NaTreku.cz

Výstup na Milešovku v Českém středohoří

Pohoří, oblast / Stát

České středohoří / Česko

Roční období

Podzim

28. 09. - 29. 09. 2013

Náročnost

1 / 5

více o obtížnostech

Převýšení

↑ 1017 m

↓ 910 m

Délka

21.6 km

2 dny

Nadmořská výška

max. 837 m n.m.

min. 266 m n.m.

Nástupní místo
Náměstí ve městě Třebívlice, začátek modré značky. Do Třebívlice dojedete autem z Lovosic po silnici č. 15 západním směrem. Přímo v Třebívlicích je také zastávka Českých drah.
Náročnost
Jednoduchý výlet, který by zdatní turisté zvládli i za jeden den. Celou dobu se jde po značených cestách, které vedou po asfaltkách nebo polních cestách. Samozřejmě náročný je samotný výstup na… více
Dostupnost vody
Tekutiny je možné doplnit ve vesnicích po cestě (Dřemčice, Lhota, Medvědice, Kocourov, Milešov) nebo také v občerstvení na vrcholu Milešovky. Žádný pramen nebo přírodní zdroj vody po cestě není, je… více

Výstup v několika bodech

  1. 28.9. - začátek cesty v Třebívlici. Výstup na zříceninu Hrádek, pokračování přes vesnice Lhota a Medvědice do Kocourova. Nocleh v lese.
  2. 29.9. - cesta z Kocourova do Milešova, výstup na Milešovku a zpět. Odjezd přes Lovosice zpět do Třebívlic.

Další treky v pohoří České středohoří

Česko
Jaro 2018

Výlet na královnu Českého středohoří, horu Milešovka

Obtížnost: 1 / 5
Délka: 3 hodiny
Česko
Jaro 2018

Výlet za krásnými výhledy v Českém středohoří

Obtížnost: 1 / 5
Délka: 3 hodiny

Všechny treky v pohoří České středohoří

Dvoudenní výlet v Českém středohoří s výstupem na Milešovku za krásného počasí

Nástupní místo

Náměstí ve městě Třebívlice, začátek modré značky. Do Třebívlice dojedete autem z Lovosic po silnici č. 15 západním směrem. Přímo v Třebívlicích je také zastávka Českých drah.
 

Popis treku

1. den

Z náměstí v městě Třebívlice jsem vyrazili po modré značce. Ta nás vyvedla z města a po překročení státní silnice č. 15 jsme po polní cestě došli do vesnice Dřemčice. Pokračovali jsme po značce až ke zřícenině Hrádku. (foto) Z něj jsou úžasné výhledy na velkou část Českého Středohoří. Vrátili jsme se zpět a po chvíli jsme opustili modrou značku a pokračovali po červené. Ta nejprve vedla asi 1 kilometr po silnici, poté ale odbočila do lesa a tak jsme došli do vesnice Lhota. Pokračovali jsme dál po červené. Obešli jsme Lipskou horu a přišli jsme do vesnice Medvědice. Odtud jsme po silnici došli do vesnice Kocourov. Zde se nachází restuarace a tak jsme zbytek dne strávili příjemným popíjením. Na noc jsme si ustlali v lese za vesnicí, ačkoliv je možné se ubytovat přímo v penzionu.

2. den

Ráno jsme se vydali dál po červené značce. Ta vede z Kocourova do Milešova. Jde se sice po silnici, ale je to příjemná cesta, žádná auta jsme nepotkali. (foto) Před Milešovem silnice klesá, což nebylo dobré znamení. Milešovka se totiž ukázala v celé své kráse a my viděli převýšení, které nás čeká. V Milešově jsme narazili hned na hospůdku, kterou ochotný majitel dopoledne otevřel. A tim ušetřil některé členy výpravy výstup na Milešovku. Nejsilnější z nás vyrazili vzhůru.

Z Milešova vede na vrchol dobře značená a upravená cesta. Jde se stále po turistické červené značce po nezpevněné cestě. Ta má poměrně pravidelný sklon a stoupání tak rychle ubíhalo. Těsně pod vrcholem jsme prudce zatočili doprava na modrou značku a pak to byl jen kousek na vrchol Milešovky. (foto) Zde je poměrně málo místa, navíc se konaly slavnosti burčáku a tak zde bylo plno lidí. Rychle jsme nafotili co se dalo a vydali jme se zpět do Milešova. Tam jsme poseděli chvilku v hospůdce a poté jsme šli na autobus. S tim jsme se přes Lovosice vrátili zpět do Třebívlice.

Podrobné infromaceo hoře Milešovce a okolí naleznete na milesovka.cz 
 

Náročnost

Jednoduchý výlet, který by zdatní turisté zvládli i za jeden den. Celou dobu se jde po značených cestách, které vedou po asfaltkách nebo polních cestách. Samozřejmě náročný je samotný výstup na Milešovku z obce Milešov. Převýšení je zde více jak 400 metrů. Technicky je však výstup jednoduchý a zvládnou ho i malé děti nebo pejsci.
 

Dostupnost vody

Tekutiny je možné doplnit ve vesnicích po cestě (Dřemčice, Lhota, Medvědice, Kocourov, Milešov) nebo také v občerstvení na vrcholu Milešovky. Žádný pramen nebo přírodní zdroj vody po cestě není, je třeba tak mít tekutiny s sebou, nebo se spoléhat na restaurační zařízení po cestě (je jich dostatatek).
 

Možnosti přespání

Ubytování je možné v penzionu Kocourov ve stejnojmenné vesici, která je cca v polovině našeho treku na Milešovku. Více na kocourov.cz
 

Vrcholy

Z vrcholu hory Milešovky 837 m n. m. jsou výborné výhledy všemi směry. Samozřejmě je vidět celé České středohoří, na severu Krušné hory a za dobrého počasí jsou vidět i rakouské Alpy.
 

Nebezpečí

Na trase není žádný nebezpečný úsek. Jde se po značených cestách. Ty sice občas vedou po silnici, ale jedná se o velmi málo frekventované silnice. I samotný výstup na Milešovku je bez problémů veden po široké cestě bez technicky obtížných úseků nebo prudkých svahů.
 

Jídlo

Občerstvení je možné ve vesnicích po cestě. V Kocourově www.kocourov.cz, v Milešově. Samozřejmě je i občerstvení na vrcholu Milešovky chatamilesovka.eu
 

Zajímavosti

Milešovka 837 m n. m. je nejvyšší horou Českého středohoří. Proto jsou z ní výborné výhledy. Za dobrého počasí jsou vidět i Alpy. Cestovatel a přírodovědec Alexander von Humboldt vystoupil na horu v roce 1819 a zařadil výhled mezi tři nejkrásnější na světě. Od té doby se sem pravidelně vracel.

Milešovka je také naše největrnější hora. V průměru zde nefouká 8 dní v roce. Zároveň je zde zaznamenáno nejvíce bouřek v celé České republice. V roce 1850 zde byla vybudována kamenná rozhledna a v roce 1903 začala stavba meteorologické observatoře. Ta funguje dodnes.

Vloženo: 21. 12. 2017
Autor:
Gejza
Profil autora