NaTreku.cz

Podzimní výlet do světa skal v Tiských stěnách

Pohoří, oblast / Stát

Labské pískovce / Česko

Roční období

Podzim

26. 10. 2023

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 202 m

↓ 202 m

Délka

3.3 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 611 m n.m.

min. 547 m n.m.

Turistická mapa Tiské stěny

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 202 m
Sklesané metry: 202 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Poplatek za parkování - 100 Kč/den, vstup do skal - 50 Kč/dospělý
  3. Poplatek za vstup do skal - 50 Kč/dospělý, 25 Kč/dítě
  4. Přelidněnost- velká

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Poplatek za parkování - 100 Kč/den, vstup do skal - 50 Kč/dospělý
  3. Poplatek za vstup do skal - 50 Kč/dospělý, 25 Kč/dítě
  4. Přelidněnost- velká

Podzimní výlet do Tiských stěn

Nástupní místo

Parkoviště v obci Tisá, které se nachází přímo u Tiských stěn. Parkoviště je placené - 100 Kč/den.
 

Popis treku

Od parkoviště v obci Tisá jsme se vydali kolem kostela po značce do skal. Po pěkně upraveném naučném chodníku jsme brzy došli k dřevěné budce, na tzv. Skalním náměstí. Zde jsme si koupili vstupenky do skal. Poté jsme se vydali do nitra skal.

Tam nás zavedla zelená turistická značka. Chvilku jsme si užívali cestu mezi vysokými skalními bloky, ale brzy jsme začali stoupat po kamenných schodech. Ty nás přivedly do horní části skal. Stezka vede kousek od jejich okraje a díky tomu se nám otevřely krásné výhledy do okolní krajiny. Hlavně směrem na jih k Českému Středohoří. Po okraji skal jsme pokračovali dál. Stezka se poté stočila a my jsme pokračovali lesem až ke kovovým schodům. Po nich jsme sestoupili do dolní části Tiských skal.

Pokračovali jsme po písčité stezce, která neustále kličkovala mezi skalami. Často cesta vedla i dutinami skal a malými jeskyněmi. Nakonec jsme se vrátili k dřevěnému stánku se vstupenkami. Od něj jsme pokračovali na Západní vyhlídku, kam nás přivedly další kamenné schody. Z vyhlídky je skvělý výhled na celé Tiské stěny a Děčínský Sněžník. Z vyhlídky jsme sestoupili po prudkých schodech k úpatí skal a pokračovali jsme po pěšině dál. Následoval další prudký výstup a další prolézání mezi skalními stěnami. Tato část byla opravdu skalní bludiště. Nádhera. Nakonec jsme se vrátili zpět ke stánku s lístky a poté do obce Tisá na parkoviště.
 

Náročnost

Velmi příjemný výlet v úchvatném světě skalních bludišť, věží a jeskyní. Na trase jsou stoupání a klesání, která jsou velmi prudká. Cestu tak usnadňují ocelové schody, nebo schody vysekané do pískovce. Většinou se jde ale po rovině po chodnících a je tak plno času si vychutnávat pohled na krásné skalní celky. Trasa je ideální pro rodiny, kočárek ji určitě neprojede.

Dostupnost vody

Restarurace je v obci Tisá. Trasa je krátká, stačí 1 litr na osobu.
 

Vrcholy

Část trasy vede po okraji skalních bloků a nabízejí se tak pěkné výhledy na okolní krajinu. Hlavně na České Středohoří s Milešovkou nebo na Děčínský Sněžník.
 

Nebezpečí

Při chůzi v horní části skal je nutné dát pozor při okraji skalních stěn, kde většinou není žádné zábradlí nebo jiné zábrany. Hlavně malé děti by se neměly přibližovat ke kraji. Za mokra můžou kameny a schody klouzat.
 

Jídlo

Restaurace je v obci Tisá.
 

Vloženo: 02. 11. 2023
Autor:
Gejza
Profil autora