NaTreku.cz

Jednoduchý okružní výlet na Šumavě přes Soumarské rašeliniště

Pohoří, oblast / Stát

Šumava / Česko

Roční období

Jaro

06. 06. 2017

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 99 m

↓ 99 m

Délka

8.6 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 810 m n.m.

min. 742 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 99 m
Sklesané metry: 99 m

Rodinný výlet přes Soumarské rašeliniště v Národním parku Šumava

Nástupní místo

Parkoviště u železniční stanice Soumarský most na hranici Národního Parku Šumava. Jednu stanici vlakem na východ se nachází městečko Volary.
 

Popis treku

Od parkoviště jsme přešli železnici a napojili jsme se na zelenou značku. Ta nás přivedla k řece Teplá Vltava (zde je také nástupní místo pro sjíždění řeky). Po chvilce jsme ovšem odbočili vlevo na Naučný chodník Soumarské rašeliniště (foto). Po tomto chodníku, který je z poloviny veden po dřevěném chodníku, jsme došli k malé rozhledně Soumarský most. Z té je skvělý výhled na celé rašeliniště a okolní kopce. Od rozhledny jsme pokračovali po naučném chodníku až jsme došli k jeho napojení na zelenou značku u Teplé Vltavy.

Po zelené turistické značce jsme pokračovali po úzké stezce šumavskými loukami k lávce - Dobrá (foto). Dál jsme šli po zelené značce, která kopírovala hranici I. zóny NP Šumva. U vstupu do lesa se stezka změnila na širokou lesní cestu. Po ní jsme překročili železnici a pokračovali mírně do kopce dál. Po opuštění lesa se cesta změnila na polní asfaltku. Po ní jsme došli ke státní silnici č. 39, která vede na východ do blízkých Velvar.

Tu jsme překročili a po žluté značce pokračovali po polní cestě k bývalé Stögrové Huti (foto). Zde se cesta stočila doleva a začala klesat zpět k státní silnici. Po cestě je studánka, kde je možné doplnit vodu. Po překročení státní silnice jsme po značené cestě pokračovali po loukách a lesem až k silnici vedoucí k Soumarskému mostu. Po ní jsme došli zpět k parkovišti.
 

Náročnost

První polovinu trasy se většinou jde po úzkých lesních nebo polních stezkách. V rašeliništi jsou vybudované bezpečné dřevěné chodníky. Druhá část trasy pokračuje po širokých lesních nebo polních cestách. Převýšení je minimální, takže výlet zvládnou i malé děti. Není možné trasu projet s kočárkem, neboť většinou se jde velmi úzkou stezkou. Jedná se o krásný nenáročný výlet v jedinečné krajině.
 

Dostupnost vody

Občerstvení je možné v restauraci Soumarský hostinec u Maxů, který se nachází kousek od parkoviště na začátku trasy. Další možnost k doplnění tekutin je pramen na žluté značce za Stögrovou Hutí.
 

Možnosti přespání

V okolí této trasy se nachází množství penzionů, kde je možné se ubytovat. Jedna z možností je i Soumarský hostinec U Maxů, který se nachází kousek od parkoviště u Soumarského mostu.
 

Vrcholy

Trasa nevede přes žádné vrcholy. I tak se nabízejí krásné výhledy, neboť velká část trasy vede v otevřeném terénu po loukách jak CHKO Šumava tak z části také Národního parku Šumava.
 

Nebezpečí

Technicky je trasa absolutně bez problémů. Většinou vede po úzké stezce ve volné přírodě, nebo po širokých polních cestách. Snad jediné místo, kde je nutné si dávat pozor je přechod státní silnice po žluté značce. Ta je poměrně frekventovaná a jezdí zde i mnoho kamionů.
 

Jídlo

Přímo na trase se nachází Soumarská hospoda U Maxů. Ta se nachází kousek od parkoviště, u kterého výlet začíná.
 

Zajímavosti

Soumarské rašeliniště se nachází v širokém vltavském údolí zvaném Vltavský luh. Vzniklo někdy před 9000 lety. Až do roku 2000 zde probíhala průmyslová těžba, která rašeliniště poničila. Bylo z velké části odvodněno. V současné době dochází k obnobě rašeliniště do jeho původní podoby. Vstup do rašeliniště je povolen od června do října. Je to z důvodu ochrany silně ohorženého tetřívka obecného. Vjezd na kole je zakázaný. Naučná stezka, včetně 9,3 metrů vysoké rozhledny byla vybudována v roce 2012.

 

Tip na výlet

Šumava patří k našim nejromatničtějším pohořím. Nabízí proto mnoho rozmanitých možností k turistice. Jednou z dalších turistických příležitostí je výlet  k řece Vydře, který naleznete podrobně popsán na našem webu - Trek z Modravy k řece Vydře

Vloženo: 16. 05. 2018
Autor:
Gejza
Profil autora