili a pokračovali po sjezdovkách v sestupu. Částečně po cestě a po loukách jsme tak sestoupili do Planneralmu, kde jsme si dali v hospodě jídlo a něco k pití. Poté jsme se vrátili k autu na parkovišti.
 

Náročnost

Díky vysoko položenému středisku Planneralm se jedná o jednoduchou alpskou túru. Převýšení není na Alpy velké. Celou dobu se jde po horských stezkách. Chodník na horu Plannereck je hodně kamenitý, občas je nutné použít ruce. Trasu zvládnou i děti nebo psi.
 

Dostupnost vody

Hodně potůčků je v oblasti jezera Plannersee, ale pasou se zde krávy, tak jsme pili vodu jen z vlastních lahví. Dobré je mít 1,5 litru na osobu.
 

Možnosti přespání

Noc před trekem jsme strávili ve stanech před střediskem. Jinak je ale v samotném středisku několik možností ubytování.
 

Vrcholy

Na trase jsme vystoupali na vrchol Hochrettelstein 2 220 m n.m. a Plannereck 2 003 m n.m. Z prvního jsme neměli takřka žádný výhled kvůli mrakům, ale druhý nám to vynahradil. Jsou vidět celé Rottenmannské Taury, Dachstein, Schladminské Taury a další.
 

Nebezpečí

Trasa je jednoduchá. Jedná se o klasický alpský trek. Horské chodníky jsou místy trochu víc kamenité, takže můžou za mokra klouzat. Jinak není na trase žádné exponované nebo vzdušné místo.
 

Jídlo

Několik restaurací je ve středisku Planneralm. I my jsme po návratu z treku jednu využili. Na samotný trek jsme měli vlastní svačiny a nějaké sladkosti.
 

Vloženo: 08. 09. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora