NaTreku.cz

Okružní výlet do fantastického světa Tiských stěn v CHKO Labské pískovce

Pohoří, oblast / Stát

Labské pískovce / Česko

Roční období

Jaro

08. 06. 2019

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 171 m

↓ 171 m

Délka

3.3 km

2 hod.

Nadmořská výška

max. 613 m n.m.

min. 578 m n.m.

Turistická mapa Tiské stěny

Výškový profil trasy

Nastoupané metry: 171 m
Sklesané metry: 171 m

Užitečné informace

  1. Vhodné pro děti - ANO
  2. Vhodné pro psy - ANO
  3. Vhodné pro kočárek - NE
  4. Přelidněnost - velká

Výlet do Tiských stěn v CHKO Labské pískovce

Nástupní místo

Neplacené parkoviště v zatáčce u restaurace Turistická chata Tisá. Leží na silnici asi 1 km z obce Tisá směrem k obci Sněžník.
 

Popis treku

Od parkoviště jsem přešel státní silnici k restauraci Tisá. Zde je i budka, kde se vybírá poplatek za vstup do skal. Dospělí 30 Kč děti 10 Kč. Od budky vede stezka nejprve po širším chodníčku, ale brzy se dojde na kamenné bloky. Zde se také stezka rozděluje. Já se rozhodl nejprve pro spodní část trasy.

Po ocelových schodech jsem sešel úzkou průrvou mezi skalami. Dál pokračuje písečný chodník, který neustále kličkuje mezi skalními bloky. Často se prochází i různými průchody a průlezi mezi skalami.

Všude kolem jsou bizardní skalní útvary. Opravdu je to jedinečná krajina, která na každém kroku nabízí atraktivní pohledy na skalní bloky. Nakonec mne stezka přivedla k rozcestí, kde se napojuje trasa od obce Tisá. Zde je i budka s občerstvením a zde se platí poplatek pro turisty, kteří jdou z obce Tisá.

Pokračoval jsem po naučné stezce. Vystoupal jsem do horních pater Tiských stěn. Zde se také nachází jediná vyhlídka se zábradlím. Výhled je krásný, je vidět i Milešovka. Poté stezka opět sestoupí k úpatí skal a pokračuje kolem skalních bloků.

Opět se jedná o fantastickou krajinu. Cesta pokračuje přes skalní blok, na který vedou schody a nakonec jsem se vrátil bludištěm skal k rozcestí s občerstvením. Pokračoval jsem po zelené značce. Ta vede na okraj Tiských stěn. Po schodech jsem tak vystoupal na vrchol skalních bloků. Trasa vede po okraji skal a jsou tak na ní skvělé výhledy do okolí. Nakonec jsem se po stezce vrátil zpět na parkoviště.
 

Náročnost

Velmi zábavný výlet v pískovcových skalách. Na trase jsou kamenné schody, často se prochází úzkými průchody. V horní části trasy se jde po skalních plotnách. Fyzicky jednoduchá trasa, děti z ní budou nadšené, psíci ji bez problémů proběhnou taky. Kočárek je asi bez šance, i když jsem viděl jednu rodinku, jak táhli kočárek na ramenou.
 

Dostupnost vody

Nápoje je možné na začátku trasy v restauraci Turistická chata Tisá, nebo v občerstvení vedle chaty. Poté je možné doplnit tekutiny v půlce trasy, při východu stezky od obce Tisá.
 

Vrcholy

Trasa nevystoupá na žádný konkrétní vrchol. Nicméně z vyhlídek z okrajů skal jsou skvělé výhledy. Je vidět např. Děčínský Sněžník, ale i královna Českého středohoří Milešovka.
 

Nebezpečí

Trasa se dělí na dvě části. Spodní a horní pasáž. Ve spodní části je trasa naprosto v pohodě, jde se po pohodlných chodníčcích mezi skalními stěnami. Zde není žádný problém. V horní části je naopak nutné dávat si pozor na skalních vyhlídkách. Kromě jedné zde není žádné zábradlí a tak je dobré hlídat hlavně děti, aby se nepřibližovaly k okrajům skalních stěn.
 

Jídlo

Restaurace je na začátku trasy a poté je malé občerstvení u cesty vedoucí z obce Tisá. Jedná se však o krátký výlet, který zvládnete s malou nebo žádnou svačinou.
 

Zajímavosti

Tiské stěny se nacházejí v CHKO Labské Pískovce u obce Tisá. Název dostaly podle stromů, které zde v minulosti hojně rostly. Tato oblast leží ve výšce cca 600 m n.m. Jedná se o oblast se skalními stěnami, kaňony, roklemi, jeskyněmi, převisy a pískovcovými věžemi.

Tyto pískovcové skály vznikly v období druhohor na dně moře a do dnešní podoby je vytvarovaly eroze, déšť, mráz atd. Turisté o stěny začali mít zájem v 19. století, kdy se zde začaly stavět restaurace stánky a skály se staly oblíbeným místem k procházkám. V současné době jsou zde vybudovány dva okruhy - Malé stěny a Velké stěny. Skály jsou i oblíbeným místem pro horolezce. Kvůli velkým davům turistů je lepší navštívit stěny mimo sezonu, nebo alespoň mimo víkendy.

Více informací najdete na webu ochranaprirody.cz zde nebo pořadu ČT Klenoty naší krajiny zde.

Vloženo: 13. 06. 2019
Autor:
Gejza
Profil autora