NaTreku.cz

Turistika s dětmi na rozhlednu Růženka v CHKO Labské pískovce

Pohoří, oblast / Stát

Labské pískovce / Česko

Roční období

Léto

20. 08. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 95 m

↓ 97 m

Délka

2.6 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 399 m n.m.

min. 308 m n.m.

Turistická mapa u rozhledny Růženka

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 95 m
Sklesané metry: 97 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro malé děti - ANO
  2. Vhodné pro kočárky - ANO
  3. Vhodné pro psy - ANO
  4. Přelidněnost - v sezóně větší

Nenáročný okružní výlet s dětmi na vyhlídkovou věž Růženka

Nástupní místo

Do obce Růžová přijíždíme ze směru Srbská Kamenice a auto necháváme na neplaceném parkovišti přímo u silnice, nedaleko kostela. S parkováním i více aut tu není problém.
 

Popis treku

Od auta se vydáváme jižním směrem po silnici po žluté turistické značce. Na silnici pozor na projíždějící auta (foto), brzy se napojujeme na slepou silnici, kde už je provoz minimální a děti tak vesele můžou jet na svých odrážedlech. Na konci slepé silnice, kde už je jen závora a značka zákazu vjezdu, odbočujeme doleva do kopce po naučné stezce Růžová. Jde o velmi mírný kopec (foto). Nejdříve jdeme cestou v listnatém lese, pak po polní cestě.

Trasu na rozhlednu Růženka nelze jednoduše minout. V sezóně tu s vámi určitě půjde více lidí, ale hlavně je dobře vedená značkami naučné stezky i místními šipkami. Po necelých 45 minutách od startu přicházíme na Pastevní vrch 402 m n. m., kde se nachází vyhlídková věž / rozhledna Růženka s překrásným kruhovým výhledem (foto). Byla zprovozněna teprve v roce 2018. Po odpočinku u rozhledny (pod věží se nachází dřevěný stůl a lavice, foto) se vydáváme zpět do vesnice, tentokrát severní cestou. Od rozhledny jdeme severně asi 200 metrů ještě po naučné stezce, pak odbočíme na polní cestu, po které sestoupíme až do vesnice.

Na okraji obce zraku vašich dětí určitě neunikne stáj Apollo (foto), kde venku chovají ovce, koně a kozy. Celý výlet jsme bohatě zvládly za dopoledne a přicházíme tak k restauraci U kostela zrovna na oběd, po té zpět k autům na parkovišti (vedle parkoviště je také dětské hřiště - může přijít vhod :)).
 

Náročnost

Trasa vede z části po silnici a po lesní a polní cestě. Nejsou zde žádná technicky obtížná místa, jde o klasickou rodinnou turistiku s možností použití kočárku. Výlet je vhodný i pro malé děti nebo psy.
 

Dostupnost vody

Na takto krátkém výletu (1,5 - 2 hod, podle zastávek) opravdu není třeba mít v batohu pro každého 0,5 litru vody. Možná pro malé děti je vhodné mít jejich "pitíčka", ale pro dospělou osobu to je zbytečné. Přímo u kostela v obci Růžová je restaurace U Kostela, kde se můžete po výletu občerstvit.
 

Vrcholy

Na tomto okružním výletu vyjdeme pouze na jeden kopec - Pastevní vrch 402 m n. m., ze kterého jsou krásné výhledy na CHKO Labské pískovce, ale také na národní park České Švýcarsko - i slavnou Pravčickou bránu.
 

Nebezpečí

Jediným nebezpečím na trase může být pohyb po silnici s dětmi. Jinak jde o naprosto bezproblémovou trasu, kde na vás nebude číhat žádné objektivní nebezpečí nebo obtížné úseky.
 

Jídlo

Na výlet s sebou stačí pár sladkostí pro děti, třeba jako poklad na rozhledně :). Pro občerstvení jsme využili na konci trasy místní restauraci U kostela. Jídlo bylo průměrné, žádný větší problém, ale také žádná gastroturistika.
 

Zajímavosti

Rozhledna Růženka se nachází na Pastevním vrchu a byla postavena roku 2018 dle návrhu architektů ze sdružené MJÓKL. Oficiálně se má jednat o Zelenou věž v Růžové - svou zelenou barvu by měla rozhledna / věž získat do několika let tím, že poroste předem vybranými popínavými rostlinami a betonový korpus tak nenaruší dominantu Pastevního vrchu. Kopec má dobrou strategickou polohu a byl proto v minulosti využíván různými vojsky. Více informací o rozhledně Růženka najdete zde.

Celkem vtipně se v obci Růžová každý rok koná běh Růžového pantera :) - více informací o obci Růžová najdete na jejich oficiálním webu zde.

Vloženo: 08. 09. 2019
Autor:
Karel
Profil autora