NaTreku.cz

Výstup ze sedla Präbichl na horu Hochturm

Pohoří, oblast / Stát

Hochschwab / Rakousko

Roční období

Jaro

04. 06. 2022

Náročnost

2 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1046 m

↓ 1046 m

Délka

9.7 km

7 hod.

Nadmořská výška

max. 2081 m n.m.

min. 1205 m n.m.

Turistická mapa pohoří Hochschwab

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 1046 m
Sklesané metry: 1046 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro psy - ANO
  2. Vhodné pro děti - pro lehce trénované ANO
  3. Přelidněnost - střední

Trek na horu Hochturm v západní části pohoří Hochschwab

Nástupní místo

Parkoviště v sedle Präbichl. Díky malému lyžařskému středisku je zde plno míst k parkování. My jsme zajeli až na poslední možné místo, nejblíže k nástupu na trek. Přes sedlo Präbichl vede silnice spojující města Eisenerz a Trofaiach. Parkování je zdarma.
 

Popis treku

Po večerním příjezdu na parkoviště v sedle Präbichel jsme si v klidu připravili auto na nocleh a užili si dramatické večerní počasí. V noci se krásně vyjasnilo a tak jsme mohli brzy ráno vyrazit na výstup. Značená cesta nás nejprve vedla po široké lesní cestě. Mírně stoupala a šlo se velmi příjemně. Na loukách se pomalu začínaly otevírat výhledy na okolní hory. Asi po 1,5 kilometru jsme překročili říčku a začali stoupat k salaším. Za nimi cesta přešla na lesní stezku a stoupání opět bylo výraznější. V lese je několik potůčků, kde je možné doplnit zásoby vody. Lesní stezka nás nakonec přivedla až do sedla Lamingsattel. Zde se otevřely výhledy i na masiv pohoří Hochschwab. Výhled je opravdu krásný, proto jsme si zde udělali kratší přestávku.

Poté jsme se vydali dál po stezce a překonali jsme skalní stupeň. Ocitli jsme se tak v krásném horském kotli, ne jehož okraji jsme si opět vychutnali výhledy do okolí. Poté jsme pokračovali po stezce, která je zaříznutá v mírném svahu. Stoupání je pozvolné. V horní části se již zjevil skalnatý vrchol hory Hochturm. Stezka nás tak přivedla do trošku jiného terénu. Od malého sedla pod horou se jde již vyloženě v kamenitém až skalnatém terénu. Ze sedla jsme se rozhodli pro nejrychlejší variantu výstupu a po slabě viditelné stezce jsme se vydali vzhůru. Místy jsme se přidrželi rukama skály, ale nutné to nebylo. Nakonec jsme vystoupali na překvapivě široký vrchol hory Hochturm. Výhledy jsou z něj skvělé, počasí bylo dokonalé a tak jsme zde strávili poměrně dost času. Hora je to oblíbená, na vrcholu bylo poměrně dost turistů. Nakonec jsme se vydali zpět. Sice jsme chvilku zvažovali, že přejdeme na protější horu Polster, ale mladší člen výpravy byl již lehce unaven a tak jsme sestoupili zpět k autu po stejné cestě, jako vedl výstup.
 

Náročnost

Na alpské poměry jeden z jednodušších výstupů. Vybral jsem ho hlavně proto, že trasu absolvoval sedmiletý kluk. A bez problémů. Převýšení sice nějaké je, ale na trase nejsou extra prudké úseky. Snad s výjimkou závěrečných cca 100 výškových metrů k vrcholu. Zde se jde přeci jen v kamenitém až skalnatém terénu a občas přišly na řadu i ruce. Ale to jen pro jistotu. Zbytek trasy je veden po klasických alpských chodnících nebo lesních stezkách. Trasa ideální pro psy a děti, které umí aspoň trochu šlapat.
 

Dostupnost vody

Do sedla Lamingsattel je dost malých potůčků, ze kterých jsme i my doplňovali vodu. Nad sedlem už voda není. Měli jsme cca 1,5 litru vody na osobu.
 

Možnosti přespání

Po večerním příjezdu do hor jsme přespali v autě. Ale v okolí sedla Präbichl je hodně možností k ubytování.
 

Vrcholy

Cíl tohoto treku je hora Hochturm 2 081 m n.m. Výhledy z této hory jsou dokonalé, ničím nerušené. Mohli jsme tak vidět pohoří Hochschwab, Seckauské Taury, Ennstálské Alpy nebo i Dachstein.
 

Nebezpečí

Drtivá většina trasy vede po stezkách nebo chodnících. Až posledních asi 200 metrů je více kamenitých a vede v prudkém svahu. Na samotný vrchol vede více stezek, je možné, že některá jiná je lépe prošlápnutá a tudíž pohodlnější.
 

Jídlo

Přímo na tras není žádná chata. Proto jsme měli veškeré jídlo sebou. Je ale možné si odskočit do nedaleké chaty Leobner Hütte.
 

Vloženo: 07. 06. 2022
Autor:
Gejza
Profil autora