NaTreku.cz

Podzimní treking v srdci alpského pohoří Hochschwab

Pohoří, oblast / Stát

Hochschwab / Rakousko

Roční období

Podzim

30. 10. 2010

Náročnost

3 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1620 m

↓ 1620 m

Délka

17.6 km

9 hod.

Nadmořská výška

max. 2255 m n.m.

min. 877 m n.m.

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1620 m
Sklesané metry: 1620 m

Užitečné informace

  1. Přelidněnost -malá
  2. Vhodné pro děti- ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO

Okružní horská túra po hřebenu pohoří Hochschwab

Nástupní místo

Parkoviště u hostince Bodenbauer na konci dlouhého údolí Ilgner Tal. Cesta vede z městečka St. Ilgen, do kterého se dostanete z rychlostní silnice A9, sjezd Kapfenberg.

Popis treku

K výchozímu místu u hostince Bodenmauer jsme přijeli pozdě v noci a přespali jsme v autě. Po probuzení u parkovišti jsme se brzy ráno vydali po cestě č. 840 směrem k salaši Häuselalm. Cesta vede prudce vzhůru lesem, občas kříží širokou lesní cestu. Zhruba u salaší přechází les v kosodřevinu. Od salaší Häusealm pokračuje cesta mezi kameny úzkým kaňonem Häuseltrog dál směrem k náhorní plošině Hochschwabu. Po asi 2 km chůze se kaňon rozestupuje a chodník vede mezi kosodřevinou. V těchto místech jsme odbočili ze stezky a vyběhli si na vrchol Zinken 1 926 m n. m. Poté jsme pohodlně po náhorní plošině pokračovali dál směrem ke středu pohoří. V sedle Rauchtal Sattel jsme se rozhodli, že vystoupíme na horu Zagel Kogel. Cesta to byla jednoduchá a za chvíli jsme stáli na druhé nejvyšší hoře pohoří Hochschwab Zagel Kogel 2 255 m n. m. Z vrcholu je krásný výhled na okolní pohoří. My jsme měli dokonalou viditelnost a tak jsme viděli i několik desítek kilometrů vzdálené pohoří Totes Gebirge.

Z vrcholu jsme sešli zpět na značený chodník. Těsně před nouzovým bivakem Fleischer Biwak jsme začali z náhorní plošiny sestupovat. Zde je jediný trošku náročnější úsek cesty. Je označen jako ferrata, ale je velmi jednoduchá. V podstatě je to prudší sestup, místy zajištěný ocelovým lanem. Na konci tohoto úseku jsme se napojili na cestu č. 839 a tou jsme začali sestupovat do údolí Trawiestal. Jedná se o pohodlný sestup nejprve po stezkách, později po široké lesní cestě. Takto jsme došli zpět k autu na parkovišti.
 

Náročnost

Lehčí až středně těžká túra. Většinou se jde po pohodlných stezkách, občas po loukách. Jediný menší probém je sestupové místo z náhorní plošiny, které je dokonce označováno jako klettersteig. Sice zde jsou ocelová lana, ale sestup nebyl žádný problém. Nám ztěžoval pochod čerstvý sníh. Hlavně v oblasti kosodřevin jsme se bořili až moc často. Na náhorní plošině to již bylo úplně bez problémů.
 

Dostupnost vody

Na náhorní plošině žádná voda není. Jediný pramen je po sestupu pod cestou Das G´Hackte. Poté je možné ještě nabírat vodu z potoka.
 

Možnosti přespání

Po nočním příjezdu na parkoviště jsme strávili noc v autě. Není ale problém si domluvit spaní v chatě Bodenmauer.
 

Vrcholy

Na trase jsme dosáhli vrcholů Zinken 1 926 m n. m. a Zagel Kogel 2 255 m n. m. Z pohoří byly díky fantastické viditelnosti vidět nejen blízké horské skupiny Ennstálské Alpy a Seckauské Taury. Vidět byl i Dachstein a Totes Gebirge.
 

Nebezpečí

Jediné trošku problémové místo je sestup lehoučkou ferratou Das G´Hackte. Jedná se opravdu jen o prudší klesání, místy jsou natažená fixní ocelová lana. Sestup nebyl problém ani ve sněhu.
 

Jídlo

Na treku budete míjet jen jednu chatu Häuselalm. Během našeho výstupu byla zavřená, tak nevím, zda tu vaří. Určitě se můžete najíst v hostinci Bodenbauer u parkoviště. My jsme si vystačili se studenou stravou.
 

Zajímavosti

Pohoří Hochschwab je evropsky významná lokalita výskytu kamzíků. Je takřka nemožné je nepotkat.

Vloženo: 11. 03. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora