NaTreku.cz

Výlet na vrch Lesný, nejvyšší bod Slavkovského lesa, přes hrad Kynžvart

Pohoří, oblast / Stát

Slavkovský les / Česko

Roční období

Podzim

06. 10. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 409 m

↓ 409 m

Délka

9.2 km

3 hod.

Nadmořská výška

max. 983 m n.m.

min. 638 m n.m.

Turistická mapa Slavkovského lesa

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 409 m
Sklesané metry: 409 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - NE
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - střední

Nenáročná turistika z Lázní Kynžvart přes zříceninu hradu Kynžvart na kopec Lesný

Nástupní místo

Trasu začínám na neplaceném parkovišti v městečku Lázně Kynžvart. Ty se nacházejí kousek od známých Mariánských lázní.
 

Popis treku

Z města Lázně Kynžvart jsem vyrazil po žluté značce. Hned za městem cesta začíná prudce stoupat kolem hřbitova a i dál je stoupání asi nejprudší z celé trasy. Poté, co se cesta stočí vlevo se pokračuje již takřka rovně a brzy jsem došel k odbočce k zřícenině hradu Kynžvart. Během obhlídky je dobré si dát pozor na uklouznutí, hrad byl postaven na prudkém kopci.

Po prohlídce jsem pokračoval po žluté značce. Ta vede po příjemné stezce lesem. U Lipoltovského potoka se trasa stočí a opět začíná stoupat, tentokrát k Vysokému sedlu. Cesta vede takřka stále rovně a mírně stoupá. Nakonec jsem došel do sedla, kde jsem se napojil na modrou značku - po ní jsem pokračoval k vrcholu Lesný 983 m n. m. Bohužel cesta od sedla je široká a až na vrchol je vysypaná kamením, takže to trošku ruší jinak krásnou krajinu. Ale cyklisté to určitě ocení :). Vrchol Lesný je kompletně v obležení vysokých stromů, takže zde bohužel nejsou žádné výhledy.

Z vrcholu jsem pokračoval po modré značce. Ta vede prudce dolů po stezce. Asi po 350 metrech jsem opustil modrou značku a odbočil jsem vlevo. Po široké lesní cestě jsem se začal vracet zpět. Sestup jsem vedl po cestách kolem potoka Velký Bublák. Sice zde nejsou značky, ale cesty jsou široké a šlo se bez problémů. Nakonec jsem se napojil na asfaltku, po které jsem došel zpět do města.
 

Náročnost

Velmi jednoduchý výlet vedený kompletně v lese. Cesty jsou většinou široké. Prudší stoupání je jen na začátku k hradu Kynžvart. Na cestě nejsou žádné nebezpečné úseky. Široké jsou i cesty zpět do města, ačkoliv se nejde po turistické značce. Trasa je vhodná pro děti a psy. Kočárky ji neprojedou.
 

Dostupnost vody

Na cestě jsou sice malé potůčky, ale vodu jsem z nic nepil. Stačilo mi 1,5 litru vody na osobu. Tu je možné koupit v Lázních Kynžvart. V městě jsou i minerální prameny, které vám po výletě doplní minerály.
 

Vrcholy

Vrchol Lesný 983 m n.m. je nejvyšší bod Slavkovského lesa. Bohužel výhledům brání vzrostlé stromy.
 

Nebezpečí

Jedná se o jednoduchý výlet. Část trasy sice vede po neznačených cestách, ale ty jsou široké a bezpečné. Snad jediné nebezpečí může být při prolézání zříceniny Kynžvart. Ta je na prudkém kopci a může to zde klouzat. Jinak je trasa bez problémů.
 

Jídlo

Na trase není žádné občerstvení, chata nebo restaurace. Všechen potřebný proviant na cestu (stačí malá svačina a voda) je nutno mít s sebou nebo koupit v obchodě v Lázních Kynžvart, nebo pak využít jednu z mnoha restaurací v lázních.
 

Zajímavosti

Hrad Kynžvart byl vybudován jako královský hrad v první polovině 13. století za krále Václava I. k ochraně zemské hranice. Časem však přešel do šlechtických rukou a začal ztrácet na významu. Často byl domovem lapků a loupeživých rytířů. Proto byl za Karla IV. zbořen. Obnoven však byl již za Václava IV. a byl důležitým místem v boji šlechty proti husitským vojskům. Pod ochranou hradu táhlo křižácké vojsko do boje proti husitům. Během třicetileté války byl hrad dobýván švédským vojskem. Sice odolal a nebyl dobyt, byl však natolik poničený, že se ho již nepodařilo obnovit. Zkázu dokonali místní obyvatelé, kteří kameny ze zbytků zdí použili na stavbu vlastních domů. Dnes zůstaly z hradu jen některé obvodové zdi, část hradní věže a hluboké příkopy. Hrad byl vyhlášen kulturní památkou.Více informací o hradu najdete na jeho oficiálních webových stránkách.

Další informace o lázních Kynžvart a jejich vyhlášených kyselkách najdete v pořadu ČT Toulavá kamera zde.

Vloženo: 11. 10. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora