NaTreku.cz

Panoramatickou stezkou kolem Bečova nad Teplou

Pohoří, oblast / Stát

Slavkovský les / Česko

Roční období

Jaro

24. 05. 2018

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 490 m

↓ 490 m

Délka

8.9 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 638 m n.m.

min. 495 m n.m.

Mapa CHKO Slavkovský les

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 490 m
Sklesané metry: 490 m

Nenáročná turistická trasa u Bečova nad Teplou v CHKO Slavkovský les

Nástupní místo

Náš výlet začíná na parkovišti pod hradem Bečva nad Teplou na placeném parkovišti cca 60 Kč.
 

Popis treku

Od parkovšitě jsme šli po lávce (zakázaná, kvůli častým pádům do vody) přes řeku Teplá na zámek Bečov nad Teplou, kde je druhá (hned po korunovačních klenotech) nejhodnotnější památka na území České republiky - relikviář svatého Maura. Z hradu jsme šli historickým jádrem Bečova a rozhodli jsme se pro panoramatickou stezku nad městem. Podívat se na hrad z výšky okolních kopců CHKO Slavkovského lesa.

Po průchodu turistickým centrem Bečova jsme se napojili na zelenou turistickou značku, která v centru města vede ulicí Nádražní a po chvíli ulicí Novoveskou. Při křížení ulic musíte chvíli jít po frekventované silnci. Z ulice Novoveské se napojujeme na červenou značku, kde začíná Panoramatická stezka. Moc lidí zde nepotkáte, nejedná se o vyhledávanou turistickou atrakci. Hned na začátku napojení na červenou značku nás šeká prudší výšlap do kopce na severozápadní straně od města. Jdeme po lesní nebo polní cestě. Stezka se občas ztrácí, protože není řádně prošlápnutá.

Značení cesty červenou barvu je místy po hodně dlouhých usecích (i kilometr), je dobré mít s sebou pro kontrolu navigaci v telefonu. Na nejzajímavějších místech jsou altány se super výhledy na Bečov ze severní strany. Po cca třech kilometrech na panoramatické stezce scházíme prudkým, neprošlápnutým svahem k silnici č. E49, která vede ze severu do Bečova. Přejdeme silnici, řeku Teplá, kousek jdeme podél železnice a znovu se šplháme do kopce pro vyhlídky z panoramatické stezky, tentokárt ze severovýchodní strany. 

Pokračujeme po panoramatcké stezce na východní straně od Bečova opět po lesních a polních pěšínách. Výhledy jsou stále pěkné, ale lepší byly ze severozápadní strany. Při křížení stezky s ulicí Plzeňskou vedoucí do Bečova, jsme se rozhodli vyjít na Šibeniční vrch 629 m n. m. (je na zelené značce NS Šibeniční vrch), kde bývalo středověké popraviště. Ze šibeničního vrchu pak scházíme opět na červenou značku a pokračujeme Bečovem na prakoviště, odkud jsme vycházeli.
 

Náročnost

Jednoduchý výlet bez obtížnějších úseků. Na výletě jsu dvě prudší stoupání / klesání, ale nic dramatického, vše na úrovni turistiky po české krajině. Trasa je vhodná pro psy a malé děti (ovšem není vhodná pro kočárek).
 

Dostupnost vody

Po cestě není žádné občerstvení ani restaurace. Možnost občerstvit se je ve startovním a cílovém bodu trasy, ve městě Bečov nad Teplu. Na výlet nám stačilo mít s sebou 1 litr vody na osobu.
 

Vrcholy

Z panoramatické vyhlídky na městem Bečov nad Teplou lze vidět některé vrcholy CHKO Slavkovský les, například Nad Nádražím 644 m n. m., Zelenou horu 665 m n. m., Strážný 751 m n. m. a další menší vrcholy.
 

Nebezpečí

Popisovaná trasa v CHKO Slavkovský les je bezpečná i za horšího počasí. Jediným nebezpečím tak budou přechody silničních úseků. Na trase není žádná technicky obtížná pasáž, jen občas prudší svah v lese.
 

Zajímavosti

Při návštěvě Bečova nad Teplou určitě nevynechejte návštěvu místního hradu a zámku, kde je od roku 2002 vystavována jedinečná historická památka, relikviář svatého Maura. V relikviáři se nacházejí kosterní ostatky sv. Jana Křtitele, sv. Maura, sv. Apolináře a sv. Timoteje. Více informací o relikviáři a zámku Bečov nad Teplou najdete na www.zamek-becov.cz


Tip navýlet

Další možností na menší turistický výlet z Bečova nad Teplou je naučná stezka Šibeniční vrch, která začíná také ve středu města. Jedná se o krátkou trasu (cca 1,5 km) po naučné stezce věnované rituálům hrdelních trestů ve středověku (16. - 17. století) s cílem na Šibeničním vrchu, které sloužilo jako popraviště.

Vloženo: 09. 08. 2018
Autor:
Jenda42
Profil autora