NaTreku.cz

Trek na horu Krautgartenkogel v pohoří Hochschwab

Pohoří, oblast / Stát

Hochschwab / Rakousko

Roční období

Léto

10. 08. 2023

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 876 m

↓ 876 m

Délka

9.5 km

6 hod.

Nadmořská výška

max. 1988 m n.m.

min. 1246 m n.m.

Turistická mapa Hochschwab

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 876 m
Sklesané metry: 876 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - ANO pro trénované
  3. Přelidněnost - malá

Letní trek na horu Krautgartenkogel

Nástupní místo

Bezplatné parkoviště v silničním sedle Seeberg Pass nad obcí Seewiesen v jihovýchodní části pohoří Hochschwab.

 

Popis treku

Tuto trasu jsem již absolvoval před několika roky v zimě a tak jsem věděl, co mne čeká. Doufal jsem tak, že moje operované koleno trasu zvládne. A velmi jsem se těšil.

Z parkoviště jsem se napojil na značenou stezku, která mne vedla do lesa. Ihned cesta začala stoupat. Po krátké pasáži na louce jsem opět pokračoval lesem. Stoupání nebylo moc prudké, ale trošku jsem se zapotil. Po nějaké době se stezka v lese srovnala a traverzovala pod hooru Seeleiten. Kořeny a kameny byly ještě mokré a trošku klouzaly. Při opouštění lesní části začala nejprudší část výstupu. Zároveň se ale začaly otevírat výstupy, takže nebyl problém se zastavit a kochat se pohledem na hory. Nakonec jsem došel na hřeben pohoří.

Zde mne přivítaly roztomilé krávy, které si také užívaly výborné počasí. Po hřebeni jsem se vydal směrem na východ. Cesta mírně klesla do sedla, poté jsem pokračoval dalším prudším stoupáním dál. Výhledy na hory Dürrenstein nebo Ötscher zpříjemnili cestu. Stejně jako stádo líných kamzíků. Stále jsem postupoval po horské stezce, až pod horu Krautgartenkogel. Zde jsem se odpojil a po horské louce jsem došel na vrchol hory. Výhled byl krásný, byly vidět i Totes Gebirge, vzdálené zhurba 100 kilometrů.

Lehce jsem ještě koketoval s myšlenkou, že bych si trek prodloužil až na horu Hohe Weichsel, ale nakonec vyhrál zdravý rozum. Nechtěl jsem operované koleno moc přepínat, navíc mne čekal sestup, což bylo pro mne obtížnější než výstup. Vydal jsem se tak zpět stejnou cestou. Nikam jsem nespěchal a užíval jsem si hory. Pro sestup jsem využil stejnou cestu jako výstup. Jen úplně na závěr jsem šel po polní cestě k parkovišti v sedle Seeberg Pass.
 

Náročnost

Jednoduchý alpský trek, který vede výhradně po lesních stezkách nebo horských loukách. Prudší výstupy jsou spíše v lesní pasáži. Převýšení není také na Alpy moc velké, ale určitě se dobrá fyzička hodí. Trasu zvládnou i sportovně založené děti. Pro psy je trasa bez problémů.
 

Dostupnost vody

Na trase jsem nenarazil na žádný pramen. Není zde ani žádná salaš nebo chata. Je proto nutné mít vlastní vodu. Minimálně 1,5 litru na osobu.
 

Možnosti přespání

Noc jsem strávil v autě na parkovišti v sedle Seeberg. Ale určitě je možné si zajistit ubytování v okolí.
 

Vrcholy

Z vrcholu hory Krautgartenkogel je krásný výhled na východní část pohoří Hochschwab, byly vidět i Totes Gebirge, Ötscher, Dürenstein nebo Hochkar.
 

Nebezpečí

Trasa je bezpečná, není zde žádné exponované místo. V lese se jde po stezce, kde můžou klouzat mokré kameny nebo kořeny. Na hřebeni není žádný problém. Jedině tak zvědavé krávy. V létě je samozřejmě nutné dát pozor na případné bouřky.
 

Jídlo

Na trase není žádná chata, je nutné mít jídlo sebou. Určitě se hodí i nějaká sladkost pro doplnění energie.
 

Vloženo: 28. 08. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora